W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu 24 maja br. przyznano 12. już statuetkę „Serce bez granic”, noszącą imię jednego z najbardziej zasłużonych polskich misjonarzy – kard. Adama Kozłowieckiego (1911 – 2007), jezuity. Nagrodę od 2011 r. przyznaje Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”, która została powołana w 2008 r. w Hucie Komorowskiej na Podkarpaciu – miejscu urodzenia kardynała. Fundacja przyznaje to wyróżnienie osobom duchownym i świeckim, które działają na rzecz misji oraz niosą bezinteresowną pomoc najbardziej potrzebującym, często w bardzo odległych zakątkach świata.
Jako pierwsza spośród tegorocznych laureatów nagrodę odebrała dr Helena Pyz – lekarka, misjonarka, która od 26 lat pracuje jako wolontariusz w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach. Pomaga ludziom chorym na trąd. Ma pod swoją opieką kilkanaście tysięcy trędowatych, choć sama od kilku lat – w wyniku przebytej w młodości choroby Heinego-Medina – porusza się na wózku inwalidzkim.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Statuetkę „Serce bez granic” uroczyście wręczali bp Krzysztof Nitkiewicz – ordynariusz diecezji sandomierskiej oraz Bogdan Romaniuk – jeden z inicjatorów i założycieli Fundacji „Serce bez granic”, a zarazem dyrektor funkcjonującego od 2011 r. Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej.
Reklama
W tym roku po raz pierwszy – dzięki wsparciu wielu darczyńców – fundacja przekazała laureatowi statuetki również czek w wysokości 10 tys. zł. Środki zostaną przeznaczone na funkcjonowanie prowadzonego przez dr Pyz Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya i szkoły, do której uczęszczają dzieci z rodzin najuboższych.
Dr Helena Pyz urodziła się w 1948 r. Pochodzi z Warszawy, gdzie ukończyła studia medyczne i przez wiele lat pracowała w przychodniach rejonowych. Od 1989 r. posługuje w Indiach. Oprócz Ośrodka Jeevodaya obsługuje przychodnie wyjazdowe położone w promieniu 200 km. Zdarza się, że wraz ze swoim zespołem medycznym przyjmuje niewyobrażalną na standardy europejskie liczbę 300 pacjentów w ciągu jednego dnia. Jak sama mówi, wypełnia jedynie swoje powołanie.
Dr Pyz jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. W 2005 r., na wniosek ambasadora Polski w Indiach, nadano jej Order Polonia Restituta. Jest też m.in. damą Orderu „Ecce Homo”, przyznawanego wybitnym działaczom społecznym, a także laureatką nagrody „Pontifici” – Budowniczemu mostów. W kwietniu 2015 r. odebrała odznakę honorową „Bene Merito”, którą przyznaje minister spraw zagranicznych ludziom szczególnie zasłużonym – za zasługi dla rozwoju relacji polsko-indyjskich.