Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bielsko-Biała

Świadectwo na dwóch kółkach

Niedziela bielsko-żywiecka 40/2015, str. 3

[ TEMATY ]

zakonnica

rajd

MR

Siostry wystartowały w rajdzie

Siostry wystartowały w rajdzie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Widok zakonnicy na rowerze już nie szokuje. Może tak było sześć lat temu, gdy pierwszy raz pojechałyśmy na rajd rowerowy – mówią s. Joanna Bryła i s. Magdalena Dymek ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, które 20 września uczestniczyły w 39. Rodzinnym Rajdzie Rowerowym w Bielsku-Białej. Wraz z zakonnicami, w 32-kilometrową trasę wiodącą do Pisarzowic i z powrotem, wyjechało 24 gimnazjalistów i licealistów z prowadzonej przez zgromadzenie szkoły.

– Przez ten rajd mamy okazję pobyć z młodzieżą w inny sposób niż w szkole. Wiele osób wykorzystuje też naszą obecność, aby porozmawiać o wierze lub o problemach, z którymi się borykają – tłumaczą zakonnice. Tym razem też nie było inaczej. Jeden z rowerzystów prosił o pomoc w rozeznaniu powołania, drugi mówił o trudnościach osobistych i dylematach wiary, a jeszcze inny wspominał lata spędzone w Domu Dziecka i opiekę, jaką roztoczyła nad nim siostra zakonna, która przygotowała go do I Komunii św. i bierzmowania. Sposobność do indywidualnej wymiany zdań z zakonnicami podczas rajdu nie nastręcza żadnych trudności, bo każda z nich jedzie osobno, pokonując całą trasę we własnym tempie. – W czasie całego rajdu spotkałyśmy się z bardzo życzliwym przyjęciem. Ludzie nas pozdrawiali, słyszałyśmy głośne: „O, siostry jadą!”. Było też „Szczęść Boże” i „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Dobre słowo padało od rowerzystów i od mijanych po drodze pieszych – zaznacza s. Joanna Bryła. Z racji dużej liczby cyklistów, którzy reprezentowali szkołę Córek Bożej Miłości, zakonnice odebrały dyplom za trzecią pod względem liczebności grupę uczniowską, jaka uczestniczyła w rajdzie. Za dyplomem powędrował w ich ręce kosz słodyczy. Kolejna okazja do spotkania się z siostrami nadarzy się podczas wiosennej edycji tej kolarskiej imprezy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-10-01 11:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan znów upomina amerykańskie zakonnice

[ TEMATY ]

USA

Watykan

zakonnica

BOŻENA SZTAJNER

Zaostrza się linia postępowania Stolicy Apostolskiej względem liberalnego i większościowego nurtu amerykańskich zakonnic, których przełożone są zrzeszone w Leadership Conference of Women Religious (LCWR). Kard. Gerhard Müller zarzuca im prowokacyjne zachowanie względem Stolicy Apostolskiej, a także uleganie nurtom gnostycznym, które są sprzeczne z Objawieniem i stawiają zakonnice poza Kościołem i chrześcijańską wiarą.

Przed dwoma laty Stolica Apostolska zarządziła doktrynalne reformy wśród amerykańskich zakonnic. Przed rokiem podtrzymał je w mocy Papież Franciszek. W ubiegłym tygodniu w Watykanie gościły przedstawicielki zakonnic. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary podziękował za pierwsze kroki reformy, a konkretnie za rewizję statutów, w których zakonnice bardziej otwarcie koncentrują się na Jezusie Chrystusie i opierają się na nauczaniu Kościoła o życiu konsekrowanym. Kard. Müller w ostrych słowach wyraził też zaniepokojenie rozwojem sytuacji w amerykańskich zgromadzeniach. Po pierwsze, odniósł się do przyznania przez ich konferencję dorocznej nagrody amerykańskiej teolożce Elizabeth Johnson, której poglądy zostały skrytykowane przez Episkopat USA, ponieważ zawierają poważne błędy doktrynalne. Kard. Müller podkreślił, że tej decyzji nie można odczytać inaczej jak prowokacji względem Stolicy Apostolskiej i samego episkopatu. Przypomniał ponadto, że w świetle zarządzonej przez Watykan reformy tego typu decyzje powinny być konsultowane z papieskim delegatem. Po drugie, prefekt Kongregacji Nauki Wiary wyraził poważne zaniepokojenie rosnącym zainteresowaniem zakonnic teorią świadomej ewolucji. Jej propagatorkę, newageowską myślicielkę Barbarę Marx Hubbard, siostry gościły przed dwoma laty na swej konwencji. Od tej pory nie przestają rozważać jej teorii, a niektóre zgromadzenia otwarcie poddały się jej wpływowi. Kard. Müller podkreślił, że podstawowe tezy świadomej ewolucji są sprzeczne z Objawieniem i prowadzą w sposób niemal nieunikniony do poważnych błędów dotyczących tak podstawowych kwestii jak wszechmoc Boga, wcielenie Chrystusa, rzeczywistość grzechu pierworodnego, potrzeby zbawienia i definitywnego charakteru zbawczego czynu Chrystusa w Tajemnicy Paschalnej. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zauważył, że teoria świadomej ewolucji nie jest w rzeczywistości niczym nowym. Opiera się bowiem na podobnych założeniach, co tradycja gnostyczna. Kard. Müller podkreślił, że w takiej sytuacji niepokój Stolicy Apostolskiej jest jeszcze większy niż przed dwoma laty, kiedy zarządzono reformę. Bezkrytyczne przyjmowanie wizji Boga, kosmosu i człowieka, które są sprzeczne z Objawieniem, stawia bowiem zakonnice poza Kościołem i zdrową chrześcijańską wiarą.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Siostry Matki Teresy uniewinnione od zarzutów handlu dziećmi

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję