Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WSKSiM

Oblicza manipulacji

Reklama

Z okazji wspomnienia patrona dziennikarzy – św. Franciszka Salezego w toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej odbyło się sympozjum naukowe pt. „Oblicza manipulacji – źródła i skutki”. Wśród zaproszonych prelegentów był m.in. bp dr Adam Lepa, członek Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślił on, że św. Jan Paweł II, podejmując kwestię manipulacji, zwracał uwagę, by czuć się odpowiedzialnym za wypowiadane słowo i uczyć takiej odpowiedzialności młode pokolenia.Obecny na konferencji dr Jarosław Kaczyński, prezes partii Prawo i Sprawiedliwość, wymienił działania, które na przestrzeni lat stosowali postkomuniści, by utrzymać władzę w Polsce. Ich głównym nurtem było dezawuowanie tego, co jest siłą społeczną Polaków. To początkowo uderzenie w Solidarność, potem w Kościół; to też wpływanie na świadomość społeczną, w obrębie której funkcjonują takie pojęcia, jak np. duma narodowa. „Ostrym przekazem antywartości” nazwał Jarosław Kaczyński czasopismo „Nie” Jerzego Urbana. O „Gazecie Wyborczej” mówił, że „była kierowniczą siłą polskich mediów, bo skupiała zwolenników byłego systemu”; na jej łamach szerzono liberalizm czy postawy antykościelne i w ten sposób tworzono „nowy światopogląd naukowy”, który wraz z pedagogiką wstydu osłabił polskie zasoby będące źródłem siły społecznej. – Wmówiono społeczeństwu, że doszło do nadużyć i zagrożona jest demokracja. My jednak przejęliśmy władzę, ale kampania dezawuowania trwa – mówił dr Kaczyński.

Joanna Kruczyńska

Z żałobnej karty

Zmarł Bogusław Kaczyński

Nie żyje Bogusław Kaczyński, znakomity dziennikarz, publicysta muzyczny i konferansjer. Jeden z największych popularyzatorów muzyki klasycznej w Polsce zmarł 21 stycznia br. w wieku 73 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bogusław Kaczyński ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie. Pracował jako komentator muzyczny w radiu i telewizji. Stworzył Europejski Festiwal im. Jana Kiepury i znany na całym świecie Festiwal Muzyki w Łańcucie. Prowadził transmisje telewizyjne Konkursów Chopinowskich, Konkursów im. Henryka Wieniawskiego oraz wielu koncertów muzyki klasycznej i operowej.

Śmierć wybitnego krytyka muzycznego skomentował Tadeusz Deszkiewicz, doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy. „Właśnie dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość o śmierci Bogusława Kaczyńskiego. Kilka dni temu doznał kolejnego udaru, jednak byłem przekonany, że jego niezwykła wola życia pozwoli mu go przezwyciężyć. Nie udało się. Bogusław Kaczyński miał nieocenione zasługi w popularyzacji muzyki poważnej. Opowiadał o niej ze swadą i wielką kompetencją. Bardzo smutna wiadomość” – napisał Deszkiewicz na swoim profilu na Facebooku.

Bogusław Kaczyński w 2007 r., kilka miesięcy po pierwszym udarze, mówił, że nie ma w planach emerytury. Był aktywny zawodowo niemal do samego końca.

wPolityce.pl

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Wódz narodu nie może wątpić, nie może się załamywać; musi mieć bardziej bezpośrednią relację z Bogiem aniżeli z ludźmi.

Krótko

Reklama

• Szef MSZ odwołał polskiego ambasadora przy Unii Europejskiej Marka Prawdę. Według nieoficjalnych informacji, był on odpowiedzialny za to, że Komisja Europejska wszczęła procedurę oceny praworządności w Polsce.

• Wzrasta poparcie dla działań rządu Beaty Szydło. W najnowszym sondażu CBOS pozytywnie o pracy ekipy wypowiada się 36 proc. badanych. W grudniu 2015 r. pozytywnych ocen było o 6 proc. mniej.

• W rządzie trwają prace nad projektem prawa podwyższającego stawkę minimalną za godzinę pracy dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie czy świadczących usługi jako prowadzące działalność gospodarczą. Nowe prawo może wejść w życie 1 lipca br.

• PiS przedstawił kompromisowe rozwiązanie problemu Trybunału Konstytucyjnego. Zaproponował, aby tak zmienić prawo, by 8 sędziów w 15-osobowym gremium nominowała opozycja, a 7 – strona rządząca. PO, PSL i .Nowoczesna odrzuciły tę propozycję.

• Bł. Stanisław Papczyński, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, będzie wkrótce ogłoszony świętym. 21 stycznia br. papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu uznającego cud przypisywany wstawiennictwu polskiego zakonnika.

• TVP chce uruchomić kanał anglojęzyczny. Będzie się nazywał Poland24. Start zapowiedziano na 100-lecie polskiej niepodległości.

• Lednica ma następców o. Jana Góry OP, który zmarł 21 grudnia 2015 r. Nowymi duszpasterzami Ruchu Lednickiego zostali: o. Wojciech Prus OP i o. Maciej Soszyński OP.

• Protest w związku z wykorzystaniem utworów Przemysława Gintrowskiego podczas demonstracji organizowanych przez KOD zgłosiła rodzina artysty.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-01-27 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

2025-04-14 07:37

[ TEMATY ]

komentarz

aborcja

Fot: Pro Prawo do Życia

Zły stan psychiczny, natarczywy adwokat proaborcyjnej FEDERY oraz uległość lekarzy wystarczą by zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży bez zmiany ustawy. Chłopca zabito śmiertelnym zastrzykiem w szpitalu w Oleśnicy. Jak do tego doszło skoro lekarze w Łodzi twierdzili, że jego aborcja jest sprzeczna z prawem?

Chłopiec miał już 37 tygodni życia, a więc w świetle nomenklatury medycznej nie był nawet wcześniakiem. W ginekologicznym szpitalu w Łodzi nie chciano go zabić, choć adwokat fundacji FEDERA żądał „indukcji asystolii płodu”, czyli zabicia dziecka zdolnego do życia poprzez wbicie igły do jego serca z podaniem chlorku potasu. - Zaproponowaliśmy natychmiastowe rozwiązanie przez cięcie cesarskie (ze względu na zły stan psychiczny Pani Anity) w znieczuleniu ogólnym z objęciem dziecka wysokospecjalistycznym leczeniem pediatrycznym. Oznacza to, że zaproponowaliśmy Pani Anicie niezwłoczne zakończenie ciąży, co nie jest jednoznaczne z uśmierceniem płodu zdolnego do życia – napisał w oświadczeniu prof. Piotr Sieroszewski, kierownik ginekologii szpitala w Łodzi i prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre przekazy podają też, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Najpobożniejsza dziewczyna w parafii - bł. Karolina Kózkówna

2025-04-14 21:04

[ TEMATY ]

bł. Karolina Kózkówna

Mat.prasowy

Bł. Karolina Kózkówna

Bł. Karolina Kózkówna

Zgłębiając publikowane teksty kaznodziejskie o bł. Karolinie Kózce, można dojść do stwierdzenia, że niejednokrotnie głosiciele starali się w swoich kazaniach znaleźć klucz albo klucze w postaci słów, określeń, wyrażeń, które stawały się zwornikami w przybliżaniu postaci błogosławionej, jej życia i drogi do świętości. Niewątpliwie takimi słowami, wyrażeniami-kluczami opisującymi bł. Karolinę Kózkę są wielorakie tytuły, jakie ją charakteryzują.

Co znamienne, wiele z nich funkcjonowało już za życia bł. Karoliny w świadomości jej współczesnych. Tytuły te bardziej odżyły w świadomości wiernych i zostały przekazane do współczesnych czasów jako „świadkowie” osobowości i świętości bł. Karoliny Kózki. W publikowanych kazaniach bardzo często pojawiają się odniesienia do świadków życia bł. Karoliny Kózki, którzy niejako na co dzień mieli możliwość obserwacji jej dążenia do świętości. Na tej kanwie pojawiły się bardzo szybko określenia – wyrażenia, jak: „Gwiazda ludu”, „prawdziwy anioł”, „najpobożniejsza dziewczyna w parafii”, „pierwsza dusza do nieba”, które były odzwierciedleniem jej dobroci, pobożności, uczynności, dobrego serca i otwartości na innych. To przekonanie o świętości bł. Karoliny Kózki wyrażone tytułami z czasów jej współczesnych także znajduje wyraz w przepowiadaniu kaznodziejskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję