Reklama

Niedziela Rzeszowska

Matka Boża już w koronach

„Dzisiaj na głowę Syna Bożego i na głowę Jego Matki nakładamy korony – wyraz naszej czci, wdzięczności, miłości i wiary. Także wyraz naszej nadziei, którą wyraża dawna formuła koronacyjna: Tak jak dziś koronujemy Cię na ziemi, tak chcemy zasłużyć na ukoronowanie przez Chrystusa w niebie” – mówił abp Stanisław Budzik podczas Mszy św. koronacyjnej obrazu Matki Bożej w Głogowie Małopolskim, która odbyła się 30 maja 2015 r.

Niedziela rzeszowska 24/2015, str. 1, 4

[ TEMATY ]

Matka Boża

koronacja

Ks. Tomasz Nowak

Bp Jan Wątroba dokonuje koronacji obrazu Matki Bożej Głogowskiej, Uzdrowienia chorych

Bp Jan Wątroba dokonuje koronacji
obrazu Matki Bożej Głogowskiej,
Uzdrowienia chorych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień ten zapisze się na trwałe w historii tego niewielkiego podkarpackiego miasta. Przyjeżdżających jeszcze przed granicami witały gęsto rozstawione niebieskie chorągiewki, które podkreślały świąteczny charakter wydarzenia. Jednocześnie wskazywały drogę do centrum, choć i bez nich każdy z łatwością dojechał na miejsce ze względu na pomoc służb mundurowych, głównie strażaków, którzy czuwali przy każdym najmniejszym skrzyżowaniu. Obok osób zmotoryzowanych nie brakowało także pieszych pielgrzymów z sąsiednich miejscowości.

Uzdrowienie chorych

Reklama

Już na Rynku, który należy do największych w skali całej Polski, czekały na przybyłych butelki z wodą. Akurat po deszczowym tygodniu dopisała pogoda i pielgrzymi chętnie korzystali z napojów. Wolontariusze rozdawali także teksty obrzędów Mszy św. koronacyjnej, aby każdy mógł swobodnie śledzić przebieg liturgii. W atmosferze ostatnich przygotowań wierni oczekiwali na uroczystości. Oficjalne rozpoczęcie miało miejsce już o godz. 9.30. Miejscowi parafianie przenieśli obraz z kościoła na specjalnie przygotowany ołtarz w północno-wchodniej części Rynku. Po prawej stronie dużej sceny przygotowano tron dla obrazu zwieńczony dużą koroną. Nad ołtarzem mogliśmy przeczytać napis: „Uzdrowienie chorych – módl się za nami”, a po bokach dwa herby: papieża Franciszka z hasłem „Miserando atque eligendo” oraz biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby z hasłem „Ecce venio”. Modlitwę różańcową przed Mszą św. prowadził o. Roman Bakalarz – dominikanin z sanktuarium Matki Boskiej w Borku Starym. Wcześniej, od 23 maja, przygotowywał głogowian do koronacji, przewodnicząc misjom parafialnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Geografia kultu maryjnego

Tuż przed Mszą św. ks. Jacek Szczęch – prefekt seminarium duchownego w Rzeszowie przywitał zebranych na placu uczestników koronacji, przypomniał najważniejsze wydarzenia związane z kultem Matki Bożej w Głogowie Małopolskim oraz przedstawił przebieg całej uroczystości. Ks. Szczęch włączał się jako komentator przed wszystkimi najważniejszymi częściami liturgii. Punktualnie o godz. 11 rozpoczęła się Msza św. Biskupi i księża wraz z liturgiczną służbą ołtarza wyszli z polowej zakrystii za północną ścianą kościoła oraz z Domu Pielgrzyma. Większość duchownych już wcześniej zajęła miejsca przed ołtarzem. Niektórzy chronili się przed słońcem pod białymi parasolami. Przybyli na plac koronacyjny wierni także wykorzystywali najmniejszy nawet cień, aby schronić się przed promieniami. W procesji do ołtarza szli także Rycerze Kolumba. Mimo uroczystych strojów nie przyciągali uwagi tak bardzo, jak przedstawiciele parafii niosący na czerwonych poduszkach złote korony.

Reklama

Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W Mszy św. uczestniczyli także: abp Stanisław Budzik – metropolita lubelski, bp Marian Rojek – biskup zamojsko-lubaczowski, bp Stanisław Jamrozek – biskup pomocniczy diecezji przemyskiej, bp Jan Niemiec – biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej na Ukrainie, bp Kazimierz Górny – senior diecezji rzeszowskiej oraz bp Edward Białogłowski – biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej. Bp Jan Wątroba w słowach wprowadzenia zwrócił uwagę, że uroczystość jest potwierdzeniem żywej wiary i ciągłości kultu, jakim obraz jest otaczany przez wiernych głogowskiej ziemi. Podkreślił, że nakładając kosztowne korony na skronie Jezusa Chrystusa i Jego Matki, mamy świadomość, iż koroną stokroć cenniejszą jest korona naszych serc. Homilię wygłosił abp Stanisław Budzik. Przypominając o miłości Polaków do Matki Bożej, zwrócił uwagę, że w piękną geografię kultu maryjnego w Polsce wpisuje się Głogów Małopolski. Nawiązując do tytułu „Uzdrowienie chorych” podkreślił, że Maryja nie przestaje przywracać nadziei cierpiącym. Prowadzi chorych przed krzyż Jezusa Chrystusa, aby nadać ludzkiemu cierpieniu zbawczy sens. Kaznodzieja zakończył parafrazą piosenki pt. „Matka Boża”: „Matko Boża, stąd, z Głogowa, z Częstochowy i Warszawy, uczyń Polskę ludem nowym, Bożej chwały, Bożej sławy”.

Na głód i wojnę

Po homilii odbył się obrzęd koronacji. Pierwszym punktem obrzędu było odczytanie dekretu koronacyjnego przez ks. Jerzego Buczka – kanclerza Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Następnie Biskup Rzeszowski odmówił modlitwę koronacyjną. Jej fragment podkreślał wywyższenie Maryi ponad chóry anielskie i królowanie w chwale z Synem. Modlitwa zawierała również prośbę: „Boże, wejrzyj łaskawie na tych, którzy wieńcząc koroną wizerunek Chrystusa Twojego Syna i Maryi, Matki naszej, wyznają, że Twój Syn jest Królem wszechświata i wzywają opieki Najświętszej Dziewicy, nazywając Ją tytułem „Uzdrowienie chorych”. Po modlitwie Ordynariusz diecezji rzeszowskiej nałożył korony na skronie Dzieciątka Jezus i Maryi. Następnie każdy z obecnych biskupów okadził obraz. Po okadzeniu Biskup Rzeszowski raz jeszcze prosił Pana Boga: „Spraw, niech każdy, kto przed tym obrazem Najświętszej Maryi Panny, Uzdrowienia chorych, będzie się modlił, otrzyma pomoc i obronę w niebezpieczeństwach duszy i ciała”. Następne przed Cudownym Wizerunkiem uklęknął kustosz sanktuarium w Głogowie Małopolskim – ks. Adam Samel i odczytał tekst ślubowania Matce Bożej. Jego słowa korespondowały z śpiewaną wcześniej pieśnią: „Na głód, na wojnę się zanosi, któż o nas Boga uprosi? Jeśli nie Ty, Matko Boska, Najświętsza Panno Głogowska”. Po modlitwie wiernych odbyła się procesja z darami. Wśród licznych darczyńców były organizacje kościelne, osoby prywatne, zrzeszone, a także władze państwowe i samorządowe. Ofiarowali między innymi paramenty liturgiczne i obraz ze sceną objawienia Matki Bożej na głogowskich Piaskach.

Spełnione marzenia

Muzyczną oprawę w czasie Mszy św. zapewniły połączone chóry z Sokołowa Małopolskiego i Głogowa Małopolskiego wraz z instrumentalistami (za klawiszami siedział ks. Julian Wybraniec z parafii św. Brata Alberta w Kolbuszowej) oraz strażacka orkiestra dęta gminy Głogów Małopolski. Przed rozesłaniem wszystkim obecnym; oraz tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie koronacji, podziękował Kustosz głogowskiego sanktuarium. Do podziękowań dołączył się bp Jan Wątroba, gratulując ks. Adamowi Samelowi i parafianom determinacji w dążeniu do spełnienia marzeń pokoleń głogowian o koronacji, a także znakomitego przygotowania uroczystości koronacyjnych. Po Mszy św. obraz pozostał na ołtarzu w Rynku do godz. 15.20. O godz. 14.45 odbyło się nabożeństwo majowe, a o godz. 15 – koronka do Bożego Miłosierdzia. Po nabożeństwie obraz został wniesiony do kaplicy w kościele parafialnym Trójcy Przenajświętszej, który jest jednocześnie sanktuarium Pani Głogowskiej. Uroczystości na żywo transmitowało Katolickie Radio Via z Rzeszowa oraz telewizja internetowa www.rzeszownazywo.pl. Poczta Polska wprowadziła do sprzedaży specjalne kartki z wizerunkiem Matki Bożej Głogowskiej. Do 27 czerwca Urząd Pocztowy w Głogowie Małopolskim będzie pieczętował korespondencje okolicznościowym stemplem.

2015-06-11 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: odbyła się prezentacja nowych koron i spotkanie z ich twórcą

[ TEMATY ]

obraz

Jasna Góra

obraz

koronacja

Magdalena Pijewska/Niedziela

Aż 300 niebieskich topazów, 105 prawdziwych pereł, 12 mieniących się złotych gwiazd i wiele innych elementów jubilerskich, wszystko ręcznie robione znalazło się na nowych koronach dla Matki Bożej Częstochowskiej. Ich prezentacja i spotkanie z twórcą odbyło się dziś na Jasnej Górze. Diademy to replika pierwszych papieskich koron ofiarowanych przez Klemensa XI dokładnie 300 lat temu. Autorem współczesnych koron jest Michele Affidato, mistrz złotnictwa z włoskiego Crotone.

- Wykonanie koron było jak piękna bajka - wyznał artysta. Podkreślił, że jest ono owocem spotkań ze św. Janem Pawłem II, z którym wiele rozmawiał również o Matce Bożej Jasnogórskiej. - Maryja Częstochowska jawiła mi się jako Ta, która niesie w sobie orędzie pokoju. Kiedy tu przybyłem pomyślałem, że w roku jubileuszowym mógłbym wykonać jakiś dar dla Madonny i tak po rozmowach z paulinami zrodził się pomysł przygotowania koron – powiedział złotnik.
CZYTAJ DALEJ

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-26 17:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymowanie

archidiecezja częstochowska

Mazur/episkopat.pl

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jasna Góra to wyjątkowe miejsce na religijnej mapie Polski, Europy, a nawet całego świata, którego historia związana jest z obecnością Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na przestrzeni wieków, pośród setek milionów osób, do Maryi w Jasnogórskim Sanktuarium pielgrzymowali ludzie wszystkich stanów i zawodów: królowie i ich poddani, bogaci i biedni, młodzi i starzy, dzieci i rodzice, kardynałowie i biskupi, księża i zakonnicy, a w naszych czasach papieże i prezydenci państw – pisze Arcybiskup Metropolita Częstochowski w swym słowie do diecezjan.

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej
CZYTAJ DALEJ

Nadzwyczajny konsystorz, 1. sesja: wyzwania świata i rola Kościoła

2026-06-26 17:45

[ TEMATY ]

konsystorz

Papież Leon XIV

Aula Pawła VI

@Vatican Media

Papież wziął udział w 1. sesji nadzwyczajnego konsystorza z udziałem 178 kardynałów

Papież wziął udział w 1. sesji nadzwyczajnego konsystorza z udziałem 178 kardynałów

Liczne wyzwania współczesnego świata i sposób, w jaki Kościół może odnajdywać się pośród nich, jako znak nadziei i pocieszenia – to niektóre spośród tematów, jakie podjęli kardynałowie z całego świata podczas pierwszej, przedpołudniowej sesji nadzwyczajnego konstystorza. Obrady, w których uczestniczy 178 purpuratów, otworzył Leon XIV, a medytację wprowadzającą wygłosił kard. Grzegorz Ryś.

Publikujemy treść komunikatu, podsumowującego pierwszą sesję obrad nadzwyczajnego konsystorza, który dziś i jutro odbywa się w Watykanie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję