Reklama

Niedziela Łódzka

Caritas znaczy miłość

Caritas... Chyba każdy słyszał to słowo. Nasze pierwsze skojarzenie wiąże się z instytucją charytatywną prowadzoną przez Kościół. W formacji do kapłaństwa poświęca się sporo uwagi kwestiom związanym z szeroko rozumianą miłością bliźniego

Niedziela łódzka 1/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Caritas

Kl. Kamil Siuta

Chcemy być pomocni – mówią klerycy

Chcemy być pomocni – mówią klerycy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas Adwentu, potem Boże Narodzenie i zimowe miesiące stwarzają idealny kontekst, by się pochylić nad kwestią praktykowania chrześcijańskiej miłości. W grudniu alumni łódzkiego seminarium przeżywali dzień skupienia prowadzony przez ks. Zbigniewa Sobolewskiego. Rekolekcjonista podzielił się z klerykami doświadczeniem pracy w Caritas. Bardzo mocno zapadły mi w pamięć słowa mówiące o motywacjach kierujących dążącymi do kapłaństwa: „Jeśli chcesz być księdzem, by ci służono, to [seminarium] nie jest właściwym miejscem. Jeśli sam chcesz służyć innym – witaj w klubie!”.

Klerycka pomoc

Pewnie wszystkie te nauki okazałyby się tylko „czczą gadaniną”, gdyby nie miały realnego przełożenia na naszą aktywność na polu dobroczynności. Przełożonym, jak i samym alumnom leży głęboko na sercu ta kwestia. W październiku 2013 r. zostało założone w naszym seminarium Kleryckie Koło Caritas, które koordynuje rozmaite akcje charytatywne podejmowane przez seminarzystów. Okres przedświąteczny był czasem jego wzmożonej aktywności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z początkiem Adwentu zbiegła się akcja „Serce na gwiazdkę”, organizowana przez łódzką Caritas. Niektórzy z kleryków wzięli w niej udział, zakładając strój św. Mikołaja i udając się z mikołajkowymi prezentami do potrzebujących rodzin. W serdecznej atmosferze mogli chociaż przez chwilę pobyć z nimi, opowiedzieć historię prawdziwego św. Mikołaja, pomodlić się i przede wszystkim wnieść mały promyk radości w miejsca, gdzie panuje często bardzo trudna sytuacja materialna i rodzinna.

Wspólnie z katechetami

Podczas skupienia zostaliśmy zachęceni nie tylko do tego, by włączyć się w dzieła miłosierdzia, ale też by w te dzieła angażować innych ludzi. W ten nurt bardzo dobrze wpisuje się inna akcja Caritas – „Drzewko serc”. Seminarzyści we współpracy z katechetami i nauczycielami z pobliskich szkół szukają najpierw dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji, a potem przygotowują serca, do których jest dołączone imię i wiek danego dziecka. 170 serc zawisło w łódzkiej katedrze i każdy parafianin mający takie pragnienie mógł wziąć jedno, by przygotować świąteczny prezent dla dziecka. Wręczenie tych prezentów nastąpiło w niedzielę 21 grudnia po Mszy św. sprawowanej w bazylice archikatedralnej. „Chcemy dać prezenty wszystkim dzieciom z potrzebujących rodzin, nie tylko tym grzecznym. Tak przecież czynił też św. Mikołaj, który pragnął, by wyświadczone dobro przemieniało ludzkie serca” – mówi kl. Maciej Chodowski, przewodniczący kleryckiego koła Caritas.

Ludziom ubogim

Reklama

W tym roku już drugi raz klerycy gościli ludzi ubogich i samotnych na spotkaniu wigilijnym. W sobotę 20 grudnia została zorganizowana dla podopiecznych Caritas wigilia, w której wzięło udział około 400 osób. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy Mszą św. w bazylice archikatedralnej, po której wraz z podopiecznymi udaliśmy się na salę gimnastyczną, by przełamać się opłatkiem i zasiąść do świątecznego posiłku. Uzdolnieni muzycznie alumni śpiewali ze wszystkimi kolędy, natomiast pozostali włączyli się w pomoc przy organizacji wydarzenia.

Poprzez takie spotkanie chcemy w jakiś sposób włączyć się jako klerycy w to, co regularnie czynią pracownicy i wolontariusze Caritas, obejmując swoją opieką ludzi w trudnej sytuacji życiowej. Warto też nadmienić, że z okazji świąt klerycy brali również udział w akcji zbiórki żywności. Wielu ludzi zwróciło uwagę na naszą działalność, co było świetną sposobnością do ciekawych spotkań i rozmów.

Dla człowieka wierzącego, a tym bardziej kleryka pomoc ubogim nie wynika tylko z poczucia przyzwoitości i litości. Jest to coś o wiele głębszego. Chrześcijanin w drugim człowieku widzi Chrystusa, a zarazem miłość Bożą, której doświadcza i która nakłania go do tego, by tę miłość przekazywać dalej. Od dwóch tysięcy lat brzmią niezmiennie słowa Pana: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili!” (Mt 25, 40).

2014-12-23 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seniorzy wśród pszczół

Grupa wolontariuszy i podopiecznych programu „Na codzienne zakupy” koordynowanego przez Caritas diecezjalną wybrała się na wycieczkę do Pszczelarni Słodnik.

Seniorzy wysłuchali prelekcji o pszczołach i gospodarce pasiecznej, zwiedzili ogród z miododajnymi roślinami, oglądali życie pszczół w specjalnym oszklonym ulu oraz korzystali z apiterapii. Była też okazja do degustacji produktów pszczelich, integracji przy ognisku, a nawet karmienia alpak. Na koniec każdy otrzymał miód oraz niespodzianki przygotowane przez Caritas. W wyprawie wzięły udział osoby związane z Parafialnymi Zespołami Caritas z Lubieszowa, Nowej Soli, Tuplic, Nowego Kraska i Zielonej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Pół miliona głosów w sprawie religii i etyki w szkole. Przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej u Arcybiskupa Warszawskiego

2026-06-24 15:00

[ TEMATY ]

etyka

religia w szkole

Redakcja

W ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Katechetów Świeckich oraz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”. Rozmawiano o sytuacji katechetów, przyszłości lekcji religii oraz potrzebie większego zaangażowania świeckich w życie Kościoła.

Ponad 500 tysięcy podpisów złożonych pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą to głos ludzi zatroskanych o miejsce religii i etyki w polskiej szkole. O dalszych działaniach oraz aktualnej sytuacji nauczycieli religii rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się w ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich. W rozmowie uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Katechetów Świeckich oraz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”: Dorota Chmielewska, Dariusz Kwiecień oraz Andrzej Sosnowski.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję