Reklama

Niedziela Wrocławska

Boże Narodzenie może trwać cały rok

O Bożym Narodzeniu, wspomnieniach świąt z rodzinnego domu i o tym, co dziś ma nam do przekazania „mały Jezus” z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim, rozmawia Magdalena Lewandowska

Niedziela wrocławska 51/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MAGDALENA LEWANDOWSKA: – Jak Ksiądz Arcybiskup wspomina święta Bożego Narodzenia w rodzinnym domu. Jakie były tradycje, zwyczaje, co najbardziej zapadło w pamięć?

ABP JÓZEF KUPNY: – Pamiętam, że święta Bożego Narodzenia zawsze przeżywaliśmy bardzo rodzinnie. Nie siedzieliśmy przed telewizorem. Nigdy nie byliśmy sami. Spędzaliśmy je zawsze w gronie najbliższych. Naturalnie nie zabrakło tego wszystkiego co kultywują polskie rodziny, czyli pięknie przystrojonej choinki, na której wisiały pachnące pierniki w kształcie gwiazdek, dzwonków, serduszek i była wieczerza wigilijna, którą rozpoczynała wspólna modlitwa i dzielenie się opłatkiem. Potem były prezenty i wspólne śpiewanie kolęd. O północy uczestniczyliśmy w Pasterce. Do dzisiaj pamiętam wypełniony do ostatniego miejsca kościół i ten głośny, radosny śpiew kolęd. Ostatnio uświadomiłem sobie, że właśnie do tych świąt, zapamiętanych z dzieciństwa, zawsze wracam myślą, kiedy zbliża się kolejne w moim życiu Boże Narodzenie. Gdy bowiem opuściłem rodzinny dom – najpierw wyjechałem na studia teologiczne do Krakowa, potem święta spędzałem w jednostce wojskowej w Brzegu, następnie w tych miejscach, w których posługiwałem jako kapłan i biskup – święta już zawsze były inne, przeżywane w inny sposób.

Reklama

– A jak dziś Ksiądz Arcybiskup spędza Boże Narodzenie? Jak wygląda Wigilia i z kim Ekscelencja ją spędza?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Mogę powiedzieć, że dla mnie Boże Narodzenie nadal ma charakter rodzinnych świąt, z tym, że moja rodzina znacznie się rozrosła i nie tworzą jej już tylko moi krewni, ale także moi diecezjanie. Czuję się częścią tej wielkiej rodziny i jestem za nią też odpowiedzialny. Dlatego w południe spotkam się przy stole z tymi, którzy przyjdą na wigilię organizowaną przez naszą archidiecezjalną Caritas, potem będzie wigilia z kapłanami, którzy jesień swego życia spędzają w Domu Księży Emerytów. Wieczorem wieczerza z siostrami. O północy w katedrze celebrował będę Pasterkę. Oczywiście będę chciał także w tym świątecznym okresie pojechać do Mamy i spotkać się z najbliższymi.

– Co znajdzie się na wigilijnym stole i które potrawy Ksiądz Arcybiskup lubi najbardziej?

– Sądzę, że podobnie jak to było w ubiegłym roku, wszędzie stoły wigilijne zastawione będą obficie i zgodnie z naszą tradycją. Ponieważ, jak wspominałem, uczestniczę w kilku spotkaniach wigilijnych, mogę jedynie kosztować przygotowane potrawy, a to wcale nie jest łatwe, biorąc pod uwagę naszą gościnność. A co lubię najbardziej? – tego nie mogę powiedzieć, bo – jak znam życie – wszędzie byłbym tym częstowany. I czy mógłbym wtedy odmówić?

Reklama

– Boże Narodzenie jest dla Polaków czasem rodzinnego świętowania. Jak dobrze przeżyć ten czas? Co zrobić, by Jezus narodził się w naszych domach, w naszych sercach?

– W czasie Adwentu mówimy często o przyjściu Jezusa na końcu czasów oraz w trakcie świąt Narodzenia Pańskiego. Tymczasem ja bym jeszcze wspomniał o konieczności zauważenia trzeciego przyjścia, a właściwie przychodzenia Chrystusa do człowieka. Ma ono miejsce każdego dnia, w naszej szarej codzienności, w drugim człowieku, poprzez różne wydarzenia i sytuacje. Jeśli chcemy dobrze przeżyć czas świąt musimy dobrze wyostrzyć wzrok na to przyjście, które dokonuje się w spotkaniu z żoną, mężem, dziećmi i rodzicami, które dokonuje się w czasie Eucharystii pod postacią chleba. Jan Paweł II, odwiedzając Ziemię Świętą mówił, że w Betlejem jest zawsze Boże Narodzenie. Parafrazując tę wypowiedź możemy powiedzieć, że dostrzegając przychodzącego Jezusa w naszych domach i rodzinach, Boże Narodzenie może trwać cały rok.

– Współczesny świat wmawia nam, że w święta najważniejsze są drogie prezenty i suto zastawiony stół…

Reklama

– Sama oprawa świąt nie jest czymś złym. Właśnie poprzez zewnętrzne znaki wyrażamy to, że czas, który przeżywamy jest dla nas czasem szczególnym, świątecznym. Prezentami nie obdarowujemy się każdego dnia. Czynimy to przy szczególnych okazjach. O wspólne posiłki też coraz trudniej. We współczesnym świecie, kiedy wielu nie ma na nic czasu i wciąż za czymś goni, wspólny posiłek członków rodziny jest wartością samą w sobie i czymś, za czym ludzie tęsknią. Dlatego nie odbierałbym im prawa do przeżywania w ten sposób świąt. Ważne jest jednak, by nie pozostać jedynie na powierzchni rzeczy, zapominając o jej głębi. Takie niebezpieczeństwo nam grozi. Dlatego kupując komuś prezent, dobrze przypomnieć sobie, że ofiarujemy go, bo sami zostaliśmy obdarowani przez Boga. Co więcej, Bóg nie dał nam czegoś. Dał nam samego siebie. Pamiętając o tym łatwiej uświadomić sobie, iż o wartości mojego prezentu nie decyduje cena, ale to, że stanowi on znak mojej gotowości do dawania siebie drugiej osobie i poświęcenia się dla niej.

– A co dzisiaj chce nam przekazać mały Jezus narodzony w stajni, w ubóstwie?

– Przede wszystkim to, byśmy byli „zawsze dla innych”. Podobnie, jak Chrystus przyszedł w ludzkim ciele nie dla siebie samego i nie dla własnej chwały, ale dla tych, których kochał, tak i my, którzy Go wyznajemy jako Boga, mamy być ludźmi żyjącymi dla drugich. Poza tym – jak to Pani Redaktor ujęła – „mały Jezus” przypomina, że Bóg zawsze posługiwał się tym, co niewielkie i małoznaczące w oczach świata i wzywa, byśmy tego, co małe i często pogardzane nigdy nie lekceważyli. Dziś ten „mały Jezus” przychodzi pod postacią małego kawałka białego chleba, który leży na ołtarzu i ma moc przemieniać świat.

2014-12-19 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z ciemności do światła

Niedziela toruńska 52/2023, str. I

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Grażyna Kołek

Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie

Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie
Umiłowani Diecezjanie! Okres Bożego Narodzenia jest przede wszystkim czasem ożywienia wiary w to, że Bóg z miłości do człowieka stał się jednym z nas. To również czas przebaczenia, pojednania i wzajemnej życzliwości. Czas podarowany nam przez Boga jest niepowtarzalny i zbyt cenny, aby marnować go na kłótnie, waśnie i podziały. Boże Narodzenie to również okres nadziei i budzenia się do nowego życia, wychodzenia z ciemności do światła, z niewoli grzechu do blasku wolności. Światło jest niezbędne do życia. W świetle lepiej widać drogę, którą mamy kroczyć oraz łatwiej odnaleźć swoje miejsce w Kościele. Tegoroczny program duszpasterski zachęca nas do uczestnictwa we wspólnocie Kościoła. Jak zrealizować to zadanie? Jedni podejmą wielki trud niczym Mędrcy ze Wschodu i porzucą wygodne życie, by służyć Jezusowi ukrytemu w bezbronnych, samotnych i najbardziej potrzebujących pomocy. Inni będą krzątać się wokół codziennych spraw, sumiennie wypełniając swoje obowiązki niczym Maryja z Józefem w betlejemskiej grocie. Ktoś jeszcze, jak pasterze, zerwie się w nocy, by uwielbiać Boga i mówić o Nim wszystkim, których spotka. Jeszcze ktoś inny odkryje parafię jako rodzinę rodzin i zaangażuje się w jej życie. Różne zadania, ale cel ten sam i droga, choć dla każdego nieco inna, to jednak wspólna poprzez obecność Chrystusa. Tego pełnego miłości i zawierzenia kroczenia drogą ku niebu uczył nas św. Jan Paweł II, kiedy 25 lat temu odwiedził naszą diecezję. Wyniósł na ołtarze ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego i z mocą przypomniał, że pokój jest możliwy, ale z Bogiem w sercu, ponieważ wówczas będziemy potrafili razem z Nim burzyć mury uprzedzeń i wrogości między ludźmi. Odwagi wiary i miłości uczy nas błogosławiona rodzina Ulmów, która swoją codzienność naznaczyła słowem Bożym, zwłaszcza Ewangelią o miłosiernym Samarytaninie i mimo własnych trudności dała schronienie potrzebującym, a ostatecznie złożyła w ofierze swoje życie. Ich postawa pokazuje, że wierność w rzeczach małych prowadzi do mężnego realizowania wielkich dzieł Bożych. Każdy z nas szuka własnej drogi realizowania chrześcijańskiego powołania do świętości. Nie można jednak tej drogi pokonać w pojedynkę – potrzeba drugiego człowieka czy to w rodzinie, parafii, miejscu pracy czy w zgromadzeniu zakonnym. Życzę Wam, drodzy Diecezjanie, żywej wiary, zdrowia, wzajemnego szacunku, sił do pokonywania problemów oraz uczestnictwa we wspólnocie Kościoła. Niech pielęgnowanie życia sakramentalnego i częsta lektura Pisma Świętego prowadzą Was do jeszcze większej miłości względem Boga i ludzi oraz staną się źródłem pokoju, którego tak bardzo pragnie współczesny świat, współczesna rodzina i każdy z nas. Z pamięcią w modlitwie i błogosławieństwem!
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

„Pragnę, abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze do zdroju mojego miłosierdzia, by zaczerpnęły siły i ochłody, i wszelkiej łaski, jakiej potrzebują na trudy życia, a szczególnie w śmierci godzinie. W każdym dniu przyprowadzisz do serca mego odmienną grupę dusz i zanurzysz je w tym morzu miłosierdzia mojego. A ja te wszystkie dusze wprowadzę w dom Ojca mojego. Czynić to będziesz w tym życiu i w przyszłym. I nie odmówię żadnej duszy niczego, którą wprowadzisz do źródła miłosierdzia mojego. W każdym dniu prosić będziesz Ojca mojego przez gorzką mękę moją o łaski dla tych dusz.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan, który tworzył wokół siebie wspólnotę

2025-04-25 22:22

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Jan Kwasik - portret

Ks. Jan Kwasik - portret

Tłumy wiernych w kościele pw. Chrystusa Króla w Brzegu Dolnym pożegnały księdza prałata Jana Kwasika. Kapłan, który zmarł w wieku 93 lat życia oraz prawie 70 lat kapłaństwa posługiwał w tam od 1967 roku. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Jacek Kiciński, a obrzędy na cmentarzu prowadził ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu.

Rozpoczynając Mszę św. pogrzebową biskup Jacek zaznaczył: - Dziękujemy Panu Bogu za wszystko, co Bóg uczynił przez posługę księdza prałata Jana Kwasika, przez Jego długie i piękne życie. Ale wiemy, że wskutek ludzkiej skłonności do złego wszyscy popełniamy grzechy. Przed Najświętszym Bogiem nikt nie jest bez winy. Dlatego chcemy złożyć tę Najświętszą Ofiarę za naszego zmarłego brata kapłana, który zapisał się w sercach naszych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję