Reklama

Niedziela Małopolska

Szukałem Was...

Już po raz 10. w Zakopanem odbywa się Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was...”. O idei dorocznych spotkań pod Tatrami z Joanną Staszak, naczelnikiem Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane rozmawia Agnieszka Konik-Korn

Niedziela małopolska 21/2015, str. 6

[ TEMATY ]

festiwal

Archiwum Urzędu Miasta Zakopane

Joanna Staszak z laureatką Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej w Zakopanem

Joanna Staszak z laureatką
Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej
w Zakopanem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA KONIK-KORN: – Skąd wziął się pomysł na Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej i jakie są jego cele?

Reklama

JOANNA STASZAK: – Festiwal powstał 10 lat temu jako pomysł na Dni Zakopanego. Są one powołane na pamiątkę wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem w 1997 r. Odbywają się corocznie w okolicy 6 czerwca, kiedy to Ojciec Święty odprawił Mszę św. pod Wielką Krokwią i przyjął Hołd Górali Polskich. Ówczesny dyrektor Biura Promocji Karol Konarski zainicjował Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…”. Dwa lata później wydarzenie zaczął organizować Wydział Kultury Urzędu Miasta Zakopane wraz z zakopiańskimi parafiami. Władze Zakopanego od początku były przychylne idei Festiwalu, każdy z burmistrzów z radością pojawiał się wśród uczestników, podziwiał ich prace i wyrażał uznanie. Również obecny burmistrz Leszek Dorula oraz zastępca burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica z wielką otwartością przyjęli organizację tego wydarzenia. Głównym przesłaniem Festiwalu jest życie i nauczanie św. Jana Pawła II. Przypominamy młodzieży, ale także wszystkim, jak żyć i tworzyć w oparciu o wartości chrześcijańskie. Pragniemy również, aby młodzież z całej Polski integrowała się ze sobą i nawiązywała przyjaźnie, czerpała wzajemnie z siebie. Festiwal corocznie obejmuje swoim patronatem honorowym kard. Stanisław Dziwisz oraz zakopiańscy duszpasterze: dziekan dekanatu zakopiańskiego ks. Bogusław Filipiak i jego poprzednik, ks. inf. Stanisław Olszówka. Corocznie festiwal odbywa się w gościnnych progach Zakopiańskiego Centrum Edukacji im. Heleny Modrzejewskiej. Opiekę duchową nad festiwalem sprawują księża salwatorianie, ks. Maciej Szeszko i ks. Łukasz Anioł.

– Czy może Pani opowiedzieć o przebiegu Festiwalu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Festiwal ma pewne stałe elementy. Ponieważ odbywa się w maju, rozpoczynamy zawsze nabożeństwem majowym w jednym z kościołów, które nawiedził w 1997 r. Jan Paweł II (w tym roku jest to sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach). Pierwszego dnia o swoich realizacjach papieskich opowie p. Marek Szala – artysta rzeźbiarz, który zaprojektował i wykonał m.in. ołtarz pod Wielką Krokwią. Towarzyszyć mu będzie Podhalańskie Stowarzyszenie Śpiewacze „Turliki” (dziewczęta, które śpiewały podczas Mszy św. papieskiej w 1997 r.). Drugi dzień rozpoczynamy Mszą św. w kościele pw. Najświętszej Rodziny, w którym modlił się Ojciec Święty. Zaraz potem dla działu muzyki i teatru rozpoczynają się rywalizacje konkursowe. Dział plastyczny i literatura mają zaplanowane warsztaty w trzech pracowniach zakopiańskich artystów: Arkadiusza Walocha, Magdy i Marcina Rząsów i Barbary Banieckiej-Dziadzio. Wieczorny koncert, przedstawiający kulturę ogólnopolską, to właściwie dwa wydarzenia: koncert zespołu „Sąsiedzi” z okolic Zawiercia – laureata Salwatoriańskiego Festiwalu Piosenki Religijnej z Trzebnicy oraz koncert Magdy Anioł. Sobotę rozpoczniemy od Eucharystii w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy na „Górce”. Następnie uczestnicy działu muzyka i teatr udadzą się na warsztaty, a działu literatury i plastyki będą poznawać piękno Zakopanego. W obchodzonym Roku Witkiewiczów zaproponowaliśmy uczestnikom wycieczkę śladami stylu zakopiańskiego. Wieczorem podczas koncertu poznamy laureatów tegorocznej edycji Festiwalu, będziemy mogli ich posłuchać i zobaczyć ich prace. Festiwal zakończymy w niedzielę 24 maja w kościele pw. Świętego Krzyża, w którym są relikwie Ojca Świętego Jana Pawła II.

– W tytule festiwalu znajdują się słowa św. Jana Pawła II, jakie skierował do młodzieży niedługo przed śmiercią. W jaki sposób Ojciec Święty jest obecny w treściach Festiwalu?

– Corocznie słowa Ojca Świętego stają się tematem rozważań. W tym roku jest to fragment „Tryptyku rzymskiego”: „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd”. W pracach plastycznych można zobaczyć interpretację tego pięknego utworu, podobnie będzie podczas warsztatów teatralnych. Młodzież stworzy etiudy teatralne pod kierunkiem specjalistów do słów „Tryptyku Rzymskiego”. Każdy z uczestników otrzyma również festiwalowe pamiątki.

– Festiwal składa się z konkursów w różnych dziedzinach: plastycznej, muzycznej, teatralnej, literackiej, w których udział biorą młodzi ludzie w kilku kategoriach wiekowych. Czy mogłaby Pani opowiedzieć o realizacji zadań konkursowych?

– Prace, które wpływają na Festiwal, są na bardzo wysokim poziomie. To interpretacje własne młodych artystów lub ich nauczycieli. Są naprawdę wspaniałe. Z każdego Festiwalu powstaje filmowy reportaż, który dokumentuje wydarzenia, ale także wspaniałe talenty młodych ludzi, którymi obdarzył ich Bóg. Rzeźby i obrazy w przyszłości znajdą godną, stałą ekspozycję w naszym mieście. Wielu z laureatów Festiwalu jest studentami uczelni artystycznych, jak również odnosi dalsze sukcesy na tym polu.

2015-05-21 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europie brakuje wartości i pokory

[ TEMATY ]

festiwal

Artur Stelmasiak

Relikwie pierwszego stopnia – kawałek kości św. Hiacynty, św. Franciszka i fragment dębu, na którym ukazała się Matka Boska w Fatimie wystawiono na ołtarzu w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie odbył się I Europejski Festiwal Schumana.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję