W tym roku mija 90 lat od powołania wspólnoty Apostolstwa Chorych. Swój jubileusz obchodzi również organizowana na początku lipca ogólnopolska pielgrzymka osób chorych, niepełnosprawnych i starszych na Jasną Górę, która odbędzie się już po raz pięćdziesiąty. W historię Apostolstwa Chorych wpisuje się miesięcznik opatrzony takim samym tytułem, który od kilkudziesięciu lat dociera do osób dotkniętych cierpieniem. Czerwcowy numer pisma poświęcony jest uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Znalazł się w nim m.in. artykuł „Święto Serca”, w którym redakcja przypomina, że mija właśnie 250 lat od wprowadzenia tej uroczystości do kalendarza liturgicznego. Popularne formy kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa to m.in. odmawiana już w XVIII wieku litania, nabożeństwo pierwszych piątków miesiąca, akt poświęcenia się Sercu Pana Jezusa oraz nabożeństwa czerwcowe. Kolejne artykuły przedstawiają św. Małgorzatę Alacoque, której udziałem były objawienia związane z nabożeństwem ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.
Tematem wiodącym lipcowego numeru jest problem nadużywania alkoholu i związany z nim zespół FAS – schorzenie dotykające dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży. W artykule „FAStrygowane dzieci” redakcja przypomina, że FAS obejmuje uszkodzenia zarówno fizyczne, jak i neurologiczne, a dzieci z tym zespołem potrzebują pomocy lekarskiej i psychoterapii. Najskuteczniejszym środkiem zapobiegającym FAS jest alkoholowa abstynencja. W lipcowym numerze „Apostolstwa Chorych” jest również artykuł poświęcony postaci sługi Bożego Matta Talbota, irlandzkiego robotnika, który w dzieciństwie stał się ofiarą alkoholizmu. Po 16 latach wyszedł z nałogu – pozostał wierny codziennej Mszy św., praktykował umartwienia, pomagał potrzebującym. Jest uważany za pioniera ruchu Anonimowych Alkoholików. W temat numeru wpisują się świadectwo cierpiącej na FAS kobiety oraz wywiad z terapeutką pracującą z osobami z tym schorzeniem. Bp Adam Wodarczyk prezentuje ideę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, która polega na abstynencji oraz codziennej modlitwie w intencji osób uzależnionych.
„Apostolstwo Chorych” – ul. Warszawska 58, 40-008 Katowice, tel. (32) 251-21-52, e-mail: sekretariat@apchor.pl, www.apchor.pl.
Pomóż w rozwoju naszego portalu