Orędzie Synodu o Rodzinie
Bez zapisów o rozwodnikach, homoseksualizmie i Komunii duchowej
Reklama
Synod nadzwyczajny o rodzinie zakończył się 19 października br. Mszą św. na Placu św. Piotra w Rzymie, podczas której papież Franciszek zaliczył w poczet błogosławionych papieża Pawła VI. Na synodzie było wiele napięć. Na podstawie opinii przedstawionych przez 10 grup językowych, w których obradowali ojcowie, w drugim tygodniu synodu został opracowany dokument końcowy. Głosowano nie nad całością dokumentu, lecz nad jego poszczególnymi częściami. Trzy części nie uzyskały wymaganej liczby głosów. Abp Stanisław Gądecki jest zadowolony z ostatecznego kształtu dokumentu synodalnego. Jego zdaniem, praca w małych grupach, które radykalnie skorygowały relatio zaprezentowane kilka dni wcześniej, nie poszła na marne. O dobrym poziomie tego dokumentu świadczy to, że na 62 punkty tylko 3 zostały odrzucone powiedział Radiu Watykańskiemu abp Gądecki. Najmniej głosów zyskał punkt 52., dotyczący tych, którzy się rozwiedli i zawarli nowe związki cywilne i którzy mieliby być dopuszczeni do sakramentu pojednania i Eucharystii, co jest niezgodne z dotychczasową praktyką Kościoła. Ten punkt stanowił takie oko cyklonu w całej medialnej propagandzie, która towarzyszyła synodowi. Odrzucony też został punkt 53., który mówi o Komunii duchowej w odniesieniu do rozwodników. Odrzucono punkt 55., który dotyczy osób o orientacji homoseksualnej. Dokument końcowy synodu pokazuje, że nie ma odpowiedzi na wszystkie pytania, a zarazem zapewnia, że biskupi będą kontynuować poszukiwanie właściwego podejścia duszpasterskiego do różnych sytuacji w świecie, które nie sprzyjają rozwojowi normalnej rodziny, funkcjonującej zgodnie z planem Bożym.
Bliski Wschód
Groźby wobec Watykanu
Organ prasowy terrorystów Państwa Islamskiego (IS) w swoim najnowszym wydaniu zaatakował Watykan. Na okładce czwartego już numeru pisma „Dabiq” magazynu o charakterze propagandowym, a zarazem mającego na celu rekrutację nowych bojowników zamieszczono fotomontaż z Placu św. Piotra w Rzymie z powiewającą na obelisku czarną flagą IS.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W artykule wstępnym, zatytułowanym „Nieudana wyprawa krzyżowa”, rzecznik IS Abu Mohammad al-Adnani określił inicjatywę państw zachodnich przeciwko bojownikom z tego ugrupowania jako „ostatnią kampanię krzyżowców”. Zapewnił, że nie powiedzie się ona: „zostaniecie pobici i powaleni podobnie jak w wielu waszych poprzednich kampaniach, tylko że teraz na koniec urządzimy na was polowanie”. Autor pisze dalej: „Zdobędziemy was w Rzymie, połamiemy wasze krzyże i jeśli pozwoli Allah, Najwyższy zniewolimy wasze kobiety”. A jeśli bojownicy IS sami nie osiągną tego celu „to zrobią to nasze dzieci i ich dzieci, i poślą zniewolonych waszych synów na targ niewolników” ostrzegł rzecznik IS.
* * *
Chrystus mówi o sobie, że w Nim skupiło się całe ludzkie cierpienie, które skutecznie zmieniło się w misterium Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Triumf krzyża nadaje cierpieniu ludzkiemu nowy wymiar wartość odkupieńczą.
Jan Paweł II
Krótko
W Watykanie podczas III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów przewodniczący Konferencji Biskupiej Salwadoru abp José Luis Escobar Alas zaproponował, by św. Józef został ogłoszony patronem rodzin. Nazwał go wzorem męża, ojca i opiekunem młodzieży. Obecnie powinniśmy go uważać także za obrońcę praw kobiet i dzieci.
Ks. Mateusz Dziedzic, polski misjonarz z Republiki Środkowej Afryki, w nocy z 12 na 13 października br. został uprowadzony przez uzbrojoną grupę rebeliantów, zwanych „Ludźmi Miskina”. Porywacze chcą wymienić kapłana na swojego przywódcę, przebywającego w więzieniu.
W Mediolanie odbył się szczyt Azja-Europa. Po raz pierwszy od miesięcy w spotkaniu z czołówką liderów europejskich uczestniczył prezydent Rosji Władimir Putin, który spotkał się również z ukraińskim prezydentem Petro Poroszenką.
Liczba Ukraińców popierających przystąpienie ich kraju do NATO wzrosła zdecydowanie w tym roku po przejęciu przez Rosję Krymu i wybuchu konfliktu zbrojnego na wschodzie kraju wynika z najnowszego sondażu. Jednocześnie Ukraińcy coraz częściej protestują, zmęczeni skutkami trwającej na wschodzie kraju wojny.
W Pakistanie trybunał apelacyjny podtrzymał wyrok śmierci dla chrześcijanki. Asia Bibi została skazana za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi.
W Syrii liczba ofiar wojny domowej przekroczyła już znacznie 200 tys. Końca konfliktu nie widać.
W Hongkongu nadal protestują studenci, domagając się pełnej demokracji. Działania policji wobec młodzieży są coraz brutalniejsze.
Po zejściu lawiny pod Annapurną zginęło co najmniej 3 Polaków. W sumie lawina pozbawiła życia przynajmniej 32 osoby.