Reklama

Niedziela Kielecka

25 lat Caritas Diecezji Kieleckiej

Ewangelia głoszona czynem

W Światowy Dzień Chorego 11 lutego Caritas Diecezji Kieleckiej kończy jubileuszowe obchody. Skalę pracy charytatywnej Caritas dobrze widać dzięki Księdze Jubileuszowej, która ukazała się nakładem Wydawnictwa „Jedność”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Księga „Caritas Diecezji Kieleckiej – 25 lat w służbie bliźniemu” pod redakcją dyrektora – ks. dr. Stanisława Słowika pozwala poznać nie tylko historię naszej Caritas, ale przede wszystkim przyjrzeć się obecnej pracy największej organizacji pożytku publicznego w regionie. Książka powstała na bazie rozprawy doktorskiej, opartej na dużej pracy badawczej ks. Słowika, kierującego instytucją od początku jej reaktywowania po przemianach ustrojowych w Polsce w listopadzie 1989 r. Systematyczne ujęcie tak rozległego tematu, uzupełnione o historię, dało całościowy komplementarny obraz organizacji, pomocy i struktur Caritas Kielce, pokazując zarazem ogromny wkład Kościoła w pracę charytatywną.

Reklama

Opracowanie usystematyzowano w siedem rozdziałów, które odpowiadają charakterowi i specyfice pomocy podzielonej na obszary: pomoc doraźna, rehabilitacja lecznicza, pomoc dla seniorów i osób niesamodzielnych, działalność lecznicza w Caritas, pomoc dla dzieci i młodzieży, bezrobotnych i wykluczonych społecznie. Każdy rozdział zawiera analizę problemu, szczegółowe informacje na temat prowadzonych przez Caritas działań w obszarze danego problemu, np. bezrobocia, opieki nad chorymi, starszymi, bezdomnymi etc., placówek, metod i form pomocy na przestrzeni lat i aktualnie. Opracowanie poszerzono o statut Caritas Diecezjalnej oraz wykaz placówek Caritas z opisem i adresami. Za nazwami tych placówek stoją konkretni kierownicy, pracownicy, personel, osoby, które na co dzień tworzą wielkie dzieło Caritas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„W dzisiejszym świecie, w którym znaczenie słów ulega stałej dewaluacji, tym większą wartość należy przypisać czynom miłości, dającym moc i wiarygodność głoszonym słowom. Ewangelia miłości ogłoszona słowem i czynem jest dziś niezbędna do realizacji zbawczej misji Kościoła” – przypomina za ks. W. Przygodą – ks. dyr. Słowik.

Wśród setek zadań, jakie co dzień spoczywają na diecezjalnej Caritas, jest jeszcze jedno wyjątkowe. Nie ma wątpliwości, że właśnie Caritas diecezjalna od 25 lat wychowuje nas wszystkich do wyobraźni miłosierdzia, miłości bliźniego, solidarności z pokrzywdzonymi przez los. Pomaga nam wypełniać uczynki miłosierdzia względem ubogich. Nasze ofiary przekuwa na systemową, fachową i odpowiedzialną pomoc, która realnie przemienia ludzkie życie. Wyciągając pomocną dłoń do tych, którzy stracili nadzieję – chorych, starszych, samotnych, w kryzysie, bezrobotnych, ofiar przemocy, wielodzietnych rodzin, bezdomnych, dzieci i młodzieży – Caritas realizuje istotny wymiar misji Kościoła, jakim jest działalność charytatywna. W strukturach Caritas rozrasta się Diecezjalne Centrum Wolontariatu, które tworzy armia wolontariuszy zrzeszonych w Parafialnych Zespołach Caritas i szkolnych Kołach Caritas. Aktualnie ponad 3,5 tys. osób jest zaangażowanych w wolontariacie. To na nich opiera się duża praca związana z przeprowadzeniem przedświątecznych zbiórek żywności. Dzięki przekazanym przez nas artykułom spożywczym, tysiące ubogich osób może z godnością zasiąść do świątecznego stołu. Bez przygotowanych i sprawdzonych wolontariuszy nie byłoby również wakacyjnego wypoczynku tysięcy dzieci.

Caritas diecezjalna pod skrzydłami ks. dyr. Stanisława Słowika, zastępcy ks. Krzysztofa Banasika, zarządu, kadry rozwija się i wychodzi naprzeciw najbardziej aktualnym potrzebom i ludzkim problemom, reaguje również podczas kataklizmów w kraju i na świecie. Wielka, stale rosnąca sieć specjalistycznych placówek pomocowych (jak choćby niedawno powstała w Kielcach dla osób z chorobą Alzhaimera) oraz realizacja nowatorskich projektów w ramach funduszy pozyskiwanych z UE daje jej możliwość coraz skuteczniejszego wspierania najbardziej potrzebujących.

2015-02-05 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódzka Caritas pomoże ojcu samotnie wychowującemu szóstkę dzieci

[ TEMATY ]

Caritas

Łódzka Caritas pomoże panu Wojciechowi z Łodzi, samotnie wychowującemu szóstkę dzieci. Sąd zmienił 23 września swoją decyzję odbierającą mu maluchy, ale niezbędne są pieniądze na poprawę warunków lokalowych i późniejszą pomoc socjalną.

Rodzina pana Wojciecha mieszka w 40-metrowym mieszkaniu socjalnym. „Dzięki Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej udało się znaleźć dwukrotnie większe lokum, w centrum Łodzi. Przed wprowadzeniem się do niego trzeba jednak zapłacić jednorazową kaucję” - mówi Tomasz Kopytowski z łódzkiej Caritas. Kwota - 6 tysięcy złotych - przekracza jednak możliwości ojca samotnie wychowującego dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję