Rada ds. rodziny KEP
Przeciwstawiać się antychrześcijańskiej kulturze
Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski w dniu Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 2015 r., w którym obchodzimy również Dzień Świętości Życia, zwróciła się z gorącym apelem o celebrowanie intencji tego dnia w kościołach i rodzinach. Przypomniała obchodzoną tego dnia 20. rocznicę ogłoszenia przez św. Jana Pawła II encykliki „Evangelium vitae”. Ojciec Święty pisze w niej: „Wszyscy zatem mamy nieść naszemu bliźniemu posługę miłości, broniąc jego życia i wspomagając je zawsze, a zwłaszcza wówczas, gdy jest słabe lub zagrożone. Powinniśmy troszczyć się o nie, nie tylko jako jednostki, ale także jako wspólnota, czyniąc z bezwarunkowego szacunku dla życia ludzkiego fundament nowego społeczeństwa” („Evangelium vitae”, 77).
Reklama
Bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP, który podpisał ten komunikat, zwraca uwagę, że naszym obowiązkiem jest zdecydowane przeciwstawianie się antychrześcijańskiej kulturze, negującej prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz podważającej znaczenie małżeństwa i rodziny. „Nie możemy akceptować pojawiających się ostatnio rozwiązań, uderzających w rodzinę i życie oraz dzieci i młodzież. Są to między innymi: wprowadzenie do wolnej sprzedaży wczesnoporonnej i szkodliwej dla zdrowia kobiet pigułki «dzień po», propozycja przyjęcia ustawy dotyczącej zapłodnienia pozaustrojowego in vitro nieszanującej życia dzieci poczętych, a przede wszystkim usiłowanie wprowadzania do polskiego życia społecznego programowych zmian kulturowo-cywilizacyjnych, opartych na ideologii gender, co narzuca przemocowa Konwencja CAHVIO” – czytamy w komunikacie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
(BP KEP)
Rezygnacja ks. Klocha
Będzie nowy rzecznik Episkopatu
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr hab. Józef Kloch poinformował na swoim Twitterze: „W lutym napisałem w liście do sekretarza generalnego: «Po 12 latach mojej pracy warto wybrać nowego rzecznika – o co proszę»”. Nazwisko jego następcy zostanie ogłoszone podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w dniach 10-11 czerwca br. Ks. Kloch konsultował swoją decyzję zarówno z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym KEP, jak i z bp. Arturem Mizińskim, sekretarzem generalnym KEP.
Kadencja rzecznika Episkopatu trwa 5 lat. Regulamin KEP pozwala na pełnienie tej funkcji wielokrotnie. W swojej pracy rzecznik Konferencji Episkopatu podlega jej sekretarzowi generalnemu.
„Po tych 12 latach jest już trzeci Papież i trzeci Przewodniczący KEP; czwarty Prymas i czwarty Sekretarz Generalny! Czas na nowego rzecznika” – napisał na Twitterze ks. Kloch.
(KAI)
Stop aborcji
Rusza zbieranie podpisów
Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” złożył w biurze Marszałka Sejmu wniosek o swoją rejestrację, by rozpocząć zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem całkowitego zakazu przerywania ciąży. Będzie to już trzecia w ciągu czterech lat tego rodzaju próba dokonania zmian w obowiązującym ustawodawstwie. Do złożenia obywatelskiego projektu w Sejmie potrzeba 100 tys. podpisów.
Obywatelski projekt dąży do tego, by konstytucyjne prawo do życia nie było różnicowane ze względu na wiek, miejsce przebywania, stan zdrowia czy okoliczności poczęcia człowieka. – Projekt zapewnia ochronę prawną od poczęcia każdemu dziecku, bez rozróżnienia dzieci na lepsze i gorsze – powiedziała Kaja Godek z Fundacji Pro-prawo do życia.
(KAI)
Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego
Gdy wszystko na Kalwarii ucichło, skrępowane trwogą i lękiem rzeczy okropnych, tylko niewiasty nie straciły głowy, tworząc styl czujnej i wiernej obecności przy Chrystusie – bo wielce umiłowały.
Krótko
Andrzej Duda, kandydat PiS w wyborach prezydenckich, zebrał największą liczbę podpisów spośród wszystkich kandydatów. Pod jego listami poparcia podpisało się 1587220 osób. Prezydent Bronisław Komorowski uzyskał 650 tys. podpisów.
Sylwester Latkowski, kontrowersyjny redaktor naczelny tygodnika „Wprost” stracił funkcję. Zastąpił go Tomasz Wróblewski.
W 2015 r. zostanie przeszkolonych 12 tys. rezerwistów – zapowiedziało Ministerstwo Obrony Narodowej.
O działalności Kościoła katolickiego w Polsce pozytywnie wypowiada się 55 proc. Polaków, o 7 punktów mniej niż przed miesiącem – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez CBOS. Lepiej od Kościoła zostali w marcu ocenieni przez Polaków: prezydent RP, samorządy, policja i wojsko. Gorzej – NBP, IPN, związki zawodowe, ZUS, prokuratura, Senat, sądy i Sejm.
W 2014 r. 44 uczniów zginęło w wyniku nieszczęśliwych wypadków w polskich placówkach edukacyjnych. Dla porównania – w kopalniach życie straciło 18 osób.
Wojciech G., były zakonnik, został skazany na 7 lat więzienia i 150 tys. zł zadośćuczynienia. Karę zaproponował sam podsądny.
W SLD wielka kłótnia. Zawieszony w prawach członka partii jej były przewodniczący Grzegorz Napieralski złożył wniosek do sądu przeciw obecnemu przewodniczącemu Leszkowi Millerowi. Domaga się on ustalenia nieważności lub nieistnienia uchwały z dn. 9 stycznia 2015 r. o zawieszeniu go.
W 2014 r. wzrosła liczba wniosków do sądów o stosowanie kontroli operacyjnej – wynika z informacji Prokuratury Generalnej. Sądy w sumie zgodziły się na stosowanie tego typu czynności w stosunku do 5221 osób. Jest to o ponad 900 więcej niż w 2013 r.
Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.