Reklama

Niedziela Przemyska

Świętymi bądźcie!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 12 października br. odbyła się Pielgrzymka Młodzieży do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu, inaugurująca nowy rok pracy formacyjnej we wspólnotach i połączona z obchodami Dnia Papieskiego, który w tym roku odbył się pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie!”. Szczególnym akcentem tegorocznych obchodów było uroczyste otwarcie „drogi” skierowanej ku nadchodzącym Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie. W uroczystościach wzięli udział również uczniowie szkół, którym patronuje św. Jan Paweł II, wraz z pocztami sztandarowymi.

W auli Seminarium w Przemyślu młodzież zjednoczyła się w radosnym śpiewie wraz z archidiecezjalną Diakonią Muzyczną i wysłuchała świadectw dotyczących przyjęcia świętych znaków Światowych Dni Młodzieży od papieża Franciszka i młodzieży z Brazylii. Głos zabrał także dyrektor jednej z zaproszonych szkół pod patronatem św. Jana Pawła II. Następnie miała miejsce prezentacja Centrów ŚDM oraz ich liderów w naszej diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po zakończeniu pierwszej części obchodów młodzież uformowała procesję, na czele której niesiono Krzyż Spotkań Młodych Archidiecezji Przemyskiej, i ze śpiewem przeszła do bazyliki archikatedralnej, gdzie rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Stanisława Jamrozka.

Reklama

Ksiądz Biskup w homilii poruszał tematy dotyczące świętości i grzechu oraz zbawczej relacji Boga z człowiekiem. Zaznaczył, że musimy wychodzić na górę, którą jest modlitwa, by na niej Bóg mógł nam ukazać drogę, którą musimy podążać ku świętości. Wskazywał przy tym, byśmy nie tracili ufności w czasie trudnych doświadczeń. Przypomniał przy tym słowa Papieża Polaka: „Musicie od siebie wymagać, choćby inni od Was nie wymagali”. Podczas liturgii odbył się obrzęd przekazania Światła Chrystusa, które przyjęli przedstawiciele różnych wspólnot poszczególnych dekanatów. Zapalone świece mają być znakiem Bożej obecności wśród nas i światła na drodze duchowego przygotowania do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ponadto młodzieży z Brzozowa został powierzony Krzyż Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej, a wraz z nim misja godnego przygotowania tego spotkania, która niewątpliwie wiąże się ze sporą odpowiedzialnością. Eucharystię zakończyła radosna pieśń jednocząca młodzież w Chrystusie i we wspólnocie Kościoła.

W obchodach Dnia Papieskiego uczestniczyli wolontariusze z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy przed kościołami zbierali pieniądze na rzecz fundacji, zajmującej się wspieraniem zdolnej młodzieży. Dzień Papieski zakończył się specjalnie przygotowaną dla uczestników spotkania Agapą.

„Papież jest dla mnie kimś, kto zrobił coś wielkiego; on szedł pod prąd i nie zważał na przeciwności” – to i podobne stwierdzenia można było usłyszeć z ust młodych ludzi podczas tego spotkania. W rozmowach o Janie Pawle II wskazywali, że jest on dla nich autorytetem i kimś bardzo ważnym. „Św. Jan Paweł II to wielkie dobro, jakie Pan Bóg zesłał dla nas” – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania. A na pytanie, jaki wpływ Papież miał na jej życie, odpowiedziała: „Był moim drogowskazem z nieba, ukazującym mi najlepsze ścieżki z tych, z których mogłam zawsze skorzystać”.

2014-10-23 11:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza pielgrzymka z Będzina

Niedziela sosnowiecka 34/2013, str. 6

[ TEMATY ]

historia

pielgrzymka

Archiwum Wojciecha Horosza

Pierwsza po wojnie piesza pielgrzymka z Będzina na Jasną Górę wyruszyła 32 lata temu, 24 sierpnia 1981 r. Głównym impulsem do jej zorganizowania było otrzymanie od władz komunistycznych zgody na powstanie nowej parafii i budowy kościoła na osiedlu Syberka. Szybko pielgrzymka ta przerodziła się w pielgrzymkę zagłębiowską

Gdyby nie ks. Kazimierz Bednarski i proboszcz ks. Stefan Gibała - nie byłoby dzisiaj tej pięknej tradycji zagłębiowskiego pielgrzymowania do Jasnogórskiej Królowej. To oni postanowili zorganizować pielgrzymkę pieszą na Jasną Górę i byli jej głównymi organizatorami. Ale co stało się głównym impulsem do tego?
CZYTAJ DALEJ

Andrea Bocelli: Odradzali mej matce kontynuowanie ciąży, ale ona postanowiła zaufać życiu

2026-06-15 20:54

[ TEMATY ]

świadectwo

aborcja

Andrea Bocelli

Vatican Media

Andrea Bocelli na Światowym Spotkaniu Rodzin w Filadelfii

Andrea Bocelli na Światowym Spotkaniu Rodzin w Filadelfii

Andrea Bocelli zaskoczył uczestników sobotniego Marszu dla Życia w Rzymie. Nie mógł w nim uczestniczyć osobiście, ponieważ występował na otwarciu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Meksyku. Do zgromadzonych w Rzymie obrońców życia przesłał jednak list, w którym przypomniał dramatyczną historię swego życia.

Podziel się cytatem – napisał włoski tenor do organizatorów i uczestników włoskiego Marszu dla Życia, który w ubiegłą sobotę przeszedł ulicami Rzymu.
CZYTAJ DALEJ

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i Najświętszy Sakrament

2026-06-22 06:42

[ TEMATY ]

profanacja

kradzież

Karol Porwich/Niedziela

Francuski portal tribunechretienne.com podaje, że w kościele w Mugron doszło do kradzieży kielichów, paten i Najświętszego Sakramentu.

Według parafian, z którymi skontaktowano się na miejscu zdarzenia, zniknął także Najświętszy Sakrament i wszystkie konsekrowane hostie przechowywane w tabernakulum.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję