Reklama

BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU 2014

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

str 8

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na Jasną Górę 14 grudnia 2014 r. Obecna akcja odbywa się pod hasłem: „Pokój jest w nas!”. Po raz 24. płomień rozpalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem przez pośrednictwo harcerek i harcerzy z całej Polski trafił do Polski. – Betlejemskie Światło Pokoju symbolizuje braterstwo wśród ludzi – podkreślił hm. Krzysztof Budziński, zastępca naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego. – Nieprzypadkowo akcja ta zyskuje bardzo duże znaczenie w wychowaniu młodego pokolenia. Formacja ma polegać na tym, że dopatrujemy się brata, przyjaciela w drugim człowieku. To niezmiernie budujący obraz. Eucharystii, połączonej z przekazaniem światła, przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – Bardzo cieszy, że tutaj, w Domu Matki, jesteśmy świadkami przekazania Światła Pokoju, a jednocześnie daru pokoju, który jest w nas – powiedział abp Depo. – Prośmy w sposób szczególny o dar pokoju na świecie, szczególnie na Ukrainie, w krajach Wschodu, aby nie było już nigdy więcej światowej wojny. Prośmy o to przez szczególne wstawiennictwo Maryi, Królowej Pokoju – podkreślił ksiądz arcybiskup.

Z okazji jubileuszu 50-lecia ogłoszenia Maryi Matką Kościoła 14 grudnia 2014 r. w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze odbyła się sesja: „Kościół ma Matkę!”. Obecni byli m.in.: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, o. Mariusz Tabulski – definitor generalny Zakonu Paulinów, ks. prof. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Anna Rastawicka oraz Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Gości powitał o. Tomasz Tlałka, paulin z Dzieła Modlitwy „Z Maryją ratuj człowieka”, współorganizator sesji. Słowo w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział podprzeor Jasnej Góry – o. Jan Poteralski. Ks. prof. Janusz Królikowski wskazał, że „w cnotach Maryi, w Jej świętości zawiera się Jej osobisty wkład w budowanie Kościoła”. – Stąd bardzo ważne jest, by widzieć udział macierzyński Maryi w budowaniu Kościoła, połączony z udziałem Jej osobistego wkładu, opartego na cnotach, które znamy z Ewangelii, a które opisują Maryję przede wszystkim jako wierzącą, mającą nadzieję, miłującą, Pannę posłuszną, pokorną – zaznaczył ks. prof. Królikowski. O. Mariusz Tabulski mówił na temat obecności Maryi Matki Kościoła w naszym życiu w trzech wymiarach: w życiu osobistym każdego człowieka, w życiu Kościoła i w życiu społecznym. Abp Depo, wyrażając wdzięczność za ogłoszenie przed 50 laty tytułu Maryi Matki Kościoła, przypomniał inne wezwania do Matki Bożej dodane do Litanii Loretańskiej: w czasie pontyfikatu Jana Pawła II – „Królowo Rodzin”, a ostatnio – „Matko Miłosierdzia”.
Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. W homilii przypomniał ostatnie słowa Jezusa, wypowiedziane z krzyża, w których dał nam Maryję za Matkę. – Jezus chce, abyśmy przychodzili do Jego Matki jako do swojej własnej. Bóg w miłości Maryi, która przecież pragnie tego samego, co Jej Syn, czyli zbawienia i szczęśliwego życia każdego z nas, ukazuje swoje miłosierdzie i poprzez Jej czułą, matczyną troskę chce nas pociągnąć do siebie – mówił o. Lukoszek.
Organizatorami sesji były: Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze, Dzieło Modlitwy „Z Maryją ratuj człowieka” oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

W dniach 12-13 grudnia 2014 r. po raz ósmy odbyła się na Jasnej Górze Pielgrzymka Krakowskiego Bractwa Kurkowego. Wielowiekowe, bogate w tradycje bractwa kurkowe sięgają średniowiecza. Są to organizacje strzeleckie, które powstawały wraz z rozwojem miast, skupiając przedstawicieli cechów rzemieślniczych i kupieckich, a ich podstawowym zadaniem było zapewnienie obrony miast. Krakowskie Bractwo Kurkowe jest najliczniejszym i najstarszym bractwem w Polsce, obecnie liczy ok. 200 członków.
Na pielgrzymkę Bractwa przybyło ok. 70 osób, w tym 30 braci w tradycyjnych kontuszach,
na czele z obecnym królem kurkowym Józefem Durbasem. Mszy św. przewodniczył ks. inf. Jerzy Bryła, kapelan krakowskiego Bractwa Kurkowego, a słowa powitania skierował do pielgrzymów o. Eustachy Rakoczy, paulin, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, honorowy brat organizacji. – Dzisiejsza pielgrzymka krakowskiego Bractwa Kurkowego jest najradośniejsza i największa w jego historii, która liczy już siedem wieków – zauważył o. Rakoczy. Nawiązując zaś do kanonizacji Jana Pawła II, powiedział: – Wasz współbrat, konfrater, arcypasterz diecezji, Namiestnik Chrystusowy, dostąpił chwały ołtarzy. Tego jeszcze nie było, jak bracia kurkowi w Krakowie. Cieszę się, że do tej świętej rodziny i ja jako konfrater przynależę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-12-23 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję