Reklama

Niedziela Świdnicka

Słudzy Eucharystii

Niedziela świdnicka 21/2015, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

diakonat

Ks. Sławomir Marek

Neoprezbiterzy 2015

Neoprezbiterzy 2015

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowym dniem dla dziewięciu diakonów, którzy ukończyli formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy, będzie sobota 23 maja 2015 r. Dla podkreślenia, że wszystkie sakramenty mają swoje źródło w Misterium Paschalnym Chrystusa oraz że kapłani są przeznaczeni do sprawowania Najświętszej Eucharystii, właśnie podczas Mszy św. sprawowanej przez bp. Ignacego Deca przyjmą oni sakrament święceń kapłańskich.

Liturgia sakramentu święceń przebiega zgodnie ze specjalnym rytuałem. Po Liturgii Słowa kandydaci do przyjęcia święceń zostają „wezwani po imieniu”. Po przedstawieniu ich biskupowi każdy z nich odpowiada „jestem” na znak gotowości do służby Bogu. Następnie rektor seminarium ks. dr Tadeusz Chlipała prosi bp. Ignacego o udzielenie przedstawionym kandydatom święceń prezbiteratu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii wygłoszonej po odczytanym Słowie Bożym Ksiądz Biskup objaśnia zgromadzonym wiernym i kandydatom znaczenie posługi prezbiteratu w Kościele. Po homilii kandydaci przyrzekają słowem: „chcę” (czynią to pięciokrotnie) wiernie wypełniać zobowiązania wypływające z przyjmowanych święceń. Otóż zobowiązują się wiernie pełnić posługę prezbitera jako gorliwi współpracownicy biskupa; pilnie i mądrze pełnić posługę słowa, głosząc Ewangelię i wykładając prawdy wiary katolickiej, pobożnie i z wiarą sprawować Eucharystię, sakrament pokuty i pozostałe obrzędy liturgii Kościoła; wypraszać Boże miłosierdzie dla powierzonego im ludu w gorliwej i nieustannej modlitwie na wzór Jezusa Chrystusa, i coraz ściślej jednoczyć się z Chrystusem, Najwyższym Kapłanem, który samego siebie złożył za nas w ofierze.

Kolejnym bardzo istotnym elementem święceń jest włożenie rąk w ręce Księdza Biskupa na znak oddania i posłuszeństwa. Po czym padają przed ołtarzem na twarz, a wszyscy obecni polecają ich Bogu w Litanii do Wszystkich Świętych.

Następuje istotny moment święceń. Każdy z kandydatów podchodzi do biskupa, a ten wkłada na jego głowę swoje dłonie. Jest to gest przekazania władzy kapłańskiej. Po biskupie gest włożenia rąk na nowo święconych czynią obecni w kościele prezbiterzy dla podkreślenia wspólnoty z najmłodszymi w diecezji kapłanami oraz na znak przyjęcia ich do miejscowego prezbiterium. Po włożeniu rąk Ksiądz Biskup śpiewa nad nowymi kapłanami modlitwę konsekracyjną, a dłonie nowo wyświęconych kapłanów namaści olejem Krzyżma św. Przed końcowym pocałunkiem, który kończy święcenia prezbiteratu, otrzymają również patenę z chlebem i kielich z winem – potrzebne do sprawowania Eucharystii. Ustanowieni kapłanami mogą w końcu stanąć wokół ołtarza, by celebrować swoją pierwszą Mszę św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa, który ich włączył do prezbiterium diecezji świdnickiej. W roku Pańskim 2015 są to:

Reklama

Ks. Wiktor Bednarczyk, urodzony w Świdnicy, pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wierzbnej. Jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy, a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Dzieje parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wierzbnej ze szczególnym uwzględnieniem lat 1945-2010”. Jako motto swojej drogi kapłańskiej wybrał słowa: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4,13) – „(…) Amen. Przyjdź Panie Jezu! Łaska Pana Jezusa ze wszystkimi!” (Ap 22, 20-21).

Ks. Mirosław Benedyk, urodzony w Bielawie, pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie. Jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy, a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Rola Duszpasterstwa Ludzi Pracy w organizacji samorządu lokalnego w aspekcie historycznym na przykładzie parafii Wniebowzięcia NMP w Bielawie”. Jako motto swojej drogi kapłańskiej wybrał słowa: „W Tobie, Panie, zaufałem, nie zawstydzę się na wieki”.

Ks. Arkadiusz Harbar, urodzony w Bielawie, pochodzi z parafii pw. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie. Jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Dzierżoniowie, a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Reinterpretacja dogmatu o eucharystycznej Transsubstancjacji w świetle wybranej literatury teologicznej”. Jako motto swojej drogi kapłańskiej wybrał słowa: „Panie, Ty mnie znałeś, a jednak wybrałeś. Weź mnie przeto takim, jaki jestem, ale uczyń mnie takim, jakim Ty chcesz mnie mieć” (bp Sailer) – „Jesteś moim Bogiem, podziękować chcę Tobie, Boże mój, wielbić pragnę Ciebie” (Ps 118,28).

Reklama

Ks. Jerzy Kozłowski, urodzony w Kędzierzynie-Koźlu, pochodzi z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej. Jest absolwentem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Prof. Wacława Żenczykowskiego w Kłodzku, a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Racjonalność wiary na podstawie wybranej literatury teologicznej”. Jako motto swojej drogi kapłańskiej wybrał słowa: „Aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa” (J 17,3).

Ks. Sebastian Makuch, urodzony w Kłodzku, pochodzi z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie, a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Zło osobowe jako problem teologiczny na podstawie wybranej literatury teologicznej”. Jako motto swojej drogi kapłańskiej wybrał słowa: „Bo ja nie wstydzę się Ewangelii, jest bowiem ona mocą Bożą ku zbawieniu dla każdego wierzącego” (Rz 1,16).

Ks. Kamil Pawlik, urodzony w Wałbrzychu, pochodzi z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świdnicy. Jest absolwentem XIV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Cele i formy duszpasterstwa Dorosłych Dzieci Alkoholików”. Jako motto swojej drogi kapłańskiej wybrał słowa: „Daj mi tylko miłość swą i łaskę, a to mi zupełnie wystarczy” (św. Ignacy Loyola).

Ks. Jacek Piskrzyński, urodzony w Brzesku, pochodzi z parafii pw. Józefa Rzemieślnika w Maszkienicach, diecezja Tarnowska. Jest absolwentem Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Zbylitowskiej Górze koło Tarnowa, a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Dialog ekumeniczny z prawosławiem podczas pontyfikatu Jana Pawła II (1978 – 2005)”. Jako motto swojej drogi kapłańskiej wybrał słowa: „Potrzeba, aby On wzrastał, a Ja się umniejszał” (J 3,30).

Ks. Sebastian Tomaszewski, urodzony w Wałbrzychu, pochodzi z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu. Jest absolwentem Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej Curie w Szczawnie-Zdroju a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Kremacja w prawie Kościelnym i Cywilnym”. Jako motto swojej drogi kapłańskiej wybrał słowa: „Razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża”.

Ks. Łukasz Trzeciak, urodzony w Świdnicy, pochodzi z parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Świdnicy. Jest absolwentem Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy, a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Kult św. Wincentego à Paulo na ziemiach polskich”. Jako motto swojej drogi kapłańskiej wybrał słowa: „Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!” (Łk 22,42b).

2015-05-21 12:27

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi kapłani i diakoni Diecezji Drohiczyńskiej

Niedziela podlaska 23/2018, str. IV

[ TEMATY ]

diakonat

neoprezbiterzy

al. Piotr Zdzieborski

Msza św. prymicyjna w seminaryjnej kaplicy

Msza św. prymicyjna w seminaryjnej kaplicy

„Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo”. (Mt 9, 37-38) To wezwanie Jezusa do modlitwy o powołania jest wciąż aktualne, jednak nasza diecezja może mieć powód do radości, gdyż od 2 czerwca ma trzech nowych kapłanów

W pierwszą sobotę miesiąca, w katedrze drohiczyńskiej, wśród licznie zgromadzonych księży, sióstr zakonnych i rodzin alumnów, bp Tadeusz Pikus udzielił święceń kapłańskich diakonom: Sylwestrowi Grzeszczukowi, Bartoszowi Margańskiemu oraz Michałowi Sawickiemu. Nasz ordynariusz w homilii przywołał postać św. Jana Pawła II, jako wzór dla neoprezbiterów. Przypomniał sytuację, kiedy nasz wielki rodak nie mógł uczestniczyć w pochodzie drogi krzyżowej w Koloseum, ale oglądając transmisję w pewnym momencie przytulił krzyż stojący przy jego boku. „Miało się wrażenie jakby przytulał żywą istotę – mówił bp Pikus. – Jakby stali się jedno w wielkim uścisku z Jezusem ukrzyżowanym. Myślę, że nasze dojrzewanie wyda owoc, kiedy rzeczywiście wręcz utożsamimy się z naszym mistrzem, Najwyższym Kapłanem – Jezusem Chrystusem”.
CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny o relacjach polsko-ukraińskich: bez prawdy o przeszłości nie będzie zaufania

2026-06-22 09:52

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Bolesna przeszłość powinna być zobowiązaniem do troski o prawdę. Bez niej przeszłość nieustannie otwiera rany i podważa wzajemne zaufanie - stwierdza w swoim komentarzu na komunikatorze X biskup sosnowiecki, Artur Ważny.

W moim rodzinnym domu pamięć o wymordowaniu ponad pięćdziesięciu niewinnych osób, spalonej wsi, spalonym gospodarstwie oraz ucieczce mojego siedmioletniego wówczas ojca i jego bliskich przed banderowcami nie podsycała gniewu, lecz wciąż przeradza się w dojrzałą troskę o prawdę. Bez niej przeszłość wciąż na nowo otwiera rany i paraliżuje wzajemne zaufanie. Brak nienawiści wobec sprawców nie unieważnia jednak bólu, jaki niosą ze sobą nierozliczone krzywdy. Stoimy dziś przed dziejowym wyzwaniem polsko-ukraińskiego pojednania. Uważam, że pierwszoplanową rolę powinny tu odegrać nasze Kościoły - odrzucając zarówno obojętność, jak i narastającą niechęć, by uczciwie dotknąć istoty problemu. Potrzebujemy głębokiej przestrzeni moralno-religijnej, w której chrześcijańskie dziedzictwo po obu stronach granicy, pozwoli nam wspólnie stanąć w świetle prawdy o naszej historii oraz naszych dramatycznych ranach. Dobre sąsiedztwo jest naszą racją stanu, co zobowiązuje oba narody do dialogu dojrzałego, wolnego od powierzchowności i pustych gestów. Musimy przygotować się na trudne spory, tak moralne, historyczne, jak i gospodarcze. Tym bardziej nie wolno nam uciekać przed faktami; musimy odważnie nazwać to, co domaga się oczyszczenia i zadośćuczynienia. Z serca zapraszam do mądrych spotkań, dialogu, uznania krzywd i win, upamiętnienia ofiar oraz pokornego przebaczenia. To są warunki pojednania. Tylko w ten sposób zdołamy zbudować nowy, zdrowy rozdział naszych relacji, oparty na trwałym fundamencie prawdy i sprawiedliwości.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do osób walczącym z głodem: Wiem, że narażacie życie

2026-06-22 14:59

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Wiem, że wielu z was dosłownie naraża swoje życie, aby być tam, gdzie pracujecie. Chcę zapewnić was wszystkich o modlitwie i wsparciu Kościoła katolickiego – mówił Leon XIV do osób zajmujących się na świecie dostarczaniem żywności ludziom zmagającym się z klęską głodu. Papież wskazał, że również kryzys migracyjny powodowany jest przez głód.

Słowa te wypowiedział Ojciec Święty na marginesie spotkania w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego w Rzymie, gdzie wygłosił przemówienie 22 czerwca 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję