Reklama

Niedziela Rzeszowska

Zaproszenie Biskupa Rzeszowskiego

na uroczystość koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej „Uzdrowienie Chorych” w Głogowie Małopolskim

Niedziela rzeszowska 21/2015, str. 1

[ TEMATY ]

zaproszenia

M.M. Osip-Pokrywka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czcigodni Bracia Kapłani, Umiłowani Diecezjanie – Bracia i Siostry,

W polskiej pobożności ludowej miesiąc maj kieruje nasze myśli w stronę Matki Najświętszej. Wraz z rozkwitającą przyrodą pragniemy wychwalać Maryję – Najpiękniejszy Kwiat Ziemi. Dla Kościoła rzeszowskiego szczególną okazją do oddania hołdu Bogurodzicy będzie uroczystość koronacji cudownego obrazu Najświętszej Maryi Panny w Głogowie Małopolskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W XVII i XVIII w. to miasto stanowiło ważny ośrodek kultu Matki Bożej na terenie rozległej wówczas diecezji rakowskiej. Początki sanktuarium dawna pieśń wiąże z objawieniem się Najświętszej Maryi Panny dwóm żebrakom Na Piasku za miastem. Według tradycji ludowej, w miejscu tego objawienia znajduje się źródełko, o którym pisał na początku XX w. ks. Alojzy Fridrich, że woda z niego „za modlitwą do Najświętszej Panny, od dawnych czasów pomocną bywa w chorobach i cierpieniach”. Na miejscu objawienia Matki Bożej wzniesiono drewniany kościół filialny. Nosił on wezwanie Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej. Wybudował go w pierwszej połowie XVIII w. Kasper Makowski, miecznik chełmski, a następnie dokonano rozbudowy świątyni z fundacji Jana Kazimierza Lubomirskiego. W 1763 r. właścicielka miasta Urszula z Branickich Lubomirska przekazała kościół misjonarzom św. Wincentego à Paulo.

Reklama

Według akt wizytacji generalnej z 1721 r., w tym kościele znajdował się łaskami słynący wizerunek Najświętszej Maryi Panny, a dokument ówczesnego biskupa krakowskiego kard. Jana Aleksandra Lipskiego z 1738 r. nazywa obraz cudownym.

Po pierwszym rozbiorze Polski (1772) Głogów znalazł się w granicach monarchii austriackiej. W wyniku tzw. „reform józefińskich” miasto podupadło jako ośrodek życia religijnego. Władze zaborcze dokonały m.in. kasaty klasztoru księży misjonarzy, a jego zabudowania, w tym nowy kościół, uległy zniszczeniu. Przygasł również kult Matki Bożej, a w 1782 r. cudowny wizerunek przeniesiono do kościoła parafialnego.

Szczególna cześć dla Matki Bożej Głogowskiej przetrwała w pobożności ludowej. W drugiej połowie ubiegłego stulecia odrodził się on dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Ujdy. Jego następca – ks. Adam Samel – rozpoczął starania o koronację cudownego wizerunku. Dokonano również badań naukowych zarówno samego obrazu, jak i jego kultu przez zespół uczonych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Rozszerzający się kult oraz przygotowania duchowe i materialne stały się podstawą do wydania dekretu o koronacji obrazu Matki Bożej Głogowskiej, a także powołania komitetu przygotowującego to wydarzenie z bp. Edwardem Białogłowskim na czele. Koronacja odbędzie się w sobotę, 30 maja bieżącego roku o godz. 11.00, na głogowskim Rynku.

Reklama

Serdecznie zapraszam na tę uroczystość wszystkich diecezjan. Szczególne słowa zachęty do udziału w koronacji kieruję pod adresem chorych i cierpiących, bowiem od wieków Matka Boża Głogowska cieszy się sławą Uzdrowicielki i Pocieszycielki, a w 1631 r. ówczesny właściciel miasta Mikołaj Spytek Ligęza ufundował tu szpital ubogich.

Uroczystość koronacji cudownego obrazu Najświętszej Maryi Panny Głogowskiej niech będzie okazją do naśladowania pokornej Służebnicy Pańskiej w życiu codziennym. W dobie niepokoju o naszą Ojczyznę, niech stanie się również okazją do zawierzenia naszej Matce i Królowej naszych losów: indywidualnych i narodowych. Wzorem przodków polećmy się Jej słowami staropolskiej pieśni:

Na głód, na wojnę się zanosi,
Któż za nas Boga uprosi,
Jeśli nie Ty, Matko Boska,
Najświętsza Panno Głogowska.
Matko Boża Głogowska – módl się za nami!

2015-05-21 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Propozycja dla młodych diecezjan!

Już tylko do 18 listopada br. można dokonać w specjalnych diecezjalnych punktach (rejon Olkusza, rejon Jaworzna i rejon Zagłębia) zgłoszeń na spotkanie młodych wspólnoty Taizé. Polacy, w tym nasi diecezjanie, w minionych latach stanowili aż jedną trzecią ogółu uczestników tych spotkań!

Zachęcamy duszpasterzy i młodzież z diecezji sosnowieckiej do udziału w 36. Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé. Jest to dobra propozycja spędzenia czasu na modlitwie oraz spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Zapisy oraz szczegółowe informacje dostępne są w diecezjalnych punktach: rejon Olkusza – Aleksandra Cieślik, tel. 506-170-608; rejon Jaworzna – Anna Martyka, tel. 795-644-962; rejon Zagłębia – ks. Szymon Wojciechowski, tel. 604-773-805.
CZYTAJ DALEJ

Lipiec z Leonem XIV: Lampedusa, Castel Gandolfo i powrót na Plac św. Piotra

2026-06-26 07:24

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Po podróży na Lampedusę Papież rozpocznie letni wypoczynek w Castel Gandolfo. Prefektura Domu Papieskiego opublikowała kalendarz papieskich wydarzeń na lipiec, obejmujący pobyt Ojca Świętego w papieskiej rezydencji oraz niedzielne spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Zanim Papież uda się do Castel Gandolfo, 4 lipca złoży wizytę duszpasterską na Lampedusie. Na śródziemnomorskiej wyspie będzie przewodniczył Mszy św., kontynuując troskę Kościoła o migrantów i osoby zmuszone do opuszczenia swoich domów, a także o wspólnoty, które ich przyjmują.
CZYTAJ DALEJ

Biskup Muskus zbierał pieniądze dla chorego chłopczyka… sadząc pomidory!

2026-06-26 21:09

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus OFM

zrzut ekranu FB

WALCZĘ O OSKARA!!! Uspokajam – nie chodzi o błyszczącą statuetkę, ale o małego chłopca z Regulic koło Alwerni. Oskar, urodził się zdrowy i do szóstego miesiąca życia rozwijał się prawidłowo. Z czasem zaczął tracić napięcie mięśniowe i z dnia na dzień słabnąć. Dziś już wiadomo, że przyczyną braku sprawności chłopca jest rzadka mutacja jednego z genów, prowadząca do choroby zwanej zespół Leigha. W Polsce takich przypadków jest zaledwie kilka, a możliwości leczenia są bardzo ograniczone - pisał w swoich mediach społecznościowych bp Damian A. Muskus.

HISTORIA POMIDORA PO GÓRALSKU CZ. 1
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję