Geopolityka
Zjazd Grupy Bilderberg
W luksusowym Interalpen-Hotel w Tyrolu odbyło się spotkanie Grupy Bilderberg, do której należą biznesmeni i politycy z wielu krajów świata. W zjeździe wzięła udział żona polskiego marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego – Anne Applebaum. Obrady jak zwykle były tajne.
Istnienie organizacji jest przez wielu uważane za próbę stworzenia ponadnarodowego rządu, niepodlegającego demokratycznej kontroli. Podczas spotkań omawiane są kwestie związane z globalną gospodarką i polityką. W 2013 r. węgierski wywiad informował, że stowarzyszenie postanowiło doprowadzić do upadku rząd w Budapeszcie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W przeszłości w obradach Grupy Bilderberg brali udział m.in.: Andrzej Olechowski, Aleksander Kwaśniewski, Hanna Suchocka, późniejszy szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi czy kanclerz Niemiec Angela Merkel. Ważnymi uczestnikami spotkań są osoby związane z wolnomularstwem, jak amerykański dyplomata Henry Kissinger czy, w przeszłości, jeden z twórców Grupy Bilderberg, Polak Józef Retinger.
Bezpieczeństwo
Hakerskie ataki w Niemczech i we Francji
Reklama
Niemiecki parlament od miesięcy jest obiektem cyberataków – ujawniła agencja DPA. Celem włamań jest 20 tys. komputerów należących do pracowników Bundestagu oraz parlamentarzystów. Zdaniem szefa niemieckiego kontrwywiadu Hansa-Georga Maassena, ataki są dziełem zagranicznych służb specjalnych. Według DPA, odpowiedzialni za nie mogą być Rosjanie, ale Maassen nie chciał tego potwierdzić. O inwazji hakerów na Bundestag było wiadomo już miesiąc temu, jak się jednak okazuje, Niemcy do dziś nie znaleźli sposobu, by jej przeciwdziałać.
Wątek rosyjski pojawia się także w sprawie włamania na stronę francuskiej telewizji TV5 Monde. W kwietniu br. musiała ona przerwać nadawanie z powodu ataku, a na jej stronie pojawiły się hasła Państwa Islamskiego. Tygodnik „L’Express” donosi, że hakerami prawdopodobnie nie byli dżihadyści, ale rosyjska grupa APT28.
Chiny
„Car bezpieczeństwa” skazany
Z hou Yongkang został skazany w tajnym procesie na dożywocie za korupcję i ujawnianie tajemnic państwowych. Nazywany carem bezpieczeństwa 72-letni polityk, który w latach 2003-07 był ministrem bezpieczeństwa publicznego, odpowiada za prześladowania chrześcijan i mniejszości narodowych oraz za pobieranie organów od skazanych na śmierć. Był kojarzony z tzw. frakcją szanghajską b. prezydenta Jiang Zemina. W połowie 2014 r. miał próbować przeprowadzić zamach stanu przeciw obecnemu przywódcy – Xi Jinpingowi. Zamach się nie udał, a w sprawie Zhou Yongkanga wszczęto śledztwo. Władze ogłosiły zajęcie jego majątku wartego 13 mld dol.
Polityk przyznał się do winy i złożył samokrytykę.
(„GPC”, Latimes.com, BBC)
Unia Europejska
12 krajów nie chce imigrantów
Prawdopodobnie pod koniec czerwca br. zapadnie decyzja w sprawie przyjmowania w krajach europejskich imigrantów przybywających na Stary Kontynent przez Morze Śródziemne. Obecnie 24 tys. z nich znajduje się w obozach przejściowych we Włoszech, a 16 tys. w Grecji. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker forsuje plan, zgodnie z którym państwa UE będą musiały przyjąć określoną liczbę imigrantów. Za tym rozwiązaniem opowiadają się m.in. Włochy, które nie radzą sobie z problemem. Według tamtejszej prasy, przeciwnych temu jest 12 krajów, w tym Polska. Możliwe, że ostatecznie zostanie opracowany mechanizm osiedlania w krajach UE imigrantów, ale bez określania ich liczby.
Brazylia
Biskupi przeciw profanacji
Brazylijski Episkopat zaprotestował przeciw postępowaniu gejowskich aktywistów. Podczas homoseksualnego marszu w Sao Paulo wśród demonstrantów pojawiła się półnaga kobieta (w rzeczywistości – transwestyta) przywiązana do krzyża, na którym wisiała tabliczka z napisem „LGBT”. Biskupi pod kierunkiem kard. Odilo Scherera napisali notę, w której potępili „wyraźny przejaw braku szacunku wobec przekonań religijnych narodu”. Zaapelowali też do władz o interwencję.