Reklama

Niedziela Sandomierska

Wartość najwyższa

Niedziela sandomierska 42/2015, str. 3

[ TEMATY ]

spotkanie

Ks. Adam Stachowicz

Bp K. Nitkiewicz, prof. B. Chazan

Bp K. Nitkiewicz, prof. B. Chazan

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu 4 października, w dzień rozpoczęcia obrad Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów poświęconego rodzinie w Watykanie, zorganizował spotkanie naukowo-formacyjne środowisk prorodzinnych na temat troski prawnej i medycznej w sprawie ochrony życia ludzkiego. Mottem spotkania były słowa: „Życie – wartość najwyższa”. Uczestnicy zgromadzili się w Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu. Wśród prelegentów znaleźli się: dr Krystyna Zając i prof. Bogdan Chazan, a wśród uczestników m.in. bp Krzysztof Nitkiewicz.

Konferencję rozpoczął ks. Wiesław Surma, dyrektor Wydziału Duszapsterstwa Małżeństw i Rodzin. Dr Krystyna Zając, psycholog z Nowego Sącza, podzieliła się swoimi refleksjami na temat zakończonego niedawno w Filadelfii Światowego Kongresu Rodzin. Przybliżyła też zebranym postać św. Gianny Beretty Molla, która chora na raka, poświęciła własne życie, aby uratować noszone w swoim łonie dziecko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Natomiast prof. Bogdan Chazan podjął niełatwy temat prawnej i medycznej ochrony życia ludzkiego. – Życie człowieka jest darem Boga, a rodzice współpracują w tej dziedzinie ze Stwórcą. Jednak zdarza się, że ten dar traktowany jest jako coś niepożądanego, szczególnie jeśli przychodzi nieoczekiwanie. Postrzegamy go wówczas jako nieszczęście. Życie ludzkie ma taką samą niezmienną wartość, niezależnie od wieku, od stanu jego zaawansowania, od tego czy rozwija się prawidłowo, czy jest mniej lub bardziej piękne, czy jest akceptowane przez rodziców czy też nie. Coraz częściej przydziela się lekarzowi funkcję sędziego lub wykonawcy wyroku. Ja, podczas moich studiów, nie byłem kształcony do takiej roli. Istotą, powołaniem zawodu lekarza m.in. jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, a nie odbieranie tego życia – podkreślał Profesor. – Lekarz ma szczególne możliwości obserwowania różnych aspektów rozwoju życia. To właśnie on często ma szczęście być tą pierwszą osobą, która informuje rodziców o poczęciu dziecka. Jest także świadkiem jak przyjmowany jest nieoczekiwany dar tego życia. Najczęściej z tym darem obchodzimy się z miłością i szacunkiem, nawet po chwilach początkowego niepokoju. Niestety, zdarza się, rzadko na szczęście, że nowe życie przyjmowane jest bez szacunku, że świadomie szkodzi się zdrowiu i życiu dziecka, że rodzice ten dar odrzucają. Niepokojące jest to, że przecenia się autonomię pacjenta jednocześnie eliminując autonomię lekarza, który ma spełniać życzenia pacjenta, nawet te nieuzasadnione jego potrzebami zdrowotnymi – wyjaśniał prof. Chazan.

Zauważył jednocześnie, że coraz częściej personel medyczny boi się korzystać z klauzuli sumienia ze względu na konsekwencje ze strony swoich przełożonych. W tym kontekście przywołał encyklikę „Evangelium vite”, w której św. Jan Paweł II mówi iż, „kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony na sankcje karne i inne konsekwencje”. Na zakończenie bp Krzysztof Nitkiewicz zachęcił do wspólnej troski i zaangażowanie w ochronę życia ludzkiego w środowiskach rodzinnych i medycznych.

2015-10-15 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Polaków z Kresów na rumuńskiej Bukowinie

Niedziela wrocławska 29/2014

[ TEMATY ]

spotkanie

Polacy

Janusz Gajdamowicz

Stowarzyszenie Odra-Niemen od kilku lat integruje środowiska Polaków na Kresach i aktywnie działa na rzecz mieszkających poza granicami rodaków. W ostatnim tygodniu czerwca doszło do spotkania naszych rodaków z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Nadniestrza z Polakami zamieszkującymi w Rumunii. Na Bukowinę przybyli także reprezentanci środowisk patriotycznych z Polski, w tym z Wrocławia. Ku wielkiemu zaskoczeniu przybyłych gości, Polonia w Rumunii okazała się świetnie zorganizowana i niezwykle gościnna. Dom Polski w Suczawie – wybudowany w latach 1903-1907, w czasach komunistycznych odebrany Polakom, oddany w ich ręce w 1997 r. – jest dzisiaj siedzibą Związku Polaków w Rumunii. Jego prezesem jest obecnie Gerwazy Longher, także poseł na Sejm w Rumunii. Jak podkreśla w rozmowie, Bukowina może być dzisiaj wzorem do naśladowania dla całej Europy w funkcjonowaniu i rozwijaniu się licznych mniejszości narodowych na terenie przyjaznego dla nich państwa i szanującej ich prawa Rumunii. Redaktor naczelna miesięcznika „Polonus”, Stanisława Jakimowska, chętnie opowiada o historii sztandaru przechowywanego potajemnie w komunistycznych czasach, o odzyskaniu po latach Domu Polskiego i codziennej pracy na rzecz rumuńskiej Polonii. Liczy ona obecnie ok. 3 tys. osób, a większość zamieszkuje w okręgu Suczawa. Niezwykle miłych i gościnnych Polaków znajdziemy w Nowym Sołońcu, Pleszy i Pojana Mikuli. To miejscowości zamieszkane w większości przez potomków górali czadeckich przybyłych na te tereny na początku XIX wieku. Do dzisiaj kultywują nasze tradycje, przekazują język i religię katolicką dla ósmego już pokolenia, i świetnie się organizują wokół Domów Polskich znajdujących się w każdej z tych miejscowości. Na uwagę zasługuje także miejscowość Kaczyka, gdzie znajdziemy kopalnię soli założoną 200 lat temu przez przybyłych tam górników z Wieliczki i Bochni. W pobliżu kopalni na małym wzniesieniu wyróżnia się kościół, który zarazem jest sanktuarium Matki Bożej Kaczyckiej – od 1905 r. przybywają tu liczne pielgrzymki. Przed kościołem znajduje się plac i figura Jana Pawła II, którego kult widoczny jest w Rumunii na każdym kroku. Liczne pomniki, portrety i witraże w kościołach (nawet w stolicy państwa – Bukareszcie) bardzo cieszą turystów z ojczyzny. Jako ciekawostkę można dodać, że pierwszy na świecie kościół pod wezwaniem błogosławionego, a teraz świętego Jana Pawła II został konsekrowany 21 maja 2011 r. w Pojanie Mikuli. W takim historycznym miejscu i w otoczeniu przepięknych górskich widoków młodzi Polacy z dawnych Kresów spędzili pracowity czas, uczestnicząc w projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie Odra-Niemen pod nazwą „Trzeci Sektor w Europie Wschodniej”, a zwieńczeniem wydarzeń był Festiwal Talentów Artystycznych, który odbył się w nowo powstałych Domach Polskich w Pleszy i Nowym Sołońcu. Wizyta u Polaków w Rumunii przyniosła mnóstwo wrażeń, zawiązało się wiele przyjaźni, a w pamięci na długo pozostanie piękno rumuńskiej Bukowiny. Na pożegnanie usłyszeliśmy od gospodarzy: „Pamiętajcie – tu też jest Polska!”.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję