Reklama

Niedziela Podlaska

Nasze Credo

W Ciechanowcu 25 kwietnia odbył się Diecezjalny Dzień Skupienia Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Drohiczyńskiej. Takie spotkania odbywają się co roku. Tym razem podejmowaliśmy temat „Nasze Credo”

Niedziela podlaska 21/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Jadwiga Porzezińska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na to spotkanie przybyli członkowie wspólnot: „Dobry Pasterz” z Bielska Podlaskiego, „Effata” z Hajnówki, „Radość w Panu” z Sokołowa Podlaskiego oraz z Węgrowa i Hodyszewa. Gospodarzem spotkania była ciechanowiecka wspólnota „Emmanuel”. Gośćmi, a zarazem osobami głoszącymi konferencje byli ks. Andrzej Witerski, koordynator wspólnot Odnowy w Duchu Świętym naszej diecezji, oraz Danuta Zajkowska z Białegostoku, wieloletni koordynator białostockiej Odnowy w Duchu Świętym. Wielką radością dla nas była obecność kapłanów – ks. Henryka Wojnowskiego, duchowego opiekuna sokołowskiej wspólnoty, oraz ks. Janusza Szymańskiego – opiekuna wspólnoty ciechanowieckiej.

Spotkanie rozpoczęło się wzajemnym powitaniem, zawiązaniem wspólnoty i modlitwą uwielbienia Pana Jezusa, który nas zgromadził. Przyzywaliśmy też Ducha Świętego i wstawiennictwa Maryi, abyśmy ten dzień mogli jak najlepiej przeżyć i zrozumieć głoszone do nas treści. W programie dnia skupienia były m.in. dwie konferencje, Msza św. poprzedzona Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po smacznym obiedzie był czas na spotkania w grupach dzielenia, pytania i odpowiedzi oraz wspólnotowe rozmowy związane z podjętym tematem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nasze Credo – nasz styl życia

Reklama

Pierwszą konferencję pt. „Nasze Credo – nasz styl życia” wygłosiła Danuta. Na wstępie swego wystąpienia powiedziała, że idea „Naszego Credo” wzięła swój początek ze spotkań zespołu odpowiedzialnych za grupy Odnowy z terenu dzisiejszych diecezji i archidiecezji: warszawskiej, warszawsko-praskiej, łowickiej, białostockiej, warmińskiej i elbląskiej zrzeszonych w Federacji „Wieczernik” z siedzibą w Magdalence. „Nasze Credo” zostało wówczas potwierdzone przez kard. Józefa Glempa, z jednoczesnym błogosławieństwem dla tych, którzy ten styl życia podejmą. W 1995 r. również abp Stanisław Szymecki, metropolita białostocki, wyraził zgodę na kierowanie się w życiu zasadami zawartymi w „Naszym Credo” przez członków grup Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji białostockiej na zasadzie dobrowolności. W dalszej części konferencji prelegentka wyjaśniła, że „Nasze Credo” wyraża się w zobowiązaniach, które podejmują członkowie grup Odnowy po 2-3-letniej formacji we wspólnotach. Zobowiązania wypływają z pragnienia, aby łaska Odnowy mogła wydać jak najobfitsze owoce. Stanowi to również znak jedności i pomaga w usystematyzowaniu życia wewnętrznego dla tych, którzy ten styl życia podejmują. Przyrzeczenia są składane na rok i co roku ponawiane. Proponując podjęcie „Naszego Credo”, zachęcała do współpracy z łaską Boga, aby łaska Odnowy nie została zmarnowana, lecz stale wzrastała. Danuta przypomniała, że treści „Naszego Credo” są już nam dobrze znane, ponieważ bazują na podstawach Rekolekcji Ewangelizacyjnych Odnowy (REO) i koncentrują się na następujących treściach: Bóg jest miłością; Jezus jest Panem i jedynym Zbawicielem człowieka; Duch Święty działający dzisiaj; Kościół miejscem świadectwa i służby chrześcijanina; Nasza misja, którą jest ewangelizacja w szerokim wymiarze.

11 punktów – 11 zobowiązań

Z drugiej konferencji, którą wygłosił ks. Andrzej Witerski, dowiedzieliśmy się, czego dotyczy „Nasze Credo”. W bardzo prosty i przystępny sposób wyjaśnił nam każdy z 11 punktów, w których zawarte są zobowiązania. Brzmią następująco:

Reklama

1. Codzienna modlitwa dziękczynna i wielbiąca jako odpowiedź na Boga obecnego w naszym życiu.
– rachunek sumienia,
– Słowo Boże w formie refleksji, medytacji, „lectio divina” czy w innej formie,
– jedna z wybranych form modlitwy za Kościół (jedna z godzin brewiarza, „Anioł Pański”, Różaniec, Apel Jasnogórski, Eucharystia w wybrany dzień powszedni).
2. Podejmowanie rozeznawania przed ważniejszymi decyzjami życiowymi.
3. Troska o żywą pobożność do Ducha Świętego i Maryi.
4. Podjęcie konkretnego zaangażowania apostolskiego, które byłoby przejawem ewangelizacji (włączenie się w konkretną działalność Kościoła czy wspólnoty).
5. Troska o to, by praca zawodowa, życie rodzinne lub inne formy służby bliźniemu stawały się drogą ku Bogu i miejscem zjednoczenia z Nim.
6. Podjęcie określonej formy życia we wspólnocie (w grupie modlitewnej, w grupie dzielenia).
7. Troska o pełny udział w Eucharystii i o adorację Najświętszego Sakramentu co jakiś czas.
8. Troska o uczestnictwo w sakramencie pokuty i pojednania co miesiąc oraz – o ile to możliwe – o kierownictwo duchowe.
9. Poznawać nauczanie papieża i własnego biskupa.
10. Dbać o udział w rekolekcjach zamkniętych przynajmniej raz na dwa lata.
11. Dziesiątą część własnych dochodów przeznaczać na rzecz Boga i ubogich.

„Nasze Credo” przeżywamy jako ideał, ku któremu pragniemy zdążać. Przewiduje się możliwość przyjęcia zobowiązań obejmujących wszystkie punkty lub tylko wybrane.

W tym dniu na tym etapie zakończyliśmy temat „Nasze Credo”. Postanowiliśmy rozważać w sercu podane treści, powracać do nich i w przyszłości podjąć konkretne zobowiązania.

Modlitwą dziękczynienia Bogu i ludziom zakończyliśmy nasz dzień skupienia. Rozjeżdżając się do swoich miejscowości, wzajemnym pocałunkiem i uściskami pożegnaliśmy się ze sobą, bowiem do takiego gestu zachęcało tego dnia Boże Słowo.

2015-05-21 12:26

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym w Zgorzelcu

[ TEMATY ]

jubileusz

Odnowa w Duchu Świętym

Zgorzelec

ks. Piotr Nowosielski

W sobotę, 23 kwietnia 2022 r., w parafii św. Bonifacego w Zgorzelcu, obchodziła jubileusz 30 lecia istnienia, działająca w niej Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Dzieci żyjącego Boga”.

Wszystkich przybyłych powitała obecna liderka Wspólnoty, Anna Zienkiewicz, zapraszając do modlitwy uwielbienia. Z kolei Sylwia Mikołajczyk przedstawiła historię powstania i działalność Wspólnoty, która swoimi korzeniami sięga 1991 r. i inicjatywy podjętej przez 4 ówczesne pary należące do Domowego Kościoła w ramach Ruchu Światło-Życie, aby stworzyć grupę modlitewną.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

To było spontaniczne spotkanie

2026-06-22 16:59

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Po zakończeniu czuwania modlitewnego w solidarności z osobami zranionymi w Kościele, które odbyło się w kaplicy ojców dominikanów przy ul. Zielonej w Łodzi, kard. Konrad Krajewski wraz z ks. Hieronimem Wróblewskim, sekretarzem metropolity łódzkiego, niespodziewanie odwiedzili wspólnotę kobiet OlaBoga.

W tym samym czasie uczestniczki wspólnoty miały swoje spotkanie formacyjne w jednej z sal przy kaplicy dominikanów. Wizyta kardynała była całkowicie spontaniczna i stała się dla kobiet miłym zaskoczeniem. Spotkanie przebiegało w ciepłej, rodzinnej i bardzo swobodnej atmosferze. Przy herbacie i cieście kard. Krajewski rozmawiał z uczestniczkami o ich wierze, codzienności oraz działalności wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję