Reklama

Niedziela Wrocławska

Znaki Pamięci

Niedziela wrocławska 16/2015, str. 6

[ TEMATY ]

rocznica

katastrofa

Tomasz Lewandowski

Poświęcenie Krzyża Pamięci

Poświęcenie Krzyża Pamięci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dolny Śląsk uczcił ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu lecącego w 2010 r. do Smoleńska i ofiary mordu katyńskiego. W parafiach archidiecezji wrocławskiej modlono się za zmarłych w katastrofie smoleńskiej i za Ojczyznę, odbywały się wystawy, patriotyczne koncerty, odsłonięto Krzyż Pamięci i tablice pamiątkowe.

Krzyż Pamięci

10 kwietnia na wrocławskim cmentarzu parafialnym św. Rodziny abp Józef Kupny poświęcił siedmiometrowy Krzyż Pamięci oraz tablice upamiętniające tragedię z 10 kwietnia 2010 r. i ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 r. – Ludobójstwo z początku II wojny światowej pochłonęło ponad 20 tys. polskiej inteligencji. 10 kwietnia 2010 w katastrofie lotniczej zginął prezydent RP i przedstawiciele najwyższych instytucji państwa polskiego. W rocznicę tych wydarzeń poświęcamy krzyż, który jest symbolem miłości Boga i zwycięstwa życia nad śmiercią. Swoimi ramionami łączy niebo z ziemią i ludzi między sobą – mówił proboszcz parafii ks. Janusz Prejzner. Prosił, by ten krzyż był świadkiem wierności Bogu i Ojczyźnie i pomostem łączącym przeszłość z przyszłością.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa, politycy i członkowie Rodzin Katyńskich, duchowni, harcerze, kombatanci i wojsko. – Musimy pamiętać, bo jesteśmy im winni cześć i szacunek. Powinniśmy jednak pamiętać o tym także ze względu na przyszłość, bo przecież mówi się, że historia zbyt łatwo zapomniana, łatwo się też powtarza. Pamiętajmy wreszcie ze względu na nas samych, bo pamięć jest tym, co nas tworzy, co nas spaja – mówił Marek Mutor, dyrektor ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, parafianin kościoła Świętej Rodziny.

Granitowe skrzydło w Oleśnicy

Także wierni, duchowni oraz lokalni samorządowcy z Oleśnicy uczcili pamięć tragicznie zmarłych w katastrofie. 10 kwietnia po wieczornej Mszy św. ks. infułat Władysław Ozimek, proboszcz parafii św. Jana Ewangelisty, poświęcił pomnik ofiar łączący się z pomnikiem Golgoty Wschodu przy Bazylice mniejszej. Do specjalnej gabloty umieszczonej w pobliżu granitowego skrzydła włożono także ziemię smoleńską. Kilka godzin wcześniej odsłonięcia pomnika dokonał Andrzej Duda, kandydat na prezydenta RP. – Dziękuję za możliwość spotkania się z państwem w tym miejscu i odsłonięcie pomnika, który upamiętnia ważną i tragiczną datę w historii Polski – mówił Duda, wspominając swoją współpracę z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego żoną, przyjaźń z Władysławem Stasiakiem, znajomość z Aleksandrą Natalli-Świat, Przemysławem Gosiewskim. – Jestem przekonany, że jedną z ról prezydenta RP jest dbanie o prawdę historyczną i o to, by słowo patriotyzm nie było wstydliwe, jak próbowano nam wmówić – powiedział kandydat na prezydenta RP.

Uroczystości w V rocznicę katastrofy smoleńskiej odbyły się także m.in. w trzebnickiej Bazylice i pod Krzyżem Katyńskim, gdzie trzebniczanie, po apelu i przemówieniach, złożyli kwiaty. W Namysłowie w parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary odsłonięto tablicę pamiątkową, na której umieszczone zostały relikwiarze z ziemią pobraną z miejsc kaźni: Katyń, Bykownia, Kuropaty, Miednoje, Charków, oraz z miejsca katastrofy pod Smoleńskiem. Apel poległych odbył się przy „dębie katyńskim” poświęconym kpt. Marianowi Rozdolskiemu, zamordowanemu w Katyniu.

2015-04-15 21:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Antoni Dydycz: Zabroniono nam myśleć o zamachu

Modlitwa w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w warszawskiej archikatedrze W intencji ofiar katastrofy smoleńskiej modlono się w warszawskiej archikatedrze św. Jana, podczas wieczornej Mszy św. Wierni uczestniczyli w liturgii nie tylko w kościele, ale też na placu Zamkowym, gdzie ustawiony był telebim. Modlitwie przewodniczył bp Antoni Pacyfik Dydycz z Drohiczyna.
CZYTAJ DALEJ

Zełenski krytykuje Karola Nawrockiego. Porównuje prezydenta do Viktora Orbana

2026-06-22 07:07

[ TEMATY ]

Wołodymyr Zełenski

Karol Nawrocki

PAP

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że "prezydent RP Karol Nawrocki zdecydował się na eskalację w kwestii odebrania ukraińskiemu przywódcy Orderu Orła Białego ze względu na wewnętrzną walkę polityczną w Polsce". Dodał, że Nawrocki "działa jak Viktor Orban, gdy był premierem Węgier".

Widzę w tym wyłącznie proces wyborczy. Prezydent Karol Nawrocki walczy o pozycję swojej partii wobec premiera (Donalda) Tuska. Nie mamy z tym nic wspólnego, to ich wewnętrzna sprawa – powiedział Zełenski w niedzielnym wywiadzie dla stacji telewizyjnej TSN, omówionym przez portal Ukrainska Prawda.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do osób walczącym z głodem: Wiem, że narażacie życie

2026-06-22 14:59

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Wiem, że wielu z was dosłownie naraża swoje życie, aby być tam, gdzie pracujecie. Chcę zapewnić was wszystkich o modlitwie i wsparciu Kościoła katolickiego – mówił Leon XIV do osób zajmujących się na świecie dostarczaniem żywności ludziom zmagającym się z klęską głodu. Papież wskazał, że również kryzys migracyjny powodowany jest przez głód.

Słowa te wypowiedział Ojciec Święty na marginesie spotkania w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego w Rzymie, gdzie wygłosił przemówienie 22 czerwca 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję