Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dopracowujemy szczegóły

Z ks. Piotrem Hoffmannem, szefem diecezjalnego centrum ŚDM i diecezjalnym duszpasterzem młodzieży o przygotowaniach związanych z wizytą młodych z całego świata w naszej diecezji rozmawia ks. Piotr Bączek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. PIOTR BĄCZEK: – Czy możemy już coś powiedzieć o liczbie gości z zagranicy, którzy spędzą tzw. tydzień w diecezji przed głównymi uroczystościami w Krakowie w lipcu przyszłego roku?

KS. PIOTR HOFFMANN: – Na dziś mamy potwierdzonych prawie 6,5 tys. gości, m.in. duża grupa z Francji, z Meksyku ok. 2 tys. ludzi, kilka grup z Niemiec, z USA, z Włoch. Nastawiamy się na ok. 10 tys. młodych z różnych krajów, którzy spędzą kilka dni w naszej diecezji.

– Jak w największym skrócie będzie wyglądał program ich pobytu na Podbeskidziu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Cały czas pracujemy nad planem, dopracowujemy szczegóły. Mamy już ramowy program i dopinamy do niego poszczególne miejsca, które zwiedzać będą młodzi goszczący w naszej diecezji. Jeden dzień poświęcony będzie zwiedzaniu Podbeskidzia. Planujemy to uczynić wokół Pętli Beskidzkiej. Na tej trasie wyszukujemy już konkretne obiekty do zwiedzania: muzea, sanktuaria, miejsca przyrodnicze. Chcemy, aby każda grupa odwiedziła miejsca związane z historią regiony, sanktuaria, atrakcję geograficzną, np. Górę Żar, czy też miejsca związane z tradycją np. Muzeum Koronek w Koniakowie czy Chlebową Chatę w Górkach Wielkich. Będzie to sześć, siedem punktów wyznaczonych dla grupy na trasie Pętli Beskidzkiej.
Dzień drugi to wyjście w góry. Będą to szczyty, gdzie znajdują się krzyże, choć np. w Bielsku-Białej młodzież spotka się pod krzyżem na wzgórzu Trzy Lipki, ale wyjdzie też na Szyndzielnię, podobnie w Żywcu – młodzi wyjdą na Grojec, a później spotkają się w amfiteatrze. Dzień Trzeci to dzień pamięci i zadumy, czyli wyjazd do Muzeum Auschwitz-Birkenau.

– Kolejne dwa dni przeznaczone są na aktywność w parafiach, które gościć będą młodzież…

– Tak. Czwarty dzień nazwaliśmy dniem zaangażowania społecznego w parafiach. Goście z zagranicy, oczywiście wspólnie z polską młodzieżą, podejmą się jakiegoś dzieła miłosierdzia, odwiedzą np. dom dziecka, hospicjum czy pomogą uporządkować cmentarz. Chodzi tu o pracę, dzieło, które zostanie po nich w ludzkiej pamięci. Grupy, które się do nas zgłaszają, pytają właśnie o takie konkretne dzieło, którego mogłyby się podjąć.
Ostatni dzień pobytu to niedziela. Do południa odbędą spotkania w parafiach, wspólna celebracja Eucharystii, obiad w rodzinach, które gościć będą młodych pielgrzymów. Po południu zaplanowano w Bielsku-Białej uroczyste nabożeństwo rozesłania z udziałem naszych biskupów. Już teraz możemy powiedzieć, że będzie to zgromadzenie mniej więcej 30 tys. ludzi zarówno tych z zagranicy, jak i z naszej diecezji. Planowany jest koncert ewangelizacyjny, adoracja. W poniedziałek 25 pożegnamy naszych gości, którzy odjadą na główne obchody ŚDM do Krakowa.

Reklama

– Mówiąc o ŚDM, pamiętamy, że ma to być także mobilizacja naszych młodych diecezjan. Czym w tym względzie możemy się już teraz cieszyć?

– Możemy cieszyć się comiesięcznymi spotkaniami młodzieży w dekanatach. Mamy coraz więcej osób, które chcą działać w ramach wolontariatu przy centrum diecezjalnym ŚDM, Skończyliśmy w listopadzie program „Czat ze Słowem”, realizujemy program „Serce 2.0”. który potrwa cały rok. Oczywiście mamy peregrynację znaków ŚDM w poszczególnych miejscach diecezji i przygotowujemy się do Niedzieli Palmowej.

– Spotkanie młodych w Niedzielę Palmową każdego roku odwołuje nas do ŚDM. Jak będzie to wyglądać w tegorocznym Wielkim Poście?

– Niedziela Palmowa ma być świętem młodych, ale chcemy by było to święto o modlitewnym charakterze. Nie planujemy zatem żadnego koncertu, happeningu. Chcemy spotkać się razem i wspólnie się modlić. Myślę, że rysuje się nam w tym względzie już na przyszłość pewien schemat. Inauguracja roku duszpasterskiego we wrześniu będzie miała formułę radosnego święta, z zabawą, koncertami, natomiast diecezjalne obchody ŚDM w Niedzielę Palmową przybiorą bardziej modlitewny charakter. Chodzi o to, by młodzi w łączności z całym Kościołem w Niedzielę Palmową wspólnie wchodzili w tę najważniejszą dla wierzącego tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

2015-02-25 15:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: symbole ŚDM peregrynują po Poznaniu

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Grzegorz Gałązka

Seminarium, klasztory, szpitale, hospicjum, szkoły, areszt śledczy i parafie to miejsca, które w Wielkim Tygodniu w Poznaniu odwiedziły już symbole Światowych Dni Młodzieży (ŚDM). W harmonogramie peregrynacji krzyża i ikony Matki Bożej pozwala zorientować się mobilna aplikacja „Tu jest krzyż!”.

Krzyż ŚDM został przekazany polskiej młodzieży przez papieża Franciszka w Niedzielę Palmową 13 kwietnia. Młodzież z Duszpasterstwa Młodzieży „Jordan” przywiozła znaki ŚDM z Rzymu 14 kwietnia. „Wczoraj, na placu św. Piotra w Rzymie, delegacja polskiej młodzieży przejęła ten krzyż z rąk młodzieży brazylijskiej, aby przywieźć go do Polski. Od dziś, czyli dokładnie w rocznicę Chrztu Polski, dnia 14 kwietnia, rozpoczyna on swoje pielgrzymowanie po Polsce, począwszy od najstarszej polskiej diecezji, powstałej w zaledwie dwa lata po Chrzcie Polski” – mówił podczas Mszy św., podczas której odbyło się uroczyste wprowadzenie symboli ŚDM, abp Stanisław Gądecki.
W Wielki Poniedziałek wieczorem krzyż i ikona zostały procesyjnie przeniesione z katedry poznańskiej do kaplicy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Czuwanie przy krzyżu i ikonie zakończyła Msza św. pod przewodnictwem ks. dr. hab. Pawła Wygralaka, rektora ASD. Wzięli w niej udział także studenci świeccy Wydziału Teologicznego.
Krzyż i ikona Matki Bożej przybyły do hospicjum rano w Wielki Wtorek. „Znaki ŚDM zostały uroczyście wniesione przez prof. Jacka Łuczaka, współzałożyciela poznańskiego Hospicjum Palium i założyciela oraz wieloletniego prezesa Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej a także przez personel medyczny i zostały umiejscowione w holu placówki, tak by pacjenci mogli je zobaczyć i modlić się przed nimi” – powiedziała KAI Barbara Grochal, koordynatorka wolontariuszy w hospicjum. W czasie adoracji śpiewano pieśni o krzyżu i rozważano fragmenty pism bł. Jana Pawła II o cierpieniu. Na zakończenie adoracji krzyż ŚDM został udekorowany kolorowym motylem z napisem „Hospicjum Palium 2014”. „Jest to symbol wrażliwości na drugiego człowieka i przemiany myślenia propagowany przez „Motyli wolontariat” działający przy hospicjum” – mówi Grochal.
Symbole Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) odwiedziły też klasztor sióstr karmelitanek w Poznaniu. Siostry adorowały krzyż przez całą noc z Wielkiego Wtorku na Wielką Środę w milczeniu. – Nasza kaplica nie jest zbyt wysoka, więc krzyż musiał być pochylony i przez swą wielkość sprawiał duże wrażenie. Kiedy młodzi wnieśli go do klauzury, uświadomiłyśmy sobie, ile ludzi na świecie go dotykało, widziało, adorowało – mówiła KAI siostra Magdalena, karmelitanka.
Znaki ŚDM odwiedziły następnie Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Jana Kalasancjusza na poznańskim Piątkowie. Uczniowie wysłuchali refleksji o krzyżu i świadectwa nauczyciela historii Piotra Malinowskiego o Światowych Dniach Młodzieży, w których kilka razy uczestniczył.
W Wielką Środę krzyż i ikona odwiedziły też Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia, największy szpital w Poznaniu. Pacjenci i personel placówki modlili się przed nimi w kaplicy szpitalnej pw. św. siostry Faustyny Kowalskiej. „Chcemy, jak młodzież, towarzyszyć obecności krzyża i ikony w naszym szpitalu, chcemy czuwać i modlić się o dobre przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.” – mówił w czasie adoracji ks. Adrian Bączyński, kapelan placówki.
Krzyż i ikona w Wielki Czwartek zostały przewiezione do aresztu śledczego w Poznaniu i Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Więźniowie, pod przewodnictwem ks. Jerzego Glabasa SDB, kapelana wraz z członkami Stowarzyszenia Bractwa Więziennego, odprawili Drogę Krzyżową z rozważaniami napisanymi dla skazanych. Poruszające świadectwo przedstawił Piotr Fabis, który w 2004 roku dostał wyrok 24 lata więzienia. „Dzięki Bractwu Więziennemu nawróciłem się, a dzięki współpracy z sądem zmniejszono mi wyrok do 11 lat, a za dobre sprawowanie zostałem uwolniony po 8,5 roku” – opowiadał Fabis. Podkreślił, że teraz jest już wolnym człowiekiem, umocnionym wiarą, ma żonę, dzieci, pracę, należy do wspólnoty neokatechumenalnej i jest silny, bo wierzy w Pana Boga, który kieruje jego życiem. „Myślałem, że jestem słaby, bo siedziałem w celi nr 123 już bardzo długo, ale w końcu zrozumiałem, że Pan Bóg chce mieć nas silnych i że dopiero modląc się, jestem silny” – zaznaczył. Było to o tyle wzruszające, że mówił to właśnie pod celą nr 123, skąd dobiegały krzyki, przekleństwa i wyzwiska oraz głośna muzyka z radio, gdyż nie wszyscy skazani chcieli uczestniczyć w adoracji krzyża ŚDM.
Następnie symbole ŚDM zostały przewiezione przez młodych z duszpasterstwa „Jordan” do Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Czuwanie dla chorych i pracowników placówki poprowadził Franciszkański Ruch Apostolski. Chorzy odmówili też Koronkę do Miłosierdzia Bożego, litanię w intencji cierpiących oraz wysłuchali fragmentów pism Jana Pawła II. Franciszkański Ruch Apostolski zapewnił piękną oprawę muzyczną. Rano w Wielką Sobotę znaki ŚDM odwiedziły parafię pw. Chrystusa Sługi. „Mimo wczesnych godzin rannych parafianie przyszli do kościoła, by adorować krzyż i ikonę ŚDM oraz odmówić Jutrznię” – powiedział KAI ks. Krzysztof Stefański, wikariusz w parafii. Wierni podchodzili do krzyża i całowali go, modlili się też przed ikoną Matki Bożej.
W harmonogramie peregrynacji symboli ŚDM pozwala zorientować się mobilna aplikacja „Tu jest krzyż!” do wykorzystania w telefonach komórkowych czy tabletach. Aplikacja pozwala sprawdzić, gdzie aktualnie znajdują się symbole Światowych Dni Młodzieży. Po kliknięciu odpowiednich przycisków można uzyskać informację, kiedy rozpoczęła się i kiedy się zakończy peregrynacja w określonym miejscu – parafii, szpitalu czy ośrodku wychowawczym. Miejsce to widoczne jest też na mapie interaktywnej. – Zainteresowanie aplikacją jest spore, dzięki niej można szybko znaleźć miejsce aktualnego pobytu krzyża ŚDM – mówi KAI ks. Arkadiusz Szady, duszpasterz młodzieży. Peregrynacja symboli ŚDM przekazanych przez papieża Franciszka w Niedzielę Palmową rozpoczęła się w katedrze poznańskiej 14 kwietnia. Krzyż i ikona nawiedzą kilkadziesiąt parafii, dotrą do seminariów i klasztorów, a także szpitali, więzień, odwiedzą klasztory i seminaria duchowne. 3 maja zostaną przekazane do diecezji kaliskiej. Ich pielgrzymowanie po polskich diecezjach i krajach sąsiednich zakończy się w 2016 r. w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Świdnik. Jubileusz parafii Chrystusa Odkupiciela

2024-04-29 05:51

Paweł Wysoki

40 lat temu w Świdniku biskup lubelski Bolesław Pylak powołał nowy ośrodek duszpasterski. Do tworzenia parafii i budowy kościoła pw. Chrystusa Odkupiciela skierował ks. Andrzeja Kniazia, który wraz z grupą wiernych jeszcze w 1984 r. wybudował tymczasową kaplicę, a kilka lat później świątynię.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Giorgia Meloni

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Rząd w Rzymie podkreślił, że w czasie spotkania szefowa rządu i emerytowany metropolita krakowski wspominali polskiego papieża 10 lat po jego kanonizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję