Reklama

Niedziela Świdnicka

Siedmiuset pieszych u Matki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna pielgrzymka w swojej treści była bardzo maryjna. I co w tym dziwnego? Ktoś może zauważyć. Przecież idą na Jasną Górę, do Matki Bożej. Tak, ale co roku ks. prał. Romuald Brudnowski, główny przewodnik pielgrzymki, proponuje tematy przewodnie, które są treścią rozważań rekolekcji w drodze. Tegoroczna pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Dlaczego stoicie?”.

– Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa Aniołów z niedzieli Wniebowstąpienia Pana Jezusa – wyjaśniał ks. Brudnowski. – Słowa te wkładamy w usta pierwszego i przeczystego Anioła, jakim jest dla nas Maryja. To hasło rozumiemy po trosze jako rozżalenie Najświętszej Matki, po trosze jako wyrzut, a nade wszystko jako „święty nakaz” typu: „ruszcie się wreszcie” i „zróbcie wszystko, cokolwiek Syn mój wam powie”, bowiem sumienia nam się zatrzymały, rozumy stanęły, serca zesztywniały. Oby wreszcie „sumienie ruszyło”, jak pisze poeta w sutannie ks. Jan Twardowski – wskazywał ks. Romuald.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Za dwa lata będziemy przeżywali 100-lecie objawień w Fatimie. Trwa w naszej diecezji peregrynacja figurki fatimskiej. W każdej parafii są odprawiane nabożeństwa fatimskie, a biskup wraz z kapłanami i świeckimi zaangażowanymi w Krucjatę Różańcową, zachęcają wszystkich wiernych do wspólnej modlitwy. W ten „wielki modlitewny zryw” włączyło się siedmiuset pątników, którzy idąc w skwarze, rozważali tajemnice fatimskich objawień, każdego dnia przełamywali własne ograniczenia, by 9 sierpnia 2015 r. zameldować się, jak co roku, w jasnogórskiej kanie.

Wałbrzyski początek i bobolickie połączenie

W czwartek 30 lipca o godz. 10 Mszą św. w kościele Świętych Aniołów Stróżów swoje pielgrzymowanie rozpoczęła grupa VI „Ziemia Wałbrzyska”.

– Od dziesięciu lat „Wałbrzych” wyprzedza całą pielgrzymkę o jeden dzień i dwadzieścia parę kilometrów – w swoim stylu zauważył ks. Brudnowski. – Pielgrzymkowy zegar wybił „czas start”. Może to dziwne, ale najmniej tu chodzi o kilometry w nogach. Chodzi o marsz, a nawet bieg pod górę wartości, o wspinanie się na szczyty sumienia, o przełamywanie samego siebie, o odwagę w konfrontacji z tym „co ludzie powiedzą” – zwracał się do wałbrzyskich pątników główny przewodnik. Swój pierwszy nocleg grupa VI miała w niezwykle gościnnym Witoszowie Dolnym, gdzie miejscowa parafia obchodzi swoje 750-lecie.

W piątek 31 lipca w katedrze świdnickiej Mszy o godz. 10 na rozpoczęcie dwunastej pielgrzymki przewodniczył bp Ignacy Dec.

Reklama

– W kazaniu Ksiądz Biskup przypomniał pątnikom ideę pielgrzymowania – relacjonował ks. Romuald na stronie pielgrzymkowej i podczas wejść na żywo w studiu pielgrzymkowym Radia Rodzina. – Następnie przywołując hasło „Dlaczego stoicie?”, snuł refleksje nad Fatimą i peregrynacją Maryi w znaku fatimskiej figury w naszej diecezji, mówił o zbliżającej się setnej rocznicy objawień i ich aktualności, o Roku Życia Konsekrowanego i o Światowych Dniach Młodzieży 2016 w Polsce. Nie zabrakło też elementów patriotycznych. O godz. 12 wybrzmiała na przykatedralnej ulicy modlitwa wielkich decyzji, „Anioł Pański”, po czym pielgrzymka ruszyła. Bp Ignacy Dec odprowadził pątników do granic miasta. Nocleg w Pieszycach, gdzie pielgrzymi uczestniczyli w spektaklu o Eucharystii na podstawie objawień Catariny Rivas. Spektakl przygotowała amatorska grupa teatralna ze Świebodzic z parafii św. Brata Alberta. Wieczorem z pielgrzymami modlił się bp Adam Bałabuch, który już tradycyjnie nazajutrz przewodniczył Mszy św., a w homilii nawiązał do dwu serc, które zawsze biły tym samym rytmem, Niepokalane Serce Maryi i Najświętsze Serce Jezusa. Życzył pielgrzymom zbliżania się do tego ideału. Drugi dzień pielgrzymi kończą w gościnnej Zwróconej, gdzie o godz. 20 Apel przygotowali wałbrzyscy wolontariusze Światowych Dni Młodzieży. W sercach wszystkich głęboko zapadł ten wieczór. Młodzież do kościoła przyniosła replikę Krzyża Światowych Dni Młodych, o imponujących rozmiarach. Adorując krzyż jak podczas liturgii w Wielki Piątek, uświadamiano sobie, że sztuką jest dźwigać swój życiowy krzyż. Pierwszą drzazgą pielgrzymkowego krzyża była pobudka o godz. 4.30. Upały i fruwające owady były kolejnymi drzazgami.

Msza św. w bobolickim sanktuarium to już tradycyjne połączenie wszystkich nurtów pielgrzymkowych, odtąd już razem z ziemią kłodzką i ząbkowicką będzie zmierzała do jasnogórskiego celu. Tego dnia nocleg w Przewornie, gdzie pielgrzymów nakarmiono grochówką i pieczonymi kiełbaskami. Wieczorem dotarł do pielgrzymów, niezapowiedzianie bp Ignacy Dec. Wielka radość, okazja do wspólnych fotografii i biesiadowania. Wieczorny Apel z rozważaniami Księdza Biskupa i kolejna pielgrzymia noc.

Fatimskie i bardzkie przesłanie

Reklama

W kościele w Grodkowie tradycyjnie już odprawiono Mszę św., tym razem z udziałem specjalnego gościa z Zakopanego, ks. Krzysztofa Czapli, dyrektora Sekretariatu Fatimskiego w Polsce. Jego opowieść o fatimskim przesłaniu spotkała się z gromkimi oklaskami. Kolejny gorący dzień swój finał znalazł w Radoszowicach, gdzie wieczorny Apel odbył się, jak co roku, z udziałem o. Mirosława Grakowicza, kustosza bazyliki mniejszej w Bardzie, Wraz z parafianami, redemptorysta przywiózł Cudowną Figurkę Strażniczki Wiary. I tak dzień pełen „wiadomości” od Maryi. Najpierw z Fatimy, a później z Barda. Nazajutrz pobudka o godz. 5. Pielgrzymi wcześniej wstają, by przejść jak najwięcej kilometrów przed największym upałem. Przed promieniami słonecznymi choć odrobinę chroni park w Skorogoszczy, gdzie tradycyjnie odbywa się Msza prymicyjna, w tym roku czterech nowo wyświęconych księży. Około godz. 17 pielgrzymi docierają do bazy w Popielowie. Wieczorem Apel z gośćmi z Malezji, młodymi chrześcijanami wracającymi z „Przystanku Jezus”. Ich świadectwo poruszyło. Ojczyzna, z której pochodzą, po brzegi muzułmańska. Nie są ofiarami takich prześladowań jak chrześcijanie w Syrii, ale i tak każdy z nich przeszedł swoją „ciemną dolinę”. Kolejne dni pod znakiem upałów, zwłaszcza siódmy dzień pielgrzymowania dał się pątnikom we znaki, kiedy dotarli na nocleg, panowała cisza, byli tak zmęczeni, że nawet nie chciało im się rozmawiać. Tak było już do końca, najbardziej osłabionych, pielgrzymkowe samochody dowoziły z trasy na bazy noclegowe. Większość jednak szła.

Dwie Mamy

Utrudzonych pielgrzymów pokrzepiał bp Ignacy, telefonując, pytał, interesował się, zapewniał o modlitwie. Wieczorem w sobotę 8 sierpnia prowadził Apel w Kaplicy Cudownego Obrazu. Dzięki transmisji telewizyjnej prowadzonej przez TV Trwam z Jasnej Góry wszyscy chętni mogli uczestniczyć w tej wieczornej modlitwie Polaków. Biskup Ignacy przedstawił Maryi troski swojej diecezji, prośby i podziękowania. Kamera co rusz pokazywała licznie zebranych pielgrzymów, na twarzach oprócz opalenizny zmęczenie i zaduma. Kamera powoli pokazała młode małżeństwo, Barbarę i Pawła Doroszów, którzy przed dwoma laty zawarli małżeństwo na pielgrzymce, na rękach Pawła ośmiomiesięczna Marysia, a pod sercem Basi Antoś. Po chwili prowadzili piękną modlitwę małżonków i rodziców. W kąciku obrazu dobrze widoczny był ks. Romuald Brudnowski. Jego wyraz twarzy przykuwał uwagę. Zamyślony, zatopiony wzrokiem w wizerunku Maryi, oczy nieruchomo wpatrywały się z miłością w Matkę. W dłoniach różaniec. Powoli palce przesuwały się po nim. Usta delikatnie poruszały się w modlitewnym rytmie. Można było się tylko domyślać, co w tej chwili czuł ten niezwykle wrażliwy kapłan. Po raz kolejny doprowadził do celu pielgrzymów. Po raz pierwszy, gdy wróci z pielgrzymki, nie powita go na plebanii mama. Niedawno odeszła do domu Ojca, do domu Matki. Modlił się więc kapłan, patrząc w oblicze Matki, kto wie, może właśnie powierzał w cichej modlitwie swoją ziemską mamę ukochanej Matce Bożej. Kto wie, może właśnie rozmawiał z dwiema Mamami.

Bóg zapłać, księże Romualdzie. Bóg zapłać wszystkim kapłanom i służbom pielgrzymkowym za wielkie świadectwo niestrudzonej służby Bogu i ludziom podczas 12. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę.

2015-08-20 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O polskich lasach na Jasnej Górze i w Brukseli

Polscy leśnicy 22 września br. już po raz 16. przybędą do Częstochowy podziękować Pani Jasnogórskiej za rok owocnej pracy dla Boga, Ojczyzny i jej mieszkańców

Leśnicy podczas pielgrzymki jasnogórskiej podziękują za to, że nadal opiekują się prawie jedną czwartą terytorium kraju, która niezmiennie dostarcza czyste powietrze, wodę i chroni bioróżnorodność, a więc tworzy godne warunki życia dla każdego z nas. Podziękują za to, że nadal jest kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy w lasach państwowych, które z kolei stwarzają możliwość istnienia kilkuset tysięcy miejsc pracy na terenach wiejskich, związanych z przerobem takich produktów leśnych, jak drewno, grzyby, jagody. Podziękują również za to, że każdy może korzystać z grzybów i jagód, których zbiór w wielu przypadkach ratuje budżety domowe najbiedniejszych. Podziękują więc za to, że mogli realizować swoją misję zapewnienia możliwości korzystania z polskich lasów, zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju - koncepcją użytkowania lasów dla dobra człowieka z równoczesnym pomnażaniem zasobów leśnych. Tak się stało i w obecnym roku. Mimo pozyskiwania drewna, grzybów, jagód i zwierzyny dobra te nie uległy pomniejszeniu. Wręcz przeciwnie, ponownie zwiększyła się powierzchnia lasów, wzrósł zapas drewna, nie zaobserwowano spadku liczebności zwierzyny łownej i nie zanikł ani jeden z cennych gatunków roślin i zwierząt występujących na terenach leśnych. Wzrost zapasu drewna to zwiększanie asymilacji, a więc pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery. Ten ostatni fakt to wpisywanie się w politykę klimatyczną, wynikającą z ratyfikowanej przez Polskę Konwencji Klimatycznej ONZ, według której wzrost zawartości dwutlenku węgla w atmosferze powoduje niekorzystne dla człowieka zmiany klimatyczne. Polskie lasy pochłonęły w ostatnim roku kolejne miliony ton CO2, stwarzając tym samym możliwość łagodzenia skutków finansowych związanych z przyjętym przez Polskę w 2008 r. pakietem klimatyczno-energetycznym. Kolejny rok pracy to kolejny sukces i wzrost wartości polskich lasów państwowych.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polski metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję