Reklama

Niedziela Kielecka

Dołącz do wspierających misje

Odpowiadając na zachętę i prośbę bp. Jana Piotrowskiego, w pierwsze piątki miesiąca powinniśmy się modlić za misjonarzy pochodzących z naszej diecezji oraz za wszystkie dzieła misyjne Kościoła

Niedziela kielecka 9/2015, str. 2

[ TEMATY ]

misje

Archiwum Dzieł Misyjnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jesteśmy przed pierwszym piątkiem marca, ofiary zbierane podczas nabożeństw pierwszopiątkowych w całości przeznaczone są na projekty, które realizują nasi misjonarze. Liczy się każda ofiara, nawet z tych najmniejszych parafii. Misje, jak często powtarzał św. Jan Paweł II, to sprawa wiary i miłości człowieka zatroskanego o cały Kościół. To odpowiedzialność wszystkich ludzi ochrzczonych.

Misjonarze z diecezji kieleckiej to:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Posłani na misje „Ad Gentes”: ks. Marek Bzinkowski – od 1998 r. (Jamajka), ks. Tomasz Cieniuch – od 2014 r. (Peru), ks. Grzegorz Pańczyk – od 2009 r. (Peru), ks. Piotr Pochopień – od 2011 r. (Brazylia), ks. Wojciech Skorupa – od 2011 r. (Kazachstan), ks. Radosław Stabrawa – od 2013 r. (Wybrzeże Kości Słoniowej), ks. Andrzej Zawadzki – od 2007 r. (Wybrzeże Kości Słoniowej).

Reklama

Kapłani ewangelizujący w innych krajach: ks. Jarosław Ambroży – od 1995 r. (wędrowny katechista), ks. Adam Bujek – od 2001 r. (wędrowny katechista), ks. Wojciech Czekaj – od 2009 r. (Ruch Focolari), ks. Dariusz Jaros – od 2012 r. (Kustodia Ziemi Świętej), ks. Jerzy Majka – od 2009 r. (Teksas), ks. Maciej Michalczyk – od 2008 r. (wędrowny katechista), ks. Robert Nowak – od 1997 r. (Ukraina), ks. Robert Patrak – od 2005 r. (Ukraina), ks. Krzysztof Przanowski – od 2010 r. (praca duszpasterska w Irlandii), ks. Krzysztof Sochacki – od 2005 r. (Ukraina), ks. Krzysztof Zapała – od 2008 r. (wędrowny katechista)

Ponadto, jak podkreśla ks. Łukasz Zygmunt – odpowiedzialny za Dzieło Misyjne Diecezji Kieleckiej, na misjach posługuje 29 osób spoza duchowieństwa kieleckiego, lecz pochodzących z diecezji kieleckiej. – O nich też pamiętamy i będziemy chcieli ich wspierać – mówi ks. Ł. Zygmunt.

Pierwsze miesiące już przynoszą owoce. – Choć styczeń był bardzo zaawansowanym czasem wizyt duszpasterskich, mimo to w wielu wspólnotach udało się zorganizować nabożeństwa misyjne. Na nasze konto z I piątku miesiąca stycznia wpłynęło 8457,82 zł – informuje ks. Łukasz Zygmunt. – Ofiary z lutego wpływają. Mamy także wielką nadzieję, że wszystkie wspólnoty parafialne włączą się w to piękne i szlachetne dzieło, a także osoby indywidualne i grupy modlitewne – mówi. Zachęca także, aby księża i katecheci wykorzystywali materiały misyjne i tworzyli ogniska misyjne oraz inspirowali już istniejące grupy do modlitwy w intencji dzieł misyjnych. Do każdej parafii dociera także prasa misyjna, z której można wiele czerpać.

W Punkcie Katechetycznym Kurii Diecezjalnej od niedawna funkcjonuje sklepik misyjny. Można nabywać w nim ciekawe materiały, pomocne do animacji misyjnej, produkty przywiezione z różnych części świata i wiele innych rzeczy pomocnych w szerzeniu choćby idei Papieskich Dzieł Misyjnych.

1 marca przypada II niedziela Wielkiego Postu. We wszystkich kościołach Polski modlimy się i zbieramy ofiary do puszek na rzecz Dzieła Pomocy Ad Gentes. Zebrane ofiary stanowią fundusz, który pozwala finansować projekty ewangelizacyjne, charytatywne, medyczne i edukacyjne realizowane przez misjonarzy z Polski, a jest ich ponad 2 tys. – Najważniejszym jednak wydarzeniem, do którego wszyscy z radością się przygotowujemy, jest IV Ogólnopolski Kongres Misyjny. Przypadnie on w dniach 12-14 czerwca – mówi ks. Łukasz Zygmunt.

Wszystkim z całego serca dziękuje za dar modlitwy i każdy „dobry gest” na rzecz misji. – Każdy z nas jest misjonarzem, bo kochamy Chrystusa i chcemy, by pokochali Go także ludzie, którzy o Nim jeszcze nie słyszeli – twierdzi.

Osobom, które chcą wesprzeć misjonarzy pochodzących z diecezji, podajemy nr konta:
Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej
Kuria Diecezjalna, ul. Jana Pawła II nr 3, 25-013 Kielce
Nr konta: 40 1240 1372 1111 0010 6117 7623

2015-02-25 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misja na Madagaskarze

Niedziela przemyska 29/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

misje

Archiwum o. Tadeusza Kasperczyka SJ

Na Madagaskarze edukacja kończy się na podstawach czytania, pisania i liczenia

Na Madagaskarze edukacja kończy się na podstawach czytania, pisania
i liczenia

Na Madagaskarze pracuje nasz misjonarz. O. Tadeusz Kasperczyk SJ odprawia Msze św. w budynkach, które spełniają wiele funkcji, kiedy sprawowana jest Eucharystia, zamieniają się w kaplice. Ale są też wioski, gdzie wierni zapragnęli wybudować kościół z prawdziwego zdarzenia. Ojciec Misjonarz napisał o nich w liście do przyjaciół misji i misjonarzy z apelem o wsparcie tych działań

Kochani Przyjaciele misji i misjonarzy Kiedy w Polsce zwiedza się zabytkowe świątynie, katedry, kościółki czy kapliczki przydrożne, za każdym razem coś nas urzeka, przykuwa naszą uwagę. Patrzymy na malowidła na ścianie, obrazy, figury. Podziwiamy, czujemy zapach kadzidła, którym są przesiąknięte mury. Czasem nasze oko zatrzyma się na gablocie z wotami dziękczynnymi za otrzymane łaski. Ten widok nas rzuca na kolana, bo przypominamy sobie momenty z naszego życia, kiedy też coś od Boga otrzymaliśmy. A potem w ciszy budzi się refleksja, gdy uświadamiamy sobie, że miejsce to nie jest puste, że jest wypełnione obecnością Boga, któremu wszystko zawdzięczamy.
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: kard. Fernández krytykuje pojęcie wojny sprawiedliwej

2026-06-27 14:45

[ TEMATY ]

kard. Víctor Manuel Fernández

wojna sprawiedliwa

Karol Porwich/Niedziela

Najważniejszą nowością encykliki Magnifica humanitas jest wezwanie do odejścia od teorii wojny sprawiedliwej - powiedział 26 czerwca po południu kard. Víctor Manuel Fernández, otwierając drugą sesję nadzwyczajnego konsystorza zwołanego przez papieża Leona XIV w Watykanie.

Jak podkreślił, doktryna wojny sprawiedliwej jest „zbyt często przywoływana w celu usprawiedliwienia każdej wojny”, o czym mowa w piątym rozdziale pierwszej encykliki Leona XIV.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję