Reklama

Niedziela Lubelska

W życiu chodzi o Jezusa

Do 12 lutego w domach i parafiach zakonnych na terenie archidiecezji lubelskiej trwa peregrynacja kopii Ikony Jasnogórskiej

Niedziela lubelska 4/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

peregrynacja

Archiwum Księży Salezjanów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej została podarowana polskim zakonom przez kard. Stefana Wyszyńskiego w marcu 1963 r. Na odwrocie obrazu został umieszczony napis: „Przyjmijcie mnie w waszym Betlejem zakonnym jako Dziewicę Wspomożycielkę i Świętą Bożą Rodzicielkę, która dała światu Syna Bożego, a waszym gospodom zakonnym chce dać synów w licznych powołaniach, ku radości waszej, w chwale Bożej, ku rozrostowi Kościoła Chrystusowego! Będę dla was Matką niezwykle płodną, będę waszym pokojem i miłością, będę waszym bogactwem i mądrością, waszym rozrostem i wytrwaniem. Na dzień nawiedzenia Panienki Jasnogórskiej błogosławi całemu domowi Stefan kard. Wyszyński, prymas Polski”.

Czas nawiedzenia

Jak wyjaśnia ks. Michał Kaleta, salezjanin i proboszcz parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lublinie, gdzie 7 stycznia rozpoczęło się nawiedzenie, pierwsza peregrynacja Ikony po domach zakonnych została zainicjowana przez kard. Wyszyńskiego z myślą o percepcji soborowej reformy życia konsekrowanego i o duchowym przygotowaniu do 1000-lecia Chrztu Polski. Po 50 latach od tego wydarzenia, w październiku 2013 r. na Jasnej Górze została zapoczątkowana kolejna peregrynacja kopii Ikony Jasnogórskiej. Decyzję podjęto na 130. Zebraniu Plenarnym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Podjęta na nowo peregrynacja Ikony Jasnogórskiej ma służyć refleksji nad miejscem życia konsekrowanego we współczesnym świecie oraz wyzwań związanych z nową ewangelizacją i koniecznością dawania czytelnego świadectwa życia poświęconego Bogu, o czym tak wiele mówi papież Franciszek. Peregrynacja ma nas przygotować na obchody 1050-lecia Chrztu naszego narodu i pomóc lepiej przeżyć Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia – podkreśla ks. Michał Kaleta SDB. Jak przypomina, w liście apostolskim do osób konsekrowanych z okazji Roku Życia Konsekrowanego papież Franciszek napisał: „Zawierzam ten rok Maryi Dziewicy, słuchającej i kontemplującej, pierwszej uczennicy swego umiłowanego Syna. Spoglądajmy na Nią, umiłowaną córkę Ojca, przyobleczoną we wszystkie dary łaski jako niezrównany wzór pójścia z miłością za Bogiem i służenia innym”. – Przewodniczką w tej refleksji jest Maryja, Matka Pana. Wpatrujemy się też w wielkich przewodników Kościoła w Polsce: sługę Bożego kard. Augusta Hlonda, sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II – dodaje zakonnik.

Reklama

Pokorni odnajdują Boga

Inauguracja nawiedzenia w naszej archidiecezji odbyła się 7 stycznia w kościele na lubelskiej Kalinie, gdzie od lat posługują księża salezjanie. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Budzik.

W słowie skierowanym do osób życia konsekrowanego i świeckich, Metropolita Lubelski rozważał fragment Ewangelii o Zwiastowaniu. Jak podkreślał, Bóg stał się człowiekiem, by na nasze zwyczajne, ludzkie sprawy, skierować Boski blask. – To nie przypadek, że pierwszymi gośćmi Jezusa w betlejemskiej stajence byli pasterze i Mędrcy. Pasterze przeczuli Go sercem prostym, nieskażonym pychą. Mędrców zaś przyprowadził twórczy niepokój i umiejętność odczytywania znaków czasu, umiejętność odnalezienia śladów Boga w stworzonym świecie – mówił Ksiądz Arcybiskup. – Tylko wielka prostota i wielka mądrość znalazły drogę do stajenki, bo tylko mądrość i prostota potrafią ugiąć się nisko, jak nisko trzeba się schylić, wchodząc do Bazyliki Narodzenia w Betlejem. Jedynie pokorni odnajdują Boga – podkreślał Pasterz. Metropolita wyjaśniał, że Bóg po to obdarzył człowieka rozumem, by mógł czytać w księdze natury, by w jej bogactwie odnajdywać Stwórcę; po to wlał w serca wiarę i miłość, by można było odkryć Boga w człowieku, nawet tak bezbronnym i słabym jak dziecko; po to złożył w duszy wielkie pragnienia, by człowiek nie zadowalał się byle czym, ale stawiał sobie ambitne zdania.

Reklama

Abp Stanisław Budzik podkreślał, że pasterze i Mędrcy ujrzeli Jezusa w ramionach Matki. – Także i my, patrząc na kopię Ikony Jasnogórskiej, odkrywamy w ramionach Bożej Rodzicielki Słowo, które stało się Ciałem i zamieszkało między nami. Napełniamy się Jego światłością, rozpoznajemy w Nim naszego Boga i Pana; chcemy iść drogami Jego Ewangelii, w Jego słowie chcemy szukać sensu naszych wysiłków; w Nim odnaleźć szczęście i pokój, radość i błogosławieństwo – mówił Pasterz.

Dar życia konsekrowanego

Nawiązując do fragmentu Ewangelii o Zwiastowaniu, Metropolita zwrócił uwagę na anielskie pozdrowienie i wypowiedziane przez Gabriela słowa: „nie bój się”. Te słowa pojawiają się w rozmowie z Zachariaszem, Józefem i pasterzami na polach betlejemskich. Po dwóch tysiącach lat anielskie wezwanie powtórzył św. Jan Paweł II, gdy rozpoczynał swój pontyfikat. – Te słowa w sposób szczególny skierowane są do osób życia konsekrowanego, wezwanych, by iść za Jezusem, by przyjmować Go do serca i tak jak Maryja nieść Go światu – mówił Ksiądz Arcybiskup. – Początek peregrynacji Ikony Jasnogórskiej w męskich wspólnotach życia konsekrowanego jest okazją, by podziękować Bogu za wielki dar, jakim jest dla całego Kościoła życie zakonne w tylu jego formach i wymiarach; to również zachęta do wdzięczności za dobro, którego doznajemy dzięki modlitwie i pracy osób konsekrowanych – podkreślał.

Abp Budzik przypomniał, że archidiecezja lubelska jest bogata pod względem powołań – to ponad 500 sióstr i braci zakonnych wywodzących się z Lubelszczyzny, jak i wielkie bogactwo zgromadzeń pracujących na terenie naszej diecezji (22 zgromadzenia męskie pracujące w 36 placówkach oraz 47 zgromadzeń żeńskich obecnych w 98 domach zakonnych). Metropolita podkreślał, że życie zakonne dotyczy każdego człowieka, nie jest tylko sprawą osób żyjących według rad ewangelicznych. – Życie konsekrowane zostało dane nam wszystkim, abyśmy korzystali z jego dobrodziejstw i błogosławieństw, abyśmy się o nie troszczyli, ochraniali je i wspierali – mówił. Pasterz zwrócił uwagę, że autentyczne życie zakonne nie jest drogą łatwą, ale kroczenie po niej jest wędrówką po śladach Jezusa. – Najwspanialszym wzorem kroczenia tą drogą jest Maryja, która z pokorą przyjmowała Bożą wolę i pełniła ją w życiu, z wiarą i miłością przyjęła Jezusa do swego serca i towarzyszyła Mu na drogach apostolskiego życia, z odwagą otwierała się na natchnienia Ducha Świętego – mówił abp Budzik. – W chrześcijaństwie i życiu zakonnym chodzi o Jezusa; On jest drogą i celem – podkreślał. Zwracając się do braci zakonnych, którzy jak Maryja poświęcili swoje życie Jezusowi, Metropolita zapewniał ich: – Jesteście blisko Boga, w zasięgu promieniowania Jego miłosiernej miłości.

Szlak nawiedzenia

Od 7 stycznia kopia Ikony Jasnogórskiej odwiedziła już lubelskie domy zakonne: salezjanów, marianów, karmelitów, karmelitów bosych, dominikanów, redemptorystów, franciszkanów konwentualnych, kapucynów, bernardynów, salwatorianów i sercanów. Na spotkanie z Matką Bożą czekają jeszcze bracia szkolni, pallotyni, pauliści i werbiści. Do 12 lutego, kiedy Ikona zostanie przekazana do diecezji zamojsko-lubaczowskiej, obraz nawiedzi domy zakonne ojców w białych w Natalinie, salwatorianów w Nałęczowie, franciszkanów w Kazimierzu Dolnym, Stoczku i Chełmie, a także kapucynów w Lubartowie i sercanów w Pliszczynie. Obraz będzie obecny 2 lutego w archikatedrze lubelskiej podczas Dnia Życia Konsekrowanego i zakończenia Roku Życia Konsekrowanego.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Jana Pawła II w parafiach

Niedziela rzeszowska 44/2019, str. 3

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

peregrynacja

Dariusz Kamiński/https://fotografiarzeszow.com.pl

Rozpoczęła się peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II po wybranych parafiach diecezji rzeszowskiej. W ciągu siedmiu miesięcy, do 29 maja 2020 r., relikwie odwiedzą 110 parafii

We wspomnienie św. Jana Pawła II, 22 października, w katedrze rzeszowskiej rozpoczęła się peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II po parafiach, w których znajdują się oddziały Akcji Katolickiej. Peregrynacja jest częścią przygotowań do setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II 18 maja 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz zainaugurował obchody roku jubileuszowego 100-lecia bydgoskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. - Została ona erygowana 1 maja 1924 r. przez kard. Edmunda Dalbora. Niektórzy powiedzą, był to piękny czas. Nie było telefonów komórkowych, telewizji, Internetu, żyło się spokojniej, romantycznie, piękna idylla. Czy na pewno? Nie do końca - mówił bp Włodarczyk, zachęcając, by wejść w głąb historii i zobaczyć, czym żyli przodkowie.

CZYTAJ DALEJ

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58

[ TEMATY ]

koncert

Zielona Góra

Wschowa

Przyczyna Górna

Teschner

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

koncert Cantus

Koncert odbył się w tej świątyni, w której przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja.

Koncert poprzedziła wspólna modlitwa ekumeniczna. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Wschowskiej we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej. Można było wysłuchać utworów skomponowanych przez Melchiora Teschnera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję