Reklama

Niedziela Kielecka

Caritas kielecka pomaga bezdomnym na dworcach

Twój wybór

„Twój wybór – zmniejszenie skali bezdomności na dworcach kolejowych oraz w ich otoczeniu” to nazwa programu, który od czerwca do grudnia 2015 r. realizuje Caritas Diecezji Kieleckiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siedem dworców kolejowych w województwie świętokrzyskim i jeden w małopolskim zostało objętych programem. Bezdomni mogą otrzymać żywność, środki czystości oraz skorzystać z działań wspierających proces stabilizacji życiowej, do których należą m.in. tzw. mieszkania wspierane.

– Dworce tradycyjnie stanowią schronienie dla osób bezdomnych, szczególnie w okresie jesieni i zimy, dlatego Caritas kielecka realizuje projekt mający na celu zmniejszenie skali bezdomności w okolicach dworców, ale także pomoc osobom bezdomnym w funkcjonowaniu w społeczeństwie – informuje ks. dr Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i realizowane w partnerstwie z PKP SA.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Działaniami wspierającymi zostały objęte dworce w: Kielcach, Jędrzejowie, Kozłowie, Sędziszowie, Włoszczowie, Skarżysku-Kamiennej oraz w Miechowie (Małopolskie). Osoby bezdomne przebywające w przestrzeni publicznej mogą otrzymać bezpłatnie żywność, odzież, środki czystości. Mogą również m.in. skorzystać z pomocy prawnika, doradcy zawodowego czy psychologa.

Reklama

W ramach projektu przewidziane jest dodatkowo utworzenie ośmiu mieszkań wspieranych przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Proszowicach, w których osoby bezdomne mogą zamieszkać, ale muszą podjąć działania zmierzające do samodzielnego utrzymania mieszkań. Osiem takich mieszkań w Proszowicach już istnieje, w sumie do końca roku będzie ich 16. Nowy obiekt w Proszowicach został już przystosowany do tego celu.

Te działania to także m.in. efekt projektu „Trampolina” realizowanego we współpracy z województwem małopolskim. Do 6 miesięcy, 70-80 proc. kosztów mieszkania pokrywa Caritas, natomiast bezdomny jest zobowiązany do znalezienia w tym czasie pracy.

18 mieszkań wspieranych funkcjonuje już w Kielcach, m.in. przy Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn (od 10 lat), przy Schronisku dla Kobiet przy ul. Urzędniczej (od 2 lat) oraz w domu przekazanym przez siostry urszulanki na osiedlu Baranówek. Wszystkie mieszkania są zajęte. Osoby w nich mieszkające mają nadal wsparcie psychologa czy doradcy zawodowego, który pomaga odnaleźć się w sytuacji względnej stabilizacji zawodowej i na rynku pracy.

Jak informuje ks. Słowik, część mieszkań w schroniskach prowadzonych przez Caritas także spełnia do pewnego stopnia funkcję mieszkań wspieranych, np. w Morawianach czy w Świniarach. Wskutek przebudowy szkoły Piasku Wielkim powstaną mieszkania chronione (dla niepełnosprawnych, choć niewykluczone jest połączenie z ofertą dla bezdomnych). Inicjatywa obejmuje także Kidów.

Od października do grudnia, w czasie nasilenia obecności bezdomnych na dworcach i w okolicach, pojawią się tam patrole streetworkerów, których zadaniem jest wyszukiwanie bezdomnych i udzielanie im niezbędnych informacji o możliwościach uzyskania pomocy.

Reklama

Bezdomność często wiąże się z bezrobociem. Warto wspomnieć, że 20 bezrobotnych kielczan może znaleźć zatrudnienie dzięki pomocy Caritas Diecezji Kieleckiej. Z pomocy mogą skorzystać osoby, które posiadają zaświadczenie z Miejskiego Urzędu Pracy o statusie osoby bezrobotnej.

Odbywają one czteromiesięczne szkolenie, podczas którego mogą skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, psychologa, księgowej czy doradcy prawno-biznesowego. Przewidziano także warsztaty aktywizacji zawodowej, szkolenia z zakresu komunikacji interpersonalnej, kurs podstawowej obsługi komputera i Internetu oraz warsztaty na temat prowadzenia działalności gospodarczej.

Po zakończeniu szkolenia Caritas pomoże im znaleźć pracę. Część będzie współpracować z Centrum Integracji Społecznej, inni oddelegowani zostaną na staż z gwarancją zatrudnienia lub do prac społecznie użytecznych. Chętni będą mogli otrzymać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Projekt współfinansowany jest z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

2015-10-15 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomódlmy się za bezrobotnych

4 grudnia będziemy modlić się za bezrobotnych, zagrożonych utratą pracy i poszukujących zatrudnienia. Warto, nie tylko w tym dniu, przyjrzeć się bliżej bezrobociu w naszej diecezji i instytucjom, których zadaniem jest jego zwalczanie

Diecezja sandomierska leży na terenach rolniczych. Miasta, które znajdują się w strukturach diecezji nie należą do wielkich metropolii. Jednak nasza mała Ojczyzna ma w sobie wielki potencjał. Zarówno przyrodniczy, jak i ludzki. Bo ludzie u nas są o wielkim i pracowitym sercu. Tu nikt nie boi się pracy, a czasy wcale nie są przecież łatwe. Największe ośrodki pracy skupione są w miastach, m.in.: Ostrowiec Świętokrzyski, Sandomierz, Nisko, Ożarów, Staszów i Stalowa Wola ze swoimi hutami. W sąsiedztwie zakłady przemysłowe w Gorzycach, i pozostałości po Tarnobrzeskim Okręgu Siarkowym w postaci spółek z branży chemicznej, nawozowej, metalowej. Obok Elektrownia Połaniec i Zakłady Metalowe w Nowej Dębie i kilka innych.
CZYTAJ DALEJ

Jest coś niezwykle pociągającego w ludziach, którzy oddali wszystko Panu

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 6. 12-14. <- KLIKNIJ

Wtorek, 23 czerwca. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

„W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?”. Kardynał Ryś z medytacją na konsystorzu w Watykanie

2026-06-23 06:58

[ TEMATY ]

kard. Ryś

Piotr Drzewiecki

Rozważanie wprowadzające do tego tematu podczas planowanego w piątek 26 i sobotę 27 czerwca nadzwyczajnego konsystorza Kolegium Kardynalskiego wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 czerwca o godz. 7.30 papież będzie przewodniczył Mszy świętej w Bazylice św. Piotra; a o godz. 9.30 w Auli Pawła VI rozpocznie obrady przemówieniem wprowadzającym, po powitaniu wygłoszonym przez kard. Giovanniego Battistę Re, dziekana Kolegium Kardynalskiego. Pierwsza sesja, poświęcona tematowi „W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?” przewiduje medytację biblijną kard. Grzegorza Rysia oraz prace w grupach. Po południu druga sesja będzie poświęcona tematowi „Kultura władzy a cywilizacja miłości”, do której wprowadzi kard. Víctor Manuel Fernández, opierając się na rozdziale V encykliki „Magnifica humanitas”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję