Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Święcenia diakonatu 2015

W sobotę 30 maja 2015 r. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie bp Henryk Wejman, biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, udzielił święceń diakonatu 9 alumnom Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po 5 latach formacji i studiów filozoficzno-teologicznych, po zbadaniu opinii wiernych i osób odpowiedzialnych za ich przygotowanie, Kościół uznał tych naszych braci za godnych przyjęcia święceń. Bezpośrednim przygotowaniem do diakonatu były rekolekcje, które w domu rekolekcyjnym w Wisełce poprowadził ojciec duchowny AWSD ks. dr Wojciech Zimny. W piątek przed święceniami podczas Nieszporów, którym w seminarium przewodniczył bp Henryk, kandydaci złożyli uroczyste wyznanie wiary oraz zobowiązali się do posłuszeństwa, przestrzegania celibatu i modlitewnej troski o Kościół, która ma się wyrażać w codziennej modlitwie brewiarzowej. Diakonat jest pierwszym z trzech stopni sakramentu święceń (są to kolejno: diakonat, prezbiterat i biskupstwo). Do zadań diakona należy przede wszystkim posługa głoszenia słowa Bożego, asystowanie przy ołtarzu Pańskim, przewodniczenie publicznej modlitwie Kościoła, sprawowanie niektórych sakramentów i sakramentaliów.

Reklama

Sobotnie święcenia wypełniły po brzegi archikatedrę szczecińską. Rodzice, najbliższa rodzina, wielu kapłanów, przyjaciele i znajomi, parafianie z rodzinnych miejscowości i wspólnota seminaryjna otoczyła modlitwą tych dziewięciu braci, którzy przez święcenia oddali się na wyłączność Panu Bogu i Kościołowi. W homilii bp Henryk przypomniał o bliskości z Jezusem Chrystusem jako fundamencie owocnej posługi diakona. Wskazał na konieczność budowania osobistej więzi z Bogiem na modlitwie, która sprawi, że życie stanie się przygodą. Po Mszy św. diakoni otrzymali dokumenty zaświadczające o przyjętych święceniach. Przedłużeniem uroczystości w katedrze był wspólny posiłek w seminarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oddajemy nowych diakonów pod opiekę Najświętszej Rodziny i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Niech nie słabną w gorliwości i miłości do Chrystusa i Jego owczarni. Niech trwają w dziękczynieniu Panu Bogu za dar powołania i przyjętych święceń.

* * *

Nowo wyświęceni diakoni:

Michał Grzegorczyk z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Suchaniu

Paweł Kuchnicki z parafii Wniebowzięcia NMP w Lipianach

Marek Miecznik z parafii Przemienienia Pańskiego w Stargardzie Szczecińskim

Paweł Michniewicz z parafii Przemienienia Pańskiego w Szczecinie

Piotr Sobczyński z parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Szczecinie

Łukasz Szumski z parafii Narodzenia NMP w Strzyżowie (diecezja zamojsko-lubaczowska)

Maciej Szustak z parafii św. Faustyny Kowalskiej w Koninie (diecezja włocławska)

Piotr Śliżewski z parafii św. Tomasza Apostoła w Szczecinie

Mateusz Tschech z parafii św. Antoniego z Padwy w Szczecinie

2015-06-11 09:55

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: święcenia diakonów

[ TEMATY ]

diakonat

święcenia

Joanna Adamik

- Przyjmując na siebie te zobowiązania stajecie się znakiem sprzeciwu wobec tego świata. Musicie się liczyć z trudnościami o których pisał św. Paweł: mogą pojawić się utrapienia, uciski, prześladowania, niebezpieczeństwa, może nawet miecz - mówił podczas święceń diakonatu w Katedrze Wawelskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W swoim słowie arcybiskup nawiązał do Ewangelii, w której Chrystus mówi o tym, że jest Dobrym Pasterzem. Metropolita stwierdził, że potwierdzenie tych słów znalazło się w męce i zmartwychwstaniu Jezusa. Dopełnienie Chrystusowej Paschy miało miejsce w Wieczerniku, gdy Zbawiciel ustanowił Eucharystię oraz sakrament kapłaństwa. Arcybiskup zauważył, że List do Rzymian, pisany z Koryntu przez św. Pawła wskazuje na to jak wielka moc chrześcijan wynika z tego, że Jezus jest Dobrym Pasterzem, który oddał życie za swoje owce. Chrześcijanie mają w sobie pewność, że Trójjedyny Bóg jest z nimi, dlatego mogą pokonać wszelkie trudności. Od Jego miłości nie odłączą ich żadne trudności i to dzięki Niemu odniosą pełne zwycięstwo. Metropolita przywołał przemówienie św. Pawła do starszych Kościoła w Milecie oraz jego list do Tymoteusza, w którym apostoł stwierdzał, że Kościół będzie borykał się z trudnościami, gdy pojawią się fałszywi nauczyciele. Dobry pasterz powinien cały czas czuwać nad swoimi owcami.
CZYTAJ DALEJ

Jezus ostrzega nas przed ryzykiem utraty wiecznego szczęścia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 21-29. <- KLIKNIJ

Czwartek, 25 czerwca. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Kolejni nowo wyświęceni polscy księża u Leona XIV

2026-06-25 20:18

[ TEMATY ]

abp Stanisław Budzik

Papież Leon XIV

polscy kapłani

@Vatican Media

Neoprezbiterzy Archidiecezji Lubelskiej wraz z ks. abpem Stanisławem Budzikiem

Neoprezbiterzy Archidiecezji Lubelskiej wraz z ks. abpem Stanisławem Budzikiem

Spotkanie z Leonem XIV, Eucharystia przy grobie św. Jana Pawła II oraz modlitwa o wierność powołaniu – to najważniejsze punkty pielgrzymki do Rzymu neoprezbiterów z archidiecezji lubelskiej i archidiecezji poznańskiej. W rozmowie z Vatican News podkreślają, że pierwsze tygodnie kapłaństwa chcieli przeżyć w sercu Kościoła, prosząc o papieskie błogosławieństwo na rozpoczynającą się posługę.

Do Rzymu pielgrzymowali nowo wyświęceni księża archidiecezji lubelskiej wraz z metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem oraz przełożonymi Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Centralnym punktem ich pobytu była audiencja generalna z Leonem XIV.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję