Reklama

Wiadomości

Komunikat bp. Kaszaka po pożarze katedry w Sosnowcu

Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak wystosował komunikat do diecezjan i wszystkich ludzi dobrej woli po tragicznym pożarze, który strawił dach sosnowieckiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w nocy z 28 na 29 października oraz zniszczył słynne malowidła ścienne Włodzimierza Tetmajera. Komunikat zostanie odczytany we wszystkich kościołach diecezji sosnowieckiej w najbliższą niedzielę 2 listopada. Biskup prosi w nim o modlitewne, materialne i finansowe wsparcie odbudowy katedry w Sosnowcu oraz zapowiada, że taca zbierana w kościołach diecezji sosnowieckiej w niedzielę 9 listopada zostanie przeznaczona na odbudowę dachu katedry.

[ TEMATY ]

pożar

bp Andrzej Jeż

Ks. Tomasz Nowak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy treść komunikatu:

Umiłowani Diecezjanie!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dni, które teraz przeżywamy, to czas zadumy nad przemijalnością ludzkiego życia. Niejednokrotnie w tych ostatnich dniach pochylamy się nad grobami naszych ukochanych bliskich. Odmawiamy za nich modlitwy, zapalamy znicze i stawiamy na ich grobach kwiaty. A wszystko to w imię miłości do tych, których pośród nas żywych już nie ma. Z wiarą wypowiadaliśmy i wypowiadamy słowa modlitwy zanoszonej do Miłosiernego Boga za tych którzy odeszli. Przychodzimy na groby naszych bliskich z nadzieją, że kiedyś spotkamy się z nimi w domu przygotowanym nam przez Ojca. Żadne słowa, nawet najpiękniejsze, nie są w stanie oddać tego co czujemy nad grobami naszych ojców, matek, sióstr i braci…

Dziś, z sercem przepełnionym bólem, piszę do Was, bo wiem, że wasze serca zawsze były wrażliwe na potrzeby tych, którzy znajdowali się w trudnej sytuacji. W nocy z wtorku na środę pożar ogarnął naszą zabytkową katedrę, wyrządzając ogromne szkody. Dach nie istnieje, a zabytkowe wnętrze z unikalnymi malowidłami wykonanymi przez Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło nadaje się do gruntownego remontu. Katedra sosnowiecka to nie tylko matka wszystkich kościołów naszej diecezji, ale to także perła dziedzictwa narodowego.

Na przełomie wieków my Polacy, gdy dotykały kogoś nieszczęścia, klęski, szalejące i pustoszące żywioły, spieszyliśmy z pomocą nie pytając o wyznanie, pochodzenie czy też poglądy polityczne.

Jestem wdzięczny za wszystkie znaki braterskiej solidarności w tych trudnych chwilach. Bardzo serdecznie dziękuję strażakom za ofiarne gaszenie pożaru, policji za pilnowanie porządku, a naszym drogim księżom za to, że narażając własne życie wynieśli z płonącej katedry Najświętszy Sakrament i ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Z głębi serca mówię też „Bóg zapłać” za już zaoferowaną konkretną pomoc.

Reklama

Mam jednak świadomość jak wiele jeszcze potrzeba, by katedra na nowo cieszyła nas swym pięknem i stała się miejscem, z którego wspólnie razem zanosić będziemy do Boga nasze modlitwy.

Dlatego dzisiaj, gdy zbliżają się deszcze, śniegi i mrozy, jako Wasz biskup i Pasterz Diecezji Sosnowieckiej, proszę wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w ratowaniu zabytkowej sosnowieckiej katedry. Jak tylko najlepiej potrafię, proszę o modlitwę, o pomoc materialną i finansową. Proszę wszystkich bez względu na przekonania, przyjdźcie i teraz z pomocą w potrzebie. Wesprzyjcie to ważne i trudne dzieło odbudowy katedralnej bazyliki. W najbliższą niedzielę 9 listopada we wszystkich kościołach naszej diecezji ofiary zbierane na tacę przeznaczone będą na odbudowę naszej katedry. Można także dokonywać wpłat na konto bankowe, którego numer znajdziecie w parafialnej gablocie czy też na ulotkach. Za każde wsparcie i za każdy gest dobrej woli jeszcze raz mówię „Bóg zapłać”.

Niech Pan Bóg sam dla Was będzie nagrodą. Wasz Biskup +Grzegorz"

Nr konta: Parafia Wniebowzięcia NMP Ul. Kościelna 1 42-200 Sosnowiec numer konta: 46 1060 0076 0000 4013 1000 0975

2014-10-29 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śląskie: Pożar w rejonie składowiska odpadów w Sosnowcu opanowany

Trwający od środowego popołudnia pożar składowiska odpadów przy ul. Radocha w Sosnowcu został opanowany – poinformował w czwartek rano zastępca komendanta miejskiego PSP mł. bryg. Marcin Pilarski. Jak podał, strażacy będą pracowali na miejscu jeszcze wiele godzin.

"Sytuacja jest opanowana. Na obecną chwilę można powiedzieć, że odpady już się nie palą. Prowadzimy działania polegające na sprawdzaniu, nadzorowaniu, przelewaniu miejsc, które jeszcze budzą wątpliwości, które jeszcze mogłyby się rozpalić" – powiedział Pilarski po godz. 6. Rano na antenie Polsat News.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26

[ TEMATY ]

KUL

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

W homilii hierarcha, nawiązując do tekstu dzisiejszej Ewangelii, podkreślił, że Chrystus trwa w nieustannej opiece i modlitwie za wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję