Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kraków

Zegar odlicza czas do ŚDM 2016

Dokładnie na rok przed rozpoczęciem 31. Światowych Dni Młodzieży, 26 lipca 2015 r., kard. Stanisław Dziwisz po Mszy św. sprawowanej w bazylice Mariackiej w intencji przygotowań do tego wydarzenia uruchomił zegar na frontonie. Zaczął on odliczać czas do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Kard. Dziwisz, uruchamiając licznik, powiedział, że ten zegar to wezwanie dla nas wszystkich, abyśmy dobrze samych siebie przygotowali, abyśmy skorzystali z czasu łaski, bo ten rok i dni, na które czekamy, są czasem łaski. – Te dni młodzieży są dla nas wszystkich, bo – jak mówił Jan Paweł II – kto kocha, nie starzeje się – podkreślał Metropolita Krakowski.

Po uruchomieniu zegara na krakowskim Rynku uformował się korowód do poloneza. W rytm muzyki poruszała się młodzież w strojach krakowskich oraz w koszulkach z logo ŚDM Kraków 2016. Organizatorzy szacują, że w spotkaniu z papieżem Franciszkiem weźmie udział ok. 2,5 mln młodych z całego świata. 31. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26-31 lipca 2016 r. w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(Red.)

Giby

70. rocznica Obławy Augustowskiej

Reklama

Główne uroczystości 70. rocznicy Obławy Augustowskiej odbyły się 19 lipca br. w Gibach. Mszy św. przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur, a w koncelebrze uczestniczył bp Romuald Kamiński. Homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. Jak podkreślił, była to największa sowiecka zbrodnia dokonana na Polakach po zakończeniu II wojny światowej.

Wzruszającym przeżyciem były słowa przebaczenia wypowiedziane przez ks. prał. Stanisława Wysockiego: „Chrystusie, jako Twój kapłan w 70. rocznicę zbrodni ludobójstwa dokonanej na żołnierzach Armii Krajowej i mieszkańcach północno-wschodniej Polski staję w obliczu tej wielkiej tajemnicy wiary, Twojej męki, śmierci, ale i zmartwychwstania. Staję jako syn Ludwika oraz brat Kazimiery i Anieli, zraniony i dotknięty krzywdą ludobójstwa, jak też staje pod tym krzyżem cała nasza wielka rodzina rodzin ofiar Obławy Augustowskiej. (...) Wybaczam tym, którzy wydali haniebny rozkaz dokonania ludobójstwa. Wybaczam wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do niego i nadal ukrywają prawdę o tragedii ludobójstwa na tylu niewinnych ludziach, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami, wiernymi Bogu i Ojczyźnie (...)”.

(KAI)

Oświadczenie Rzecznika Kurii warszawskiej

W sprawie Mszy św. za prezydenta Komorowskiego

Reklama

W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi Mszy św. w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie rzecznik Kurii Archidiecezji Warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński wydał oświadczenie, w którym czytamy m.in.: „Archidiecezja Warszawska nie jest inicjatorem Mszy św. w intencji ustępującego prezydenta Komorowskiego”. Rzecznik informuje też, że Mszy św., która zostanie odprawiona 6 sierpnia w Warszawie, nie będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Przypomina, że Prezydium KEP jasno wyraziło swoje stanowisko w sprawie kontrowersyjnych – z punktu widzenia doktryny Kościoła – decyzji prezydenta Komorowskiego i zapewnia, że „to stanowisko podzielają wszyscy polscy biskupi, łącznie z Arcybiskupem Warszawskim”.

(KAI)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Bóg nigdy nie rezygnuje ze swoich dzieci, nawet z takich, które stają plecami do Niego.

Krótko

• Polska przyjmie 2 tys. imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Osoby, które obecnie znajdują się w obozach dla imigrantów we Włoszech czy Grecji, trafią do naszego kraju w ciągu 2 lat.

• Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 25 października. Do 7 września jest czas zgłaszania do PKW zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego.

• CBA podejrzewa, że przy budowie 4 dróg w Polsce doszło do zmowy cenowej uczestniczących w tych projektach przedsiębiorstw. Skarb Państwa mógł stracić aż 250 mln zł. Sprawa trafiła do prokuratury.

• Senatorowie PO podczas nocnego posiedzenia z 23 na 24 lipca br. zaproponowali, aby z ustawy o ustroju rolnym przyjętej przez Sejm wykreślić przepisy, które mają przeciwdziałać kupowaniu ziemi rolnej w celach spekulacyjnych. Znieśli m. in. 10-letni wymóg uprawiania ziemi przez nabywcę.

• Rośnie wartość kredytów zaciągniętych przez osoby powyżej 65. roku życia. Według danych Biura Informacji Kredytowej, wartość zobowiązań zaciągniętych przez seniorów szacuje się na 18,7 mld zł. To o 2 mld więcej niż rok wcześniej.

• Sąd Najwyższy oddalił skargę bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej, ponieważ nie stwierdził przewlekłości śledztwa prowadzonego przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

• Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, zgodnie z którą od 2016 r. wydatki obronne zostaną podniesione do poziomu co najmniej 2 proc. PKB.

• Bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Płocku znalazła się w Kanonie Miejsc Historycznych, tworzonym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-07-29 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre przekazy podają też, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Rewolucyjny dokument Watykanu? Pokazujemy prawdę

2025-04-14 16:13

[ TEMATY ]

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

W Niedzielę Palmową media obiegła wiadomość o rzekomo „rewolucyjnym dokumencie Watykanu”, biły po oczach „klikbajtowe” tytułu o tym, że papież czegoś zakazał, że postanowił, zdecydował, nakazał itd. A jak to jest naprawdę? Zobaczmy zatem!

W wielu miejscach przyjął się zwyczaj celebracji tzw. Mszy świętych zbiorowych, czyli takich, gdzie podczas jednej celebracji jeden kapłan sprawuje ją w kilku różnych intencjach przyjętych od ofiarodawców. Trzeba tu odróżnić ją od Mszy koncelebrowanej, gdy dwóch lub więcej kapłanów celebruje wspólnie, każdy w swojej indywidualnej intencji. Stolica Apostolska zleca, by w ramach prowincji (czyli metropolii) ustalić zasady dotyczące ewentualnej częstszej celebracji takich właśnie zbiorowych Mszy świętych. Zasady ustalone w roku 1991 na mocy dekretu Kongregacji ds. Duchowieństwa o intencjach mszalnych i mszach zbiorowych Mos iugiter przewidywały, że taka celebracja może odbywać się najwyżej dwa razy w tygodniu. Tymczasem biskupi mogą zdecydować, by można było takie zbiorowe Msze święte sprawować częściej, gdy brakuje kapłanów a liczba przyjmowanych intencji jest znaczna. Oczywiście ofiarodawca musi wyrazić wprost zgodę, by jego intencja została połączona z innymi w jednej celebracji. Celebrans może zaś pozostawić dla siebie jedynie jedno stypendium mszalne (czyli ofiarę za jedną intencję). Wszystkie te zasady – oprócz uprawnienia dla biskupów prowincji do ustalenia innych reguł – już dawno obowiązywały, zatem… rewolucji nie ma.
CZYTAJ DALEJ

Kanonizacja "patrona internetu" i nietypowe wydarzenie w Warszawie

2025-04-14 16:07

[ TEMATY ]

Warszawa

młodzież

bł. Carlo Acutis

patron internetu

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Carlo Acutis

Młodzi z Warszawy będą świętować zapowiadaną na 27 kwietnia kanonizację "patrona internetu" nietypowym wydarzeniem - „HOTSPOT - Wiara w zasięgu” w parafii św. Barnaby Apostoła połączy koncert uwielbienia, sztukę i autentyczne rozmowy w duchu bł. Carlo Acutisa. - Można przyjść takim, jakim się jest - niezależnie od tego, gdzie się teraz jest w życiu. Carlo pokazuje, że Bóg jest zawsze blisko. On był jednym z nas - mówi Julia Dąbrowska parafialnej wspólnoty młodzieży.

Już w niedzielę 27 kwietnia w parafii św. Barnaby Apostoła w Warszawie odbędzie się wyjątkowy wieczór dla młodych - HOTSPOT - Wiara w zasięgu. Wydarzenie jest odpowiedzią na jedno z najważniejszych wydarzeń w Kościele ostatnich lat - kanonizację bł. Carlo Acutisa, nastolatka, który pokazał światu, że świętość jest możliwa także dziś: w dżinsach, z plecakiem i smartfonem w dłoni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję