Reklama

Niedziela Wrocławska

Dzieła Miłosierdzia Archidiecezji Wrocławskiej

8 grudnia rozpoczął się w Kościele Rok Święty Miłosierdzia. Papież Franciszek zaprasza nas, by otworzyć się na przyjmowanie Bożego przebaczenia, by wejść prosto w miłosierne ramiona Ojca. Zachęca nas także, by w tym szczególnym czasie przemyśleć na nowo uczynki miłosierdzia względem ciała i względem duszy, byśmy byli „miłosierni jak Ojciec nasz jest miłosierny” (Łk 6, 36). Okazji do czynienia miłosierdzia na pewno nam nie zabraknie, wystarczy rozejrzeć się wokół siebie i poszukać potrzebujących w swoim otoczeniu. Wiele możliwości zaangażowania się w pomoc innym dają nam dzieła miłosierdzia podejmowane w naszej archidiecezji. Oto kilka z nich

Niedziela wrocławska 50/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Caritas

miłosierdzie

Archiwum Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głodnych nakarmić

Naprawdę nie trzeba przenosić gór, żeby pomóc drugiemu człowiekowi. Czasem wystarczy przekazać tylko swój 1% podatku. Jeżeli w Roku Miłosierdzia swój 1% przekażemy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, nakarmimy głodnych. Środki w ten sposób zebrane zostaną przeznaczone na prowadzenie jadłodajni, w których z ciepłego posiłku dziennie korzysta ok. 700 osób. W naszej archidiecezji Caritas prowadzi dwie jadłodajnie: we Wrocławiu przy ul. Słowiańskiej 17 i w Oławie przy ul. Piastów 6. Przychodzą tam ludzie w trudnej sytuacji materialnej, bezdomni, bezrobotni mający na utrzymaniu kilku członków rodziny i nierzadko zabierają posiłek dla całej rodziny. – Pierwszą z potrzeb człowieka ubogiego jest potrzeba zdobycia pożywienia. Dopiero, kiedy zaspokoimy tę podstawową potrzebę, możemy zatroszczyć się o zdrowie, ubiór, edukację, znalezienie pracy, wychodzenie z bezdomności – mówi rzecznik prasowy wrocławskiej Caritas Paweł Trawka. – Nie chcemy, żeby nasi podopieczni byli stale zależni od pomocy społecznej, ale zanim zainteresujemy ich naszymi programami, najpierw musimy ich nakarmić. Głodne dziecko nie będzie zdrowe i nie będzie dobrze się uczyć, głodny bezrobotny nie znajdzie sił i motywacji do podnoszenia kwalifikacji zawodowych i aktywnego poszukiwania pracy – dodaje.

Reklama

Caritas to nie tylko jadłodajnie. Na przestrzeni ponad 25 lat działalności Caritas w naszej archidiecezji powstało kilkadziesiąt różnorodnych placówek niosących pomoc potrzebującym, najuboższym i bezdomnym, chorym, starszym i niepełnosprawnym. Szczególną troską Caritas obejmuje dzieci, przez szereg lat dofinansowując posiłki w szkołach. Dzięki hojności Dolnoślązaków dziesiątki tysięcy dziewcząt i chłopców mogło wyjechać na kolonie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nagich przyodziać

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej od ponad 15 lat prowadzi także łaźnię dla ubogich i bezdomnych. – Do tej pory obsłużyliśmy ponad 90 tys. bezdomnych i ubogich. W lipcu tego roku padł absolutny rekord: o swoją higienę zadbało w łaźni Caritas 1249 osób – opowiada Paweł Trawka.

Kolejne rekordy to także kolejne potrzeby. Siostra Aneta, koordynująca pracę łaźni, prosi wszystkich ludzi dobrej woli, by podzielili się męską odzieżą i bielizną, która trafi bezpośrednio do ubogich i bezdomnych. – Szczególnie brakuje nam obuwia w rozmiarach 42 i większych. Bardzo szybko zużywają się również zapasy slipów i skarpet – podkreśla siostra. – Chcielibyśmy móc bezdomnych także ostrzyc, bo często ich włosy są w fatalnym stanie, ale do tego potrzebne są maszynki do strzyżenia. Może ktoś mógłby nam w tym pomóc – apeluje siostra Aneta.

Reklama

To, że bezdomni mają się gdzie umyć, mają w co się ubrać, jest dla nich bezcenną pomocą. – Takie punkty, jak łaźnia, są bardzo potrzebne. Dzięki nim bezdomni mogą się umyć, przebrać w czystą odzież. Mogą poczuć się normalni, mogą znowu poczuć się ludźmi. To pozwala im szukać pracy, pozwala im w jakiś sposób wrócić do społeczeństwa – opowiada pan Robert, który do łaźni Caritas przychodzi od 7 lat, najpierw jako bezdomny, teraz pomaga jako wolontariusz. – Najpierw byłem osobą, która sama korzystała z łaźni Caritas. Dzięki ludziom dobrej woli udało mi się wyjść z dołka, Caritas pomogła mi w znalezieniu pracy, ale wiem, że dużo osób potrzebuje pomocy. Ja też chciałem tym ludziom w jakiś sposób pomóc i odwdzięczyć się za dobro, które otrzymałem, dlatego teraz pomagam jako wolontariusz w łaźni – wyjaśnia.

Umarłych pogrzebać

Reklama

Siostry Boromeuszki, prężnie działające w archidiecezji wrocławskiej, od lat walczą nie tylko o godne życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci, ale także o godny pochówek dzieci martwo urodzonych i poronionych. – Często zdarza się, że ciąża kończy się samoistnym poronieniem na różnym etapie rozwoju dziecka. Niestety, do niedawna nie było możliwości pochowania dziecka poronionego – mówi s. Ewa Jędrzejak, boromeuszka, prezes Fundacji Evangelium Vitae. – W tym momencie prawo zezwala rodzicom na każdym etapie ciąży, nawet od najwcześniejszych dni, tygodni, ciało swojego dziecka zabrać i pochować. Jednak wiedza o tym, świadomość praw rodziców w szpitalach jest często mizerna, a rodzic, którego spotkała trauma poronienia, nie dostaje żadnej informacji, co ma dalej robić. Chcieliśmy zadbać o pochówek dzieci, których rodzice ze szpitali wrocławskich nie odbierają – do tej pory ciała tych dzieci były utylizowane z odpadami medycznymi. Udało nam się razem z Urzędem Miasta, szczególnie z Wydziałem Zdrowia, zatroszczyć się o procedury, które podpisały wszystkie wrocławskie szpitale mające odziały ginekologiczno-położnicze i dzieci martwo urodzone, nieodebrane przez rodziców, godnie chować cztery razy do roku we wspólnym pochówku. Na cmentarzu Osobowickim wybudowany został grobowiec dla tych dzieci i piękny pomnik wykonany przez słowackiego artystę Martina Hudačka. Pomnik, którego nie da się minąć obojętnie. Do tej pory pochowaliśmy tam już ponad 300 dzieci – podkreśla s. Ewa.

Do zaangażowania we wszystkie działa miłosierdzia, które tworzą Siostry Boromeuszki, zachęca nas abp Józef Kupny, który w liście pasterskim na rozpoczęcie Roku Świętego Miłosierdzia napisał: „Jako archidiecezja chcemy w Roku Miłosierdzia szczególnie wesprzeć dzieło tworzone przez Siostry Boromeuszki. Z ich inicjatywy działa już we Wrocławiu Okno Życia, dzięki któremu uratowanych zostało dziewięcioro dzieci, a także Ośrodek Świętego Jerzego, świadczący pomoc osobom starszym i chorym, poradnia rodzinna oraz centrum leczenia niepłodności. Z niemałym trudem siostry starają się utworzyć w stolicy Dolnego Śląska szpital ginekologiczno-położniczy i szkołę medyczną. Nasze wsparcie tego dzieła może być bardzo konkretnym uczynkiem miłosierdzia”.

* * *

Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Wrocławska Caritas zaprasza do korzystania z tego niezwykłego okresu łaski, jakim jest Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, „by sami doświadczywszy miłosierdzia w przebaczeniu, dzielić się świadectwem w konkretnej posłudze najuboższym i złaknionym miłosierdzia”. Już u samego początku Roku Miłosierdzia zapraszamy do włączenia się w zbiórkę żywności dla potrzebujących rodzin „Tak, pomagam”. 11 i 12 grudnia wolontariusze staną w sklepach i będą zachęć do dzielenia się z ubogimi artykułami spożywczymi. To bardzo konkretna pomoc, dzięki której ubogie rodziny naszej archidiecezji będą mogły godnie przeżyć Boże Narodzenie. „Głodni miłosierdzia” to tegoroczne hasło akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dzięki wsparciu tej inicjatywy dzieci wyjeżdżają na wakacyjny wypoczynek i mają możliwość porzucić, choć na chwilę, często szarą rzeczywistość.

W każdym z nas jest wiele talentów, nie wszyscy chcą je jednak pokazywać w telewizyjnych programach. Caritas zachęca do odkrywania w sobie talentu miłosierdzia, tak bardzo dziś potrzebnego. Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli do budowania wielkiej przestrzeni wypełnionej ofiarowaniem swojego czasu, swojej pracy i swoich umiejętności w posłudze potrzebującym. Zachęcamy, by w każdej parafii powstała grupa charytatywna, by w szkołach były zakładane koła wolontariackie, by idea chrześcijańskiego wolontariatu obecna była również na uczelniach. Niech w Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia powstaną nowe Parafialne Zespoły Caritas, Szkolne Koła Caritas, czy Caritas Academica, niech nie zabraknie wolontariuszy akcyjnych w Centrum Wolontariatu Caritas, niech ten czas będzie dla każdego chrześcijanina wypełniony doświadczeniem miłosierdzia.

2015-12-10 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pracownicy spółek skarbu państwa podarowali prezenty podopiecznym Caritas

[ TEMATY ]

Caritas

urzędnik

PERN

Ponad 500 paczek podarowali pracownicy spółek skarbu państwa podopiecznym Caritas w ramach świątecznej akcji „Zostań świętym Mikołajem – podaruj prezent”.

Kolejny już raz GAZ-SYSTEM SA, PERN SA, Alior Bank SA oraz PGNiG Gazoprojekt S.A, PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. wzięły udział w świątecznej akcji pomocy dzieciom z najuboższych rodzin. W tym roku obdarowane zostały dzieci z Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Archidiecezji Białostockiej i Archidiecezji Przemyskiej oraz po raz pierwszy w tym roku dzieci znajdujące się pod opieką Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej i Centrum Migrantów i Uchodźców w Lininie. Blisko 60 paczek trafiło do Ośrodka wychowawczego i szkoły specjalnej w Mocarzewie, które prowadzą siostry zmartwychwstanki.
CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Franciszek postrzega powrót do zdrowia jako znak od Boga

2025-04-10 13:36

[ TEMATY ]

Franciszek

biograf papieża

znak od Boga

Karol Porwich/Niedziela

Brytyjski biograf papieża Austen Ivereigh nie wierzy, że Franciszek wkrótce zrezygnuje. „Postrzega on swoje wyzdrowienie jako znak, że Bóg wierzy, iż ma on jeszcze pracę do wykonania jako papież”, powiedział Ivereigh w wywiadzie dla portugalskiego portalu internetowego „Observador”. Rezygnacja nie jest jednak zasadniczo wykluczona, co sam Franciszek wielokrotnie podkreślał. Ivereigh zwrócił uwagę, że dla papieża Franciszka w tej decyzji najważniejsza jest wola Boża i dobro Kościoła.

Jego zdaniem papiestwo również ulegnie teraz zmianie. „Można by go nazwać papiestwem rekonwalescentów” - wyjaśnił. Z fizycznego punktu widzenia pontyfikat będzie teraz z pewnością ograniczony. „Dla mnie interesujące jest to, jakie będą konkretne owoce - i jestem pewien, że będą owoce - tego szczególnego i zaskakującego ostatniego rozdziału jego pontyfikatu” - powiedział Ivereigh.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. 29. OKWB. Młodzi znawcy Pisma Świętego

2025-04-10 18:20

[ TEMATY ]

Civitas Christiana

bp Adam Bałabuch

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

okwb

Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana

Joanna Rudy

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bartosz Pajdak, zwycięzca diecezjalnego etapu 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, wraz z komisją konkursową i swoją katechetką Anetą Klinke-Osadnik

Bartosz Pajdak, zwycięzca diecezjalnego etapu 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, wraz z komisją konkursową i swoją katechetką Anetą Klinke-Osadnik

Na progu Wielkiego Tygodnia 10 kwietnia, w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy odbył się diecezjalny etap 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W zmaganiach wzięło udział 18 uczniów szkół średnich z Wałbrzycha, Świdnicy, Dzierżoniowa i Ząbkowic Śląskich.

Zanim młodzież przystąpiła do części pisemnej, uczestnicy zgromadzili się na Eucharystii w seminaryjnej kaplicy. Mszy świętej przewodniczył bp Adam Bałabuch, który w homilii mocno podkreślił, że nie wystarczy tylko znać treść Pisma Świętego – trzeba nim żyć. – Można mieć dużą wiedzę na temat Pisma Świętego. Ale o ile ważniejsze jest to, czy ja tym żyję? Czy to słowo oświeca moje życie? Przekłada się na moje uczynki, moją codzienność? – pytał biskup pomocniczy. – Prawdziwe zwycięstwo to życie słowem, które prowadzi do przemiany relacji z Panem Bogiem i drugim człowiekiem – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję