Reklama

Niedziela Wrocławska

Misjonarz to każdy z nas

Niedziela wrocławska 9/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

misje

Archiwum Referatu Katechetycznego Wrocławskiej Kurii

Ks. Eugeniusz Milewicz na misjach w Argentynie

Ks. Eugeniusz Milewicz na misjach w Argentynie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W archidiecezji wrocławskiej o IV Krajowym Kongresie Misyjnym mówi się już od kilku miesięcy. 240 naszych delegatów pojedzie do Warszawy w dniach 12-14 czerwca, by wziąć udział w centralnych obchodach tego wydarzenia. Jednak już teraz jesteśmy zaproszeni do poczucia misyjnej atmosfery.

Planowaniem i koordynacją przygotowań i wydarzeń w archidiecezji zajmuje się Referat Katechetyczny Wrocławskiej Kurii. Pracującą w nim s. Kazimierę, zmartwychwstankę, wspiera zespół liderów – katechetów. Każdy dekanat ma swojego lidera. Wspólnie planują, jak tematyką misji zainteresować wiernych archidiecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

5 kontynentów Dolnego Śląska

A gdyby tak wyobrazić sobie, że jesteśmy w gorącej Afryce? Albo w kolorowej Ameryce Południowej? Gdyby wyobrazić sobie, w co ubierają się, co jedzą i czego się uczą w szkołach Azjaci?

Pierwszym pomysłem Referatu Katechetycznego jest podział archidiecezji na pięć kontynentów. – Kolorowa mapa, na której poszczególne kontynenty przeniesione są na dekanaty, ma przypominać, że Kościół jest wszędzie, że jest misyjny, a każdy katolik jest misjonarzem, bo głosi Chrystusa – mówi s. Kazimiera z Referatu Misyjnego. Katecheci podczas lekcji religii będą mówili uczniom o „nadanym” wg mapki kontynencie, a dzieci i młodzież będą wspólnie poznawać specyfikę, potrzeby i kulturę danego regionu świata. Kto wie, może rozbudzona ciekawość zaowocuje w przyszłości nowymi misjonarzami?

Reklama

– Misjonarzem jest każdy, kto wierzy w Chrystusa. Każdy, kto Go zna, jest jego świadkiem, a świadek to misjonarz, bo głosi Chrystusa wszędzie, gdzie się znajdzie – wyjaśnia s. Kazimiera.

Pierwsze wydarzenia związane z tematem misji będą miały miejsce już w lutym: misyjna Droga Krzyżowa przejdzie przez Ostrów Tumski 28 lutego. Tego dnia na misyjnym dniu skupienia spotkają się także katecheci z archidiecezji. – Na każdym z naszych „kontynentów” będzie się działo coś ciekawego – zapowiada s. Kazimiera.

Konkursy misyjne

Z impetem wyruszyła Azja: już w lutym ogłoszono V Międzyszkolny Festiwal Piosenki Religijno-Misyjnej, który organizuje Sportowa Szkoła Szermiercza nr 85 we Wrocławiu przy wsparciu Referatu Misyjnego i Wydziału Katechetycznego Kurii.

Trwają także konkursy plastyczne dla najmłodszych: „Mój kolega z Azji” – również organizowany przez SP 85 oraz parafię św. Maurycego we Wrocławiu oraz „Św. Jan Paweł II – misjonarz Europy” – proponowany przez wrocławską SP nr 17. Ta sama szkoła (z Europy) zaprasza starsze dzieci i młodzież do konkursu wiedzy o św. Teresce od Dzieciątka Jezus, patronce misji.

Wiosenne inicjatywy

Reklama

Wszystkie dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami i rodzinami są zaproszone 5 czerwca do Trzebnicy, czyli do zielonej Afryki. Odbędzie się tam dziękczynny zjazd dzieci, które w tym roku przyjmą po raz pierwszy Komunię św. Trzebnica jest świetnie przygotowana do takich wydarzeń: polowy ołtarz i błonia rozciągające się niczym afrykańska pustynia przyjmą każdą liczbę pielgrzymów, sanktuarium św. Jadwigi i przylegający doń klasztor Sióstr Boromeuszek również są bardzo gościnne. Dzieci pierwszokomunijne są szczególnie zaproszone do jedności z misjami: do modlitwy za misje i do nauki ofiarności na potrzeby misji. O zaangażowanie najmłodszych misjonarzy troszczy się Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.

Parafia św. Filomeny w Gniechowicach (Ameryka) urządzi u siebie Wioskę Indiańską. To wydarzenie zaplanowano już po Kongresie, 23 czerwca. Będą konkursy, zabawa i modlitwa, ciekawi goście (może misjonarze?). Zapewne będzie to ciekawy akcent na zakończenie roku szkolnego. Natomiast na wrzesień planowane jest kolejne wydarzenie: Ognisko Ognisk w Kiełczowie. – Chcemy, żeby Ognisko połączyło jednym ogniem różne grupy i duszpasterstwa, żeby pokazali, jak wychodzą z ogniem Ducha Świętego w świat – planuje s. Kazimiera.

Misyjną niespodziankę szykuje też oleśnicka parafia Matki Bożej Miłosierdzia, która nawiąże do egzotycznej Oceanii, ale na nią musimy poczekać do jesieni.

* * *

Misyjna mapa archidiecezji wrocławskiej

Afryka: kolor zielony, dekanaty: Brzeg Dolny, Góra Wsch. i Zach., Milicz, Prusice, Trzebnica, Wołów

Azja: kolor żółty, dekanaty: Miękinia, Środa Śl., Wrocław Śródmieście, Wrocław-Osobowice, Wrocław-Psie Pole; Wrocław-Leśnica, Wrocław-Kozanów

Ameryka: kolor czerwony, dekanaty: Borów, Kąty Wrocławskie, Sobótka, Strzelin, Wiązów, Ziębice

Europa: kolor biały: Oława oraz dekanaty Wrocław-Krzyki, Wrocław-Katedra, Wrocław-Południe, Wrocław-Sępolno, Wrocław-Wschód

Oceania: kolor niebieski, dekanaty Brzeg Południe i Północ, Jelcz Laskowice, Namysłów Wschód i Zachód, Oleśnica Wschód i Zachód

Niedziela „Ad Gentes” II niedziela Wielkiego Postu 1 marca 2015 r.

Reklama

Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. W ten dzień w archidiecezji wrocławskiej będą zbierane ofiary do puszek na pomoc polskim misjonarkom i misjonarzom.

Dzieło Pomocy „Ad Gentes” wspomaga projekty ewangelizacyjne, charytatywne, medyczne i edukacyjne polskich misjonarzy.

Konkursy misyjne w archidiecezji wrocławskiej z okazji IV Krajowego Kongresu Misyjnego

V Międzyszkolny Festiwal Piosenki Religijno-Misyjnej „Dzieci wszystkich kontynentów, chwalcie Imię Pana w rytmie... Alleluja”
16 kwietnia godz. 12-14
Adresaci: uczniowie klas I-III
Miejsce: dom katechetyczny parafii pw. św. Maurycego, ul. Traugutta 34 Wrocław
Zadanie konkursowe: przygotować jeden utwór religijny lub o tematyce misyjnej.
Zgłoszenia: do 15 marca 2015 r. pocztą email lub osobiście w sekretariacie szkoły.
Organizator: Szermiercza Sportowa SP nr 85, ul. Traugutta 37, Wrocław, tel. 71 7986871; email: sp-85@wp.pl
Koordynatorzy: Magdalena Skuza i Ewa Sadowska
Dla wszystkich uczestników będą niespodzianki i słodki poczęstunek.

Reklama

Konkurs plastyczny „Mój kolega z Azji”
Adresaci: uczniowie klas I-III
Organizator: Szermiercza Sportowa SP nr 85, ul. Traugutta 37, Wrocław oraz parafia pw. św. Maurycego.
Współorganizatorzy: Wydział Edukacji UM Wrocławia, Referat Misyjny oraz Wydział Katechetyczny Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej
Koordynatorzy: Magdalena Skuza, Ewa Sadowska
Zadanie konkursowe: wykonanie dowolną techniką postaci dziewczynki lub chłopca w stroju narodowym kraju, z którego pochodzi. Format pracy A-4. Prace należy składać w sekretariacie SP nr 85 osobiście lub przesyłką do 20 marca 2015 r.
Wyniki konkursu: podczas V Festiwalu Piosenki Religijnej 16 kwietnia 2015 r. oraz na stronie internetowej Wydziału Katechetycznego i Referatu Misyjnego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej.
Jury przyzna regulaminowe nagrody: I miejsce, II miejsce, III miejsce oraz wyróżnienia.
Szczegółowe informacje: www.archidiecezja.wroc.pl

Konkurs plastyczny „św. Jan Paweł II – misjonarz Europy”
Adresaci: uczniowie klas I-III SP
Zadanie konkursowe: Praca plastyczna na temat: „Św. Jan Paweł II – misjonarz Europy” dowolną techniką w rozmiarze A3 (kolaż, plakat, rysunek, itp.). Prace komputerowe oraz przestrzenne nie będą brane pod uwagę.
Prace należy nadsyłać do 10 kwietnia 2015 r. pod adresem: Szkoła Podstawowa nr 17, ul. Wieczysta 105, 50-550 Wrocław
Szczegółowe informacje: www.archidiecezja.wroc.pl
Pytania: jdziedzic@autograf.pl
Koordynator: Joanna Dziedzic

Konkurs wiedzy „Mała Tereska – mały misjonarz”
Adresaci: uczniowie SP klasy IV-IV oraz gimnazjum
Przedmiot konkursu: wiedza o św. Teresie od Dzieciątka Jezus, zwanej też Małą Teresą, patronką misji.
Zakres wiedzy: • biografia św. Teresy • „mała droga do świętości” św. Teresy • św. Teresa jako patronka misji • dzieła św. Teresy – „Dzieje duszy”
I etap szkolny: eliminacje szkolne ustala katecheta
II etap międzyszkolny – finał: spotkają się uczniowie wyłonieni w I etapie konkursu.
Finał: 23 kwietnia 2015 r. o g. 10.00 w SP nr 17 we Wrocławiu.
Koordynator: Joanna Dziedzic
Zgłoszenia: do 16 kwietnia 2015 r.
Zgłoszenia i pytania: jdziedzic@autograf.pl
Szczegółowe informacje: www.archidiecezja.wroc.pl

2015-02-26 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szlak Misji Fatimskiej rozpoczęty!

Niedziela szczecińsko-kamieńska 9/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

misje

Jadwiga Koperska

Msza św. w sanktuarium fatimskim na os. Słonecznym w Szczecinie

Msza św. w sanktuarium fatimskim na os. Słonecznym w Szczecinie

Od kilku miesięcy dość wnikliwie podejmujemy na naszych łamach problematykę dotyczącą godnego uczczenia w naszej archidiecezji jubileuszu 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie

Trwa już przecież od 7 lat ogólnoświatowa Nowenna Fatimska, która przygotowuje cały Kościół powszechny do celebracji tego ważnego wydarzenia, ale także do modlitewnego i duchowego uświadomienia sobie treści fatimskiego orędzia i – co najważniejsze – do wcielenia go w rytm życia każdego człowieka wierzącego. Tym celom poświęcona będzie Misja Fatimska, która już podczas tegorocznego Wielkiego Postu w niektórych parafiach zostanie przeprowadzona. Wszystkie ważne kwestie dotyczące błogosławionego przeżycia i przyniesienia duchowych owoców misji stanowiły podstawę spotkania Grupy Misyjnej kapłanów, którzy posługiwać będą w naszej archidiecezji. Spotkanie to po raz kolejny odbyło się u stóp Pani Fatimskiej w Jej sanktuarium na os. Słonecznym w Szczecinie.
CZYTAJ DALEJ

W rankingach szkół decydowały wyniki matur i olimpiad. Teraz dodano LGBT+

2024-12-04 12:06

[ TEMATY ]

perspektywy

LGBT+

ideologia w szkołach

matury

olimpiady

ranking

Adobe Stock

Popularny Ranking Liceów i Techników „Perspektyw” zmienia reguły oceny placówek edukacyjnych. Do tej pory brano pod uwagę wyniki matur i olimpiad. Od 2026 r. dojdzie do tego kryterium „otwartości”, w tym „przyjazności LGBT+”. To kolejny raz, gdy ideologia próbuje przesłonić zdrowy rozsądek.

Zarówno młodzi ludzie planujący swoją przyszłość, jak i ich rodzice dbający o wychowanie swoich pociech, często potrzebują wskazówek, gdzie szukać najbardziej skutecznych form edukacji. W poszukiwaniu najlepszych szkół średnich, w których warunki i kadra mogą przewidywalnie zagwarantować dobry start i dostanie się na wymarzone uczelnie wyższe, wertują rankingi placówek edukacyjnych.
CZYTAJ DALEJ

Gdzie śpiewa się już kolędy?

Obchodzonym w środę świętem Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni wierni Kościoła prawosławnego rozpoczęli okres bożonarodzeniowy. Od tego dnia mogą już śpiewać kolędy, a w czasie nabożeństw występują motywy świąteczne.

Według kalendarza juliańskiego, z którego polska Cerkiew formalnie korzysta przy ustalaniu dat świąt religijnych, Boże Narodzenie wiernych Kościoła wschodniego rozpocznie się Wigilią 6 stycznia (mowa o dacie w powszechnym kalendarzu gregoriańskim, używanym też w Polsce), czyli trzynaście dni po świętach w Kościele katolickim.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję