Reklama

Niedziela Kielecka

11 listopada w Kielcach

Msza św. w bazylice, biegi niepodległościowe, musztry, parady, koncerty i kwesta dla polskich dzieci w Wilnie – tak zapowiadają się uroczystości 11 listopada w Kielcach, organizowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego i Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich

Niedziela kielecka 45/2014, str. 3

[ TEMATY ]

patriotyzm

święto niepodległości

TER

Pomnik marszałka Piłsudskiego

Pomnik marszałka Piłsudskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już 9 listopada w Kielcach odbędzie się Bieg Niepodległości, dla dwóch grup wiekowych – zapowiada Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

Bieg Niepodległości – o godz. 9 wystartują dorośli; pobiegną trasą z Parku Miejskiego, ulicami m.in. Sienkiewicza, Jana Pawła II, Ściegiennego, Stadion, z metą w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Bieg po raz pierwszy jest atestowany, uczestnicy mają do pokonania 10 km. Dla najmłodszych (urodzonych po roku 2000) przewidziano jednokilometrową trasę, która będzie prowadziła przez park – początek o godz. 10. Ten dzień zakończy Pieśniobranie (godz. 16, OMPiO, ze śpiewem pieśni patriotycznych i przemarszem pod Pomnik Niepodległości).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oficjalne uroczystości – 11 listopada o godz. 11, w bazylice katedralnej – Msza św. za Ojczyznę. Po Mszy św. nastąpi przemarsz z pl. NMP, ulicami Dużą, Sienkiewicza, Wesołą, Mickiewicza, przed odsłonięty w sierpniu 2014 r. pomnik Józefa Piłsudskiego (pl. Wolności) – gdzie po raz pierwszy będą się obywały oficjalne obchody Święta Niepodległości. Przewidziany jest także konkurs plastyczny dla dzieci.

Reklama

Do Kielc została zaproszona Reprezentacyjna Kompania Straży Granicznej z orkiestrą. Odbędzie się pokaz musztry i zmiana warty przed pomnikiem Piłsudskiego. Z kolei przed głównymi uroczystościami (przed Mszą św.) kawalerzyści z kieleckiego szwadronu zaprezentują się w paradzie konnej i tzw. kadrylu.

Kwesta na rzecz Wilejki – Odbędzie się także kwesta na potrzeby polskich szkół w Wilnie, organizowana we współpracy z Caritas kielecką. W 2013 r. uzyskano z niej blisko 6500 zł.

W kweście będą uczestniczyli wolontariusze: harcerze, ułani i członkowie Rodziny Szwadronowej Kieleckiego Szwadronu Kawalerii, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika, Szkoły Podstawowej nr 28 im. Żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, słuchacze kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członkowie zaprzyjaźnionej z ułanami Grupy Teatralnej „Pegaz” z Buska-Zdroju i buskich szkół. Środki finansowe w wysokości 6.416.75 zł zebrane w czasie kwesty 3 maja i 11 listopada 2013 r. zostały w całości przeznaczone na wsparcie dla Polaków mieszkających w Nowej Wilejce na Litwie. Ten kierunek działania został obrany przez kieleckich ułanów nieprzypadkowo, ponieważ tam właśnie, w istniejącym do dziś budynku w latach 1922-1939 stacjonował 13 Pułku Ułanów – patron Kieleckiego Szwadronu Kawalerii i 13 Kieleckiej Drużyny Kawalerii Harcerskiej hufca ZHP Kielce-Miasto.

Zakupione upominki zostały tuż przed świętami Bożego Narodzenia 2013 r., przekazane uczniom polskiej Szkoły Średniej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego, Szkoły Początkowej „Zielone Wzgórze” i Świetlicy Środowiskowej Zgromadzenia Sióstr od Aniołów w Nowej Wilejce, w trakcie czwartej wizyty „Ułańskiego Mikołaja” w Wilnie.

Były to: telewizor, piłki do gry, paczki zabawek i słodyczy, sprzęt elektroniczny i komputerowy, krzesła do wyposażenia sali dydaktycznej (zakupione przez Fundacje Vive) oraz zestaw komputerowy (przekazany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Kielc). Były także książki od wydawnictwa „Jedność” z Kielc oraz płyty CD z polskimi kolędami i artykuły spożywcze od innych sponsorów. Organizatorzy ponownie liczą na hojność kielczan.

2014-11-06 07:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddali hołd pomordowanym

Niedziela zamojsko-lubaczowska 35/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

patriotyzm

Adam Łazar

Delegacja Gminy Lubaczów składa kwiaty przed tablicą. Z kwiatami przewodniczący Rady Gminy Lubaczów Roman Cozac

Delegacja Gminy Lubaczów składa kwiaty przed tablicą. Z kwiatami przewodniczący Rady Gminy Lubaczów Roman Cozac

Uroczystości religijno-patriotyczne w 75. rocznicę mordu na mieszkańcach przysiółka Kornagi (obecnie Dąbrowa) przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA, odbyły się 15 sierpnia

Początki przysiółka sięgają 1664 r. W okresie II Rzeczypospolitej przysiółek Kornagi był większym i liczniejszym niż gromada Dąbrowa, do której należał. W 1944 r. przeżył tragedię. Po zmierzchu 14 sierpnia oddziały Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii otoczyły Kornagi. Do wioski wkroczyły patrole UPA, które podpalały gospodarstwa i zabijały napotkanych mieszkańców. Jan Kulczycki zastrzelony został obok własnego domu. Jego ciało zostało nadpalone. Podobną śmiercią zginęły Katarzyna Kornaga i Rozalia Kubiszyn, które były mieszkankami Wólki Krowickiej, ale opuściły ją ze względu na zagrożenie ze strony banderowców i zatrzymały się u rodziny w Kornagach. Maria Kornaga została zakłuta bagnetami, gdy usiłowała ratować inwentarz z płonącej stajni. Od pchnięcia bagnetem zginał 70-letni Andrzej Kornaga.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Tylko w Sercu Jezusa człowiek znajduje to, czego szuka

2026-06-24 07:51

Katarzyna Artymiak

Lubelska parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego przeżywała wymownie swoje święto patronalne.

Choć w cieniu zamkniętego kościoła, od którego pożaru dachu minęło już prawie pół roku, nie zabrakło życzliwości i licznej obecności wiernych, również spoza wspólnoty parafialnej. Doroczny odpust był szczególną okazją do umocnienia, aby z Serca Jezusowego „czerpać miłość, siłę, ufność i wiarę do tego, co potrzebne w trudnym czasie” – podkreślił ks. Wiesław Kosicki, proboszcz sąsiedniej parafii Matki Bożej Fatimskiej, który z okazji odpustu przez cały dzień głosił Słowo Boże.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję