Reklama

Aspekty

Czas dla ducha

Rekolekcje w życiu katolika to czas poświęcony odnowie tak nieraz zaniedbanej w ciągu roku duszy. Słowo Boże, modlitwa, spowiedź i Eucharystia – czas skupienia i wyciszenia pozwalają odzyskać duszy utracony blask. W czerwcu i sierpniu w naszej diecezji rekolekcje poprowadzą ekumeniczna wspólnota Chemin Neuf, popularny dominikanin o. Adam Szustak oraz znany na całym świecie charyzmatyk o. John Bashobora

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zbliżają się wakacje, czas tak bardzo pożądany zarówno przez ludzi młodych, jak i tych nieco starszych. Czas odpoczynku od szkoły i pracy, związanych z tym zajęć i obowiązków. Wielu wyjedzie nad morze, w góry bądź odwiedzi inne zakątki naszej pięknej ojczyzny. Niektórzy zażyją uroków tego świata. Krótko mówiąc – odpoczną. W życiu współczesnego człowieka, tak często zabieganego, żyjącego w pośpiechu, odpoczynek, zwolnienie i zatrzymanie się są jak najbardziej wskazane. Odpoczynku wymagają nie tylko nasze ciała, ale przede wszystkim dusze. Jedną z form odpoczynku i odnowy ducha są rekolekcje (łac. „recolligere” – zbierać na nowo, powtórnie), które pomagają na nowo spojrzeć na nasze życie i otaczającą nas rzeczywistość. Znamy zazwyczaj głównie te wielkopostne i adwentowe. W dobie współczesnych mediów mogą być jeszcze np. radiowe czy internetowe. Są także kilkudniowe. Często trzydniowe. Bardzo interesująco zapowiadają się zwłaszcza te w Rokitnie, Międzyrzeczu i Nowej Soli.

Ważne, pilne czy konieczne?

Reklama

W dniach od 19 do 21 czerwca w Rokitnie odbędą się rekolekcje dla małżeństw i rodzin, które poprowadzi Wspólnota Chemin Neuf (Nowa Droga). Organizatorem rekolekcji, które poprzedzą Diecezjalną Pielgrzymkę Rodzin do Rokitna, jest Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. – Rekolekcje dla rodzin mają swoją specyfikę. Czasami ludzie się boją i mówią: „A bo inni przyjeżdżają się wyciszyć, a my tu przyjeżdżamy z dziećmi i one będą grandzić”. Jeżeli ktoś jedzie na rekolekcje dla rodzin, to musi założyć, że rodziny nie siedzą cicho. Mają prawo grandzić. I to jest fajne. Bo po prostu pokazujemy wtedy taką żywotność Kościoła – mówi ks. Mariusz Dudka z Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. „Ważne, pilne czy konieczne? Czyli o priorytetach w małżeństwie”. Tak brzmi hasło rekolekcji. – Wydaje mi się, że to jest klucz do tego, aby w ramach tych rekolekcji małżonkowie i rodziny odpowiadały sobie tak naprawdę na pytanie, co jest dla nich ważne – dodaje ks. Dudka. Chemin Neuf jest katolicką wspólnotą o powołaniu ekumenicznym, która powstała we Francji w 1973 r. Ma wymiar międzynarodowy i istnieje w ponad 60 krajach świata, zrzeszając dzisiaj ponad 1700 osób różnych narodowości. Należą do niej kobiety i mężczyźni – osoby wszystkich stanów. W Polsce wspólnota ta istnieje od 1994 r. Od 2011 r. prowadzi parafię pw. Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej. Zapisy na rekolekcje odbywały się do 12 czerwca. Gdyby jednak któreś z małżeństw było szczególnie zainteresowane uczestnictwem, to proszone jest o kontakt z ks. Mariuszem Dudką (tel. 666-028-243).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Moc w słabości

Pod takim hasłem w dniach od 26 do 28 czerwca odbędą się natomiast rekolekcje, które w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu poprowadzi popularny dominikanin o. Adam Szustak. – Nowatorskie odkrywanie treści Pisma Świętego, ich mocne przełożenie na życie wielu z nas, a jednocześnie pokora ojca i jego zakochanie w Panu Bogu sprawiły, że zaprosiliśmy go, aby ze swoim słowem przyjechał do pallotynów w Międzyrzeczu – mówi Kasia Budych z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski. – Ludzie, szukając Żywego Słowa, jeżdżą po kraju, pokonują kilometry, a można przecież zaprosić kaznodzieję do siebie. W naszej diecezji zauważa się taką potrzebę i dlatego wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i pragnieniom poszukujących – dodaje. Kto może wziąć udział w rekolekcjach? – Rekolekcje są skierowane do pokolenia 30+, ale z obecności młodszych też bardzo będziemy się cieszyć. Rekolekcje odbędą się w sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Każdy chętny może wziąć w nich udział. Przyjmiemy każdego – kończy Kasia Budych, u której można dowiedzieć się więcej szczegółów na temat rekolekcji (tel. 601-750-926).

Uwierz w Jezusa

Z kolei w wakacje do Nowej Soli przyjedzie znany na całym świecie rekolekcjonista i charyzmatyk o. John Baptist Bashobora, który w dniach od 11 do 13 sierpnia poprowadzi rekolekcje pod hasłem: „Uwierz w Jezusa”. Organizatorzy rekolekcji to parafia pw. św. Antoniego oraz osoby związane ze wspólnotą Domowego Kościoła. – Celem tych rekolekcji jest przebudzenie duchowe naszego miasta i naszej wspólnoty parafialnej, a szczególnie osób świeckich, które wezmą udział w tych rekolekcjach charyzmatycznych – mówi o. Grzegorz Marszałkowski, proboszcz parafii. – Współczesny człowiek zabiegany, zagubiony w potoku informacji i bodźców zewnętrznych potrzebuje zatrzymania, wyciszenia, słuchania, modlitwy i otwarcia się na Ducha Świętego. O. John jest osobą niesamowitą i pokorną, jest narzędziem w ręku Pana – kończy kapucyn. Szczegóły na stronie internetowej www.rekolekcje-nowasol.pl.

2015-06-11 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie samym chlebem żyje człowiek

Niedziela sosnowiecka 8/2018, str. I

[ TEMATY ]

rekolekcje

Bożena Sztajner/Niedziela

Trwa Wielki Post. W Kościele słyszymy stare jak świat ogłoszenie: „W takich, a takich dniach, w naszej parafii odbędą się rekolekcje...”. Reagujemy dość spokojnie, wiedząc, że rekolekcje w Wielkim Poście to przecież coś normalnego. Problem jednak polega dla niektórych na tym, czy wziąć w nich udział? Niektórzy uważają, że rekolekcje to zwykła praktyka wielkopostna, na którą zwołuje się ludzi po to, by im przemówić do rozumu. Inni znów widzą w nich ciągnące się w nieskończoność nauki, w których powtarza się w kółko jedno i to samo. Są i tacy, którzy swój udział w rekolekcjach uzależniają także od własnego nastroju, sytuacji życiowej, poziomu religijności, jaki reprezentują oraz od tzw. potrzeby serca. Wielu ludziom, i to niestety katolikom, coraz częściej brakuje wewnętrznej motywacji i chęci do spotkania się z Bogiem w modlitwie, Eucharystii i sakramencie pojednania. Warto, przeżywając kolejne parafialne rekolekcje, uświadomić sobie, że „nie samym chlebem żyje człowiek” i „choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł” jest przegranym. Często zachwycamy się wszechobecnym kultem ciała, zapominając o duchu. Siłownie, fitness kluby, różnego rodzaju kuracje to pojęcia, które w ostatnich latach zdobyły ogromną popularność. Często zapominamy, że jesteśmy istotami fizyczno-duchowymi. Rekolekcje mają nam to właśnie uświadomić, mają pogłębić naszą wiarę. Rekolekcje mają właśnie taką moc. Jeśli ktoś autentycznie je przeżywa, szybko zauważy, że w jego sercu dzieje się coś bardzo ważnego, coś, co zmienia go wewnętrznie i otwiera na innych. Rekolekcje są też po to, aby oderwać człowieka od jego ziemskich przywiązań, a zbliżyć bardziej do spraw Bożych.
CZYTAJ DALEJ

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i Najświętszy Sakrament

2026-06-22 06:42

[ TEMATY ]

profanacja

kradzież

Karol Porwich/Niedziela

Francuski portal tribunechretienne.com podaje, że w kościele w Mugron doszło do kradzieży kielichów, paten i Najświętszego Sakramentu.

Według parafian, z którymi skontaktowano się na miejscu zdarzenia, zniknął także Najświętszy Sakrament i wszystkie konsekrowane hostie przechowywane w tabernakulum.
CZYTAJ DALEJ

Pod znakiem krzyża

2026-06-23 10:06

Paweł Wysoki

Wielki Przeor Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie kard. Kazimierz Nycz przewodniczył w katedrze lubelskiej inwestyturze, podczas której do zakonu zostali włączeni nowi rycerze i damy.

Inwestytura to uroczysty obrzęd liturgiczny, nawiązujący do średniowiecznej tradycji pasowania na rycerza. Papieski zakon rycerski zrzesza osoby świeckie oraz duchownych, którzy w sposób szczególny żyją duchowością Grobu Pańskiego, wspierają chrześcijan w Ziemi Świętej oraz angażują się w życie Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję