Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wakacje z Caritas

W czasie wakacji ponad 400 dzieci z diecezji sosnowieckiej i 17 z Ukrainy – z Iwanofrankowska, będzie wypoczywać na koloniach zorganizowanych przez naszą diecezjalną Caritas. Pierwszy turnus, na Harendzie w Zakopanem, odwiedził już w pierwszych dniach lipca bp Grzegorz Kaszak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cieszę się, że dopisuje wam pogoda i dobry humor. Jak zdążyłem się dowiedzieć od ks. Tomasza Folgi, dyrektora naszej Caritas, macie przygotowanych wiele ciekawych zajęć, jak wycieczki w góry, wyjścia na basen, nad rzekę, wiele zabaw sportowych i rekreacyjnych. To raduje moje serce. Mam nadzieję, że dzięki tym koloniom wypoczniecie i nabierzecie znów ochoty do nauki w szkole – powiedział bp Grzegorz Kaszak do dzieci kolonijnych na Harendzie w Zakopanem. Podziękował także organizatorom i wychowawcom. – Wiem, że aby przygotować tak atrakcyjne kolonie, potrzebny jest cały sztab ludzi. Jak widać, ks. Tomasz Folga potrafi to zrobić – podkreślił Ksiądz Biskup.

– Wypoczywamy najwyżej w Polsce, mamy nadzieję być także bliżej Boga. Umożliwia nam to codzienna modlitwa, po przebudzeniu, przed jedzeniem oraz udział w Eucharystii w pobliskim kościele. Korzystamy także z opieki kleryków z naszego seminarium duchowego w Częstochowie – powiedział Paweł Jaros, kierownik pierwszego turnusu kolonii Caritas na Harendzie. Pokłosiem wizyty Pasterza diecezji sosnowieckiej, oprócz błogosławieństwa i dobrych humorów, był deser lodowy ufundowany przez Księdza Biskupa w pobliskiej restauracji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Koloniści korzystali podczas pobytu na Harendzie z kilku programów realizowanych w czasie wakacji, m.in. z projektu „Młodzi przyrodnicy” zawierającego elementy edukacji regionalnej. Dzieci uczyły się od górala miejscowych tańców, gwary i słuchały opowieści o kulturze Podhala. Są także realizowane programy zdrowotne i sportowe, stąd obecność na każdym turnusie instruktorów fitness, tańca, gry w tenisa czy pływania. Dzieciom najbardziej przypadły do gustu wycieczki, nie tylko na górskie szlaki, lecz także np. do wesołego miasteczka, Rabkolandu. Na drugim miejscu wśród ulubionych atrakcji znalazły się wyjścia na basen czy nad rzekę, a na trzecim zajęcia sportowo-taneczne.

Oczywiście Harenda w Zakopanem to nie jedyna baza kolonijna naszej diecezjalnej Caritas w czasie tegorocznych wakacji. Co prawda Zakopane cieszy się największą popularnością i zostaną tam zorganizowane aż cztery kolonijne turnusy dla dzieci, ale są również przygotowane ośrodki w Zalesiu k. Szczawy i Jaworzynce w Beskidzie Śląskim. We wspomnianych placówkach odbędą się dwa turnusy kolonii Caritas. A jeden turnus odbędzie się w Węgierskiej Górce k. Żywca.

Dzieci z terenu naszej diecezji mogą uczestniczyć w koloniach Caritas dzięki dotacjom z gmin: Będzin, Jaworzno i Sosnowiec oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a także dzięki środkom Caritas pochodzącym z ofiar Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

2015-07-23 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor Caritas Polska: Jesteśmy wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc

[ TEMATY ]

Caritas

Karol Porwich/Niedziela

Jesteśmy wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc - mówi w rozmowie z KAI dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki. Spośród obecnych wyzwań i priorytetów Caritas w obrębie Polski wymienia pomoc seniorom i problem samotności. Wskazuje także na liczne potrzeby poza terytorium Polski, w tym na Ukrainie, Bliskim Wschodzie, w Syrii, Palestynie, Libanie czy Ameryce Południowej. - Caritas liczy około 27 tys. pracowników i ponad 60 tys. wolontariuszy. To praca w ok. 40 krajach świata - podkreśla. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, przypadającą w tym roku 7 kwietnia, rozpoczyna się 80. Tydzień Miłosierdzia. Jest to zarazem święto patronalne Caritas. Tego dnia w wielu parafiach prowadzona jest zbiórka na cele charytatywne.

Maria Osińska (KAI): W Niedzielę Miłosierdzia Bożego patronalne święto obchodzić będzie Caritas. Jak Caritas będzie świętować?
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej

2026-06-24 15:49

[ TEMATY ]

dekrety

zmiany kapłanów

Monika Jaworska

Jak co roku część księży z diecezji bielsko-żywieckiej rozpocznie posługę w nowych wspólnotach parafialnych i podejmie nowe zadania. Poniżej publikujemy wykaz tegorocznych nominacji i zmian ogłoszonych przez kurię diecezjalną.

Ks. Wiesław Bajger – przechodzi na emeryturę
CZYTAJ DALEJ

25 lat parafii św. Anny w Miliczu

2026-06-25 23:13

ks. Łukasz Romańczuk

Uhonorowani medalami św. Jadwigi

Uhonorowani medalami św. Jadwigi

Dokładnie 25 lat temu erygowana została parafia pw. św. Anny w Miliczu. Była to okazja do świętowania razem z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim, który odprawił Mszę świętą dziękczynną oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania i wręczył medale św. Jadwigi. Uhonorowano także pierwszego proboszcza parafii śp. ks. Bogdana Buryłę, sadząc na placu kościelnym dąb jego imienia.

Na początku Eucharystii ks. Grzegorz Michalski, proboszcz, przypomniał, że parafia została erygowana 25 czerwca 2001 r. przez kard. Henryka Gulbinowicza. Pierwszym proboszczem był śp. ks. Bogdan Buryła, który posługiwał przez 20 lat. -Po śmierci księdza Bogdana urząd proboszcza powierzono mojej skromnej osobie” — wspominał obecny proboszcz, zaznaczając, że wspólnota przygotowywała się do jubileuszu m.in. poprzez całodobową adorację w ramach „24 godzin dla Pana”, misje parafialne oraz codzienną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję