W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypada główny odpust w naszej diecezji – Wniebowziętej Królowej Polski, Pani Cierpliwie Słuchającej z Rokitna. Tego dnia do rokitniańskiego sanktuarium pielgrzymują biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i rzesze wiernych świeckich, aby dziękować Matce Bożej za opiekę i wstawiennictwo u Syna. Rokitniański odpust to także główne dożynki dla całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
Jak co roku do Rokitna przybyły tysiące pielgrzymów. Już od rana mogli uczestniczyć w niezwykle bogatym programie rokitniańskich obchodów. Na początku były Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, następnie w bazylice rozpoczęła się pierwsza Msza św. wotywna, a w krużgankach kapłani zasiedli do spowiedzi. O godz. 10 w ogrodach pielgrzymi mogli wspólnie modlić się na różańcu, zaś później wysłuchać koncertu muzycznego. Stałym elementem rokitniańskiego odpustu jest okolicznościowa katecheza, która jest również okazją do podsumowania diecezjalnej pielgrzymki duszpasterstwa rolników na Jasną Górę. Centralnym punktem była uroczysta Suma odpustowa, której przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. Msza św. była o tyle szczególna, że podczas niej po raz pierwszy po okresie leczenia szpitalnego spotkał się z wiernymi naszej diecezji bp Stefan Regmunt. Ksiądz Biskup wygłosił słowo wprowadzające do liturgii i wraz z bp. Tadeuszem Lityńskim, bp. Adamem Dyczkowskim i bp. Pawłem Sochą oraz kapłanami koncelebrował Mszę św.
– Ta Cierpliwie Słuchająca z Rokitna i Ta z Jasnej Góry, która w sierpniu jest tak licznie nawiedzona przez pielgrzymki, otaczała nas zawsze swoją stałą opieką. Dziękując Panu Bogu za chleb powszedni, na ręce Matki Najświętszej składajmy wszystkie nasze pragnienia i dziękczynienia. Matka wie najlepiej, co dziecku jest potrzebne, i czasem mówi – jeszcze nie teraz, zaczekaj. Matka dziecku nie zawsze ustępuje. Musi dziecko zapracować, jeszcze się nauczyć. Z taką ufnością u Matki Cierpliwie Słuchającej prosimy za naszą Ojczyznę, rodziny nasze i młodzież – powiedział bp Edward Janiak w homilii podczas uroczystej Sumy odpustowej.
Po Mszy św. pobłogosławiony został nowo powstający przy sanktuarium rokitniańskim dom, który będzie siedzibą Diecezjalnej Poradni Rodzinnej oraz Centrum Duchowości Maryjnej.
Matka Boża Anielska z Porcjunkuli jest szczególnie czczona we wszystkich franciszkańskich wspólnotach. Pomimo wakacyjnego odpoczynku, 2 sierpnia do świątyń na odpust z tej okazji przybywa wielu wiernych. W sanktuarium św. Antoniego w Chełmie w tym roku uroczystościom przewodniczył bp Józef Wróbel.
Franciszkańskie sanktuarium św. Antoniego jest szczególnie ulubione przez mieszkańców Chełma. Jest otwarte dla każdego, kto chce się choć na chwilę pokłonić Panu Jezusowi i za wstawiennictwem św. Antoniego prosić o łaski potrzebne w codziennych troskach i obowiązkach. Kościół oo. Franciszkanów tętni modlitwą przez cały dzień. Wiele łask można wyprosić u Boga w dni odpustowe. Wyjątkową okazją do tego był odpust Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli. Uroczystą Eucharystię w wieczór odpustowy rozpoczął kustosz o. Maksymilian Wasilewski, który z radością powitał przybyłych wiernych i zaproszonych gości z bp. Józefem Wróblem. - Oddajemy cześć w sposób szczególny Najświętszej Maryi Pannie, związanej z miejscem dla naszego zakonu i prowincji specjalnym. Miejscem w którym narodził się i zaczął rozwijać nasz franciszkański zakon. Z Porcjunkuli św. Franciszek wysyłał pierwszych braci z misją ewangelizacyjną za Alpy. Otoczmy modlitwą wszystkie dobre dzieła, które rozwija i będzie rozwijał nasz zakon w świecie - mówił kustosz.
Leon XIV mianował 24 czerwca 2026 roku bp. Krzysztofa Chudzio biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej w rozmowie z Vatican News wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu oraz zawierzył się modlitwie Ludu Bożego.
"Wakacyjne Święto Polszczyzny" połączone z 80. urodzinami prof. Jana Miodka
2026-06-25 12:26
ks. Łukasz
mat. pras
W sobotę 4 lipca we Wróblowicach wydarzenie poświęcone kulturze języka polskiego oraz jubileuszowi 80. urodzin prof. Jana Miodka. Wakacyjne Święto Polszczyzny potrwa od godziny 11.00 do 19.00 w Domu Chłopa przy ul. Długiej 20 i połączy wykład, biesiadę, koncerty, warsztaty oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych.
Profesor Jan Miodek od dekad pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych popularyzatorów poprawnej polszczyzny. Jego jubileusz stał się okazją do stworzenia wydarzenia, które łączy pokolenia i przypomina, że język jest przestrzenią spotkania, humoru i wspólnej kultury - zaznaczają organizatorzy.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.