Reklama

Wiara

GPS na życie

Męski, czyli... (nie)odpowiedzialny

Bóg wzywa nas do odpowiedzialności. Do „wzięcia się” za swoje życie na poważnie, nie tylko za jedną dziedzinę, ale za wszystkie, patrząc w przyszłość bez lęku ze świadomością, że wszystko możemy w Tym, który nas umacnia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niełatwo pisać o męskości w pojęciu mężczyzny, gdy jest się kobietą. Można najwyżej widzieć ją po swojemu – czasem wymagająco, czasem pobłażliwie, czasem matkująco, ze zniecierpliwieniem, czasem z lękiem... Wypływa to zapewne z tego, jak obraz mężczyzny jest wypaczony. Pomijając nawet różnice w postrzeganiu „kontraktu płci” w różnych kulturach, ta polska bywa często określana matriarchalną. Nie do końca się z tym zgadzam, myślę, że wynika to z samopoczucia poszczególnych mężczyzn oraz ich sytuacji rodzinnych.

Mężczyźni są wrażliwi

Wiadomo, że zdarzają się małżeństwa rozbite, domy, w których rola ojca jest zepchnięta na dalszy plan przez samodzielną, silną matkę, lub młode małżeństwa, w których mąż ulega pod naciskami teściowej. Mężczyźni są wrażliwi. Mniej mówią o swoich uczuciach, więcej przeżywają je w sobie. Choć posiadają też niesamowitą zdolność „wyłączenia się”, odpłynięcia umysłem, choć wzrok jest wpatrzony w ekran.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tymczasem chciałabym mówić o odpowiedzialności. Tej, z której często zwalniają ich żony czy matki lub oni sami siebie. Dlaczego? Dla rozwoju dziecka rola ojca jest niezwykle ważna, wręcz kluczowa. Zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca. Wielu młodych mężczyzn mówi, że w okresie dorastania nie było przy nich ojca. Choć istniał fizycznie, nie było emocjonalnej więzi – i coś minęło bezpowrotnie, bo nawet jeśli z dorosłym dzieckiem tworzył relację, stracił niepowtarzalną możliwość bycia wsparciem, a przez to autorytetem w okresie dorastania dziecka.

Kariera zamiast uczuć?

Podczas studiów w Chinach poznałam wielu mężczyzn w wieku 21-26 lat. Niesamowicie dobrze radzących sobie w życiu. Uczniów najlepszych światowych uniwersytetów, jednocześnie zajmujących się z powodzeniem biznesem, mówiących wieloma językami, fantastycznie inteligentnych. Niestety, najczęściej także zupełnie upośledzonych pod względem tworzenia relacji z kobietami. Powiedziałabym – międzyludzkich. Kariera zamiast uczuć? To nie przypadek, że najtrwalsze przyjaźnie, aktualne w trudnych chwilach, zawarłam z ludźmi o nie najwyższym statusie materialnym – z po prostu uczciwymi, pracowitymi, prostymi Chińczykami, a nie bogatymi dziećmi dziedziczącymi interes rodziców, dorosłymi małymi chłopcami, którzy z jednej strony nie są pewni, co właściwie jest w życiu ważne, a z drugiej wiedzą, że chcieliby mieć kiedyś żonę i założyć udaną rodzinę, ale odkładają to na jakąś nieokreśloną przyszłość, jak już się „wyszumią” za młodu.

Chiński „łańcuch pokarmowy”

Reklama

Oczywiście, to zrozumiałe, że student najpierw myśli o wykształceniu i zarobieniu na chleb, a potem zakładaniu rodziny i potomkach. Ale moim zdaniem, nic nie usprawiedliwia tak bardzo przedmiotowego traktowania kobiet, jak to jest praktykowane wzdłuż i wszerz ziemskiego globu. Ja oczywiście skupiam się na polu swoich osobistych obserwacji, czyli Chinach. Ale ma to miejsce wszędzie, w każdym środowisku i w każdym wieku. Tutaj „łańcuch pokarmowy” wygląda tak: Chinki są niesamowicie zafascynowane cudzoziemcami, oni najczęściej są bardzo zainteresowani Azjatkami. W Ameryce opisano nawet zjawisko tzw. Yellow fever, „żółtej gorączki”, czyli ludzi umawiających się z Azjatkami jedną po drugiej bez względu na ich rzeczywiste walory.

W Państwie Środka chyba chodzi o coś jeszcze innego. Często to nawet nie zachwyt skośnymi oczami, ale zwykła potrzeba posiadania kogoś, kto zna się na zasadach i zwyczajach panujących w tym kraju, kto będzie w stanie pomóc w wynajęciu mieszkania i kupieniu telefonu, nie mówiąc już o partnerze seksualnym. Zwykła potrzeba bliskości fizycznej i dotyku, naturalnie zaspokajana w rodzinie, w sytuacji emigracji na drugi koniec świata nie będzie przecież zaspokajana przez obejmowanie się z kumplami, więc ostatecznie znajduje ujście w seksie z dziewczynami do niego chętnymi, a w sytuacji, gdy zagranicznych studentów jest mało, każdy z nich uchodzi za bardzo przystojnego. Często nie są to nawet pary. Mężczyźni utrzymują, że one same chcą, że lubią, i zastanawiają się, gdzie jest problem, skoro wszyscy są zadowoleni. Jednak każdy człowiek potrzebuje w życiu miłości. Takiej prawdziwej, na dobre i na złe, bo tylko taka daje poczucie bezpieczeństwa, nie przygodne związki seksualne z randomowymi partnerami.

Kontrola nad sobą

Reklama

Jednakże jeśli Bóg poleca nam zachowanie czystości, na pewno nie jest to bezpodstawne. Abstrahując od tematyki chorób wenerycznych i niechcianych poczęć, pozytywnie owocuje w późniejszym życiu małżeńskim, jednocząc partnerów, którzy mogą oddać się sobie wzajemnie całkowicie, bez cienia wcześniejszych związków. Kobiecie potrzebna jest świadomość, że mężczyzna, z którym się związuje, jest i pozostanie jej wierny, że będzie obecny jako ojciec dla ich dzieci, że zadba o ich potrzeby materialne. Mężczyzna ze swojej strony również potrzebuje wierności partnerki na całe życie.

Ludzie, z którymi rozmawiałam na te tematy, odpowiadali, że wszystkie argumenty za zachowaniem wstrzemięźliwości seksualnej przed ślubem są racjonalne, ale samo postąpienie w ten sposób – trudne. Po prostu nie jest łatwo powściągnąć swoje emocje na rzecz rozsądku i wyższych celów. Zwłaszcza gdy już i tak wiele od siebie wymagamy – musimy być świetni w tym, co robimy zawodowo, w pracy czy szkole, a do tego radzić sobie z codziennością, myśleć o przyszłości i nie dać się rozproszyć ewentualnym złym nawykom i wspomnieniom z przeszłości.

Jednakże jednym z powodów, dla których w Kościele jest postulowane zachowanie wstrzemięźliwości, jest to, że kontrola nad sobą w tej dziedzinie – tak, skądinąd trudna – pociąga za sobą lepsze funkcjonowanie w innych sferach. Bóg wzywa nas do „uporządkowania” sfery seksualnej, bo, jak to mówi w Piśmie Świętym, „Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie” (Łk 16, 10).

Jesteśmy wolni

Jednym słowem, Bóg wzywa nas do odpowiedzialności. Do „wzięcia się” za swoje życie na poważnie, nie tylko za jedną dziedzinę, ale za wszystkie, patrząc w przyszłość bez lęku, ze świadomością, że wszystko możemy w Tym, który nas umacnia.

Reklama

My, współczesna młodzież, nie jesteśmy w tym chyba najlepsi. Często uciekamy od odpowiedzialności. Bo łatwiej jest zakładać, że nie mamy wpływu na nasze życie, na nasz rozwój, talenty, słowa, przyszłość, uczucia, rodzinę, majątek, zdrowie. Odpowiedzialność zawsze wiąże się z pewnym bólem poświęcenia czegoś. Czasami jest to poświęcenie kariery dla dziecka, a czasami chwilowej przyjemności dla wyższego, odległego celu.

Bóg stworzył nas wolnymi i stawia nas w rozmaitych sytuacjach. Nie po to, żebyśmy biernie stali „pod gradem zajadłych strzał losu”. Pamiętacie przypowieść o talentach? Największą nagrodę zdobył ten, kto ich nie zakopał, lecz zainwestował i uzyskał dochód.

* * *

Maria Magdalena Sztuka
studentka sinologii na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie w Chinach. Jej pasjami od zawsze są pisanie i muzyka. Więcej niekonwencjonalnych opisów osobistego doświadczenia życia w Państwie Środka zamieszcza na smokwemgle.blog.pl. Poza tym zainteresowana budowaniem relacji międzyludzkich, szczególnie w kontekście życia zgodnego z moralnością chrześcijańską.

2014-10-21 15:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Urodził się w samo południe

Mówi o sobie, że jest człowiekiem spełnionym. Warszawiak. Żonaty. Ojciec czterech dorosłych córek. Obdarzony wyjątkową pamięcią. Profesor historii. Autor blisko dwudziestu książek naukowych, w tym głośnych: o 1968 i 1970 r. Szef oddziału warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Pasjonat piłki nożnej i kina, szczególnie westernów. – Urodziłem się w samo południe – mówi z uśmiechem. – Pewnie dlatego lubię westerny

Był typowym dzieckiem ówczesnych peerelowskich lat 50. ubiegłego wieku. Nerwowym jedynakiem z kluczem na szyi. Rodzice, oprócz pracy, swój czas oddawali również działalności w PZPR. Wychowywany był głównie przez mamę. Ojciec przebywał na ogół za granicą. Po szkole, której nie lubił, chłopak szedł na podwórko. Później odrabiał lekcje. Chyba że był to czas, gdy chodził do szkoły, w której uczyła mama. Wtedy wychodzili razem „do pracy” i razem wracali. Matka była polonistką, ojciec inżynierem budownictwa, pracującym ponad 20 lat poza granicami. Nic nie zapowiadało, że chłopiec będzie historykiem, choć od najmłodszych lat dotykała go historia. Jako czterolatek zapamiętał kilka obrazów z Października ’56. Nic z tego nie rozumiał, ale do dziś czuje emocje tamtego czasu. Współcześnie niczym na ekranie odtwarzają mu się w pamięci postaci milicjantów z karabinami w samochodach. Stali naprzeciwko ich mokotowskiej kamienicy, której okna wychodziły na ponury gmach komendy milicji. Pamięta skandowane nazwisko Rokossowskiego, tłum ludzi koło miejskiej biblioteki. Mimo tych emocji przez lata marzył o reżyserii filmowej. Uniwersytecka historia, która wydawała mu się najłatwiejszym kierunkiem, miała być jedynie etapem w drodze do łódzkiej PWSTiF. Przyjmowano tam bowiem jedynie absolwentów szkół wyższych.
CZYTAJ DALEJ

W Polsce łamana jest Konstytucja i praworządność w imię „prawa - tak, jak my je rozumiemy”

2024-12-14 08:13

[ TEMATY ]

Solidarność

abp Marek Jędraszewski

konstytucja

praworządność

43. rocznica stanu wojennego

Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Solidarność trzeba zdobywać zawsze na nowo, nie tylko posiadać, bo przychodzi jako dar, utrzymuje się przez zmaganie - mówił, odwołując się do kard. Karola Wojtyły, abp Marek Jędraszewski, który w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przewodniczył Mszy św. w katedrze na Wawelu. Hierarcha stwierdził, że dziś w Polsce łamana jest Konstytucja i praworządność w imię „prawa - tak, jak my je rozumiemy”.

W kazaniu metropolita krakowski nazwał noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku „nocą wielkiej krzywdy”, która dotknęła nie tylko poszczególne osoby, ale cały polski naród. Wskazał, że wprowadzony przez komunistów stan wojenny był wyrazem konfliktu politycznego i geopolitycznego, ekonomicznego, antropologicznego a przede wszystkim światopoglądowego.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś do sióstr zakonnych: jesteście charyzmatyczkami!

2024-12-15 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Ks. Paweł Kłys

- Wasz autorytet nie jest czerpany z urzędu tylko jest autorytetem czerpanym z charyzmatu. Wszystkie jesteście charyzmatyczkami, macie w sobie charyzmat swoich założycieli - mówił kard. Ryś.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję