Reklama

Niedziela Świdnicka

Tropem Wilczym

Niedziela świdnicka 9/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

bieg

żołnierze wyklęci

Ryszard Wyszyński

Bieg Patriotyczny "Wilczym Tropem" w Wałbrzychu

Bieg Patriotyczny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod tym dość intrygującym hasłem kryje się niezwykle ciekawa idea projektu biegowo-edukacyjnego pn. „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Głównym przesłaniem tego przedsięwzięcia jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-63 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Jest to największy bieg pamięci w Polsce. W tym roku odbywa się po raz czwarty w kilkudziesięciu miejscowościach Polski. Również w tych z naszej diecezji: Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie, Szczytna, Wolibórz, Wałbrzych, Głuszyca, Świebodzice, Pieszyce, Świdnica, Dzierżoniów, Strzegom i Jaworzyna Śląska.

Zaangażowanie w projekt potwierdza, że idea i wartości, o które swoją walkę oparli Żołnierze Wyklęci, są dzisiaj wciąż żywe i aktualne. Słusznie zauważyli organizatorzy, że bieganie staje się coraz popularniejsze. Połączenie tej formy aktywności z imprezami towarzyszącymi, takimi jak: pokazy grup rekonstrukcyjnych czy rodzinne gry terenowe sprawiają, że uczestnikami projektu stają się także osoby niebiegające.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po raz czwarty

W ubiegłym roku projekt prowadzony przez Fundację Wolność i Demokracja „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” zgromadził 20 tys. uczestników z 81 miast z całej Polski oraz Wilna, Grodna i Lidy. W tym roku organizatorzy postawili sobie ambitny plan, aby w niedzielę 28 lutego wybiegło w 160 miastach nie tylko z Polski 40 tys. biegaczy. W tegorocznym biegu odbędzie się m.in. bieg na specjalnym dystansie 1963 metrów. Jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty, Józef Franczak ps. Lalek. – To już czwarta edycja naszego biegu – zauważa organizator Tomasz Górnicki. – Tego dnia oddamy wspólnie hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego, którzy nigdy nie pogodzili się narzuceniem Polsce systemu komunistycznego – akcentuje Michał Dworczyk prezes Fundacji Wolność i Demokracja, organizator Biegu i poseł na Sejm z okręgu wałbrzyskiego. – W zeszłym roku wzięło udział 20 tys. zawodników i 60 tysięcy osób towarzyszących – podkreśla prezes Dworczyk. – W tym roku mamy nadzieję na pobicie tego rekordu – dodaje. W 2011 r., dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające tych dzielnych ludzi polskiego podziemia.

Reklama

Żołnierze Wyklęci i prawo wilka

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego – pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tys. osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również na Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej. Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 r. na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” – zginął w walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 r. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-56, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tys. żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tys. wyroków śmierci na polskich patriotach. Tak pisał o nich Zbigniew Herbert: „(...) Ponieważ żyli prawem wilka. historia o nich głucho milczy. Pozostał po nich w białym śniegu, żółtawy mocz i ślad ich wilczy”.

Reklama

Wałbrzyski Bieg

Rozpocznie się tak jak w całej Polsce w niedzielę 28 lutego o godz.12 w Parku Miejskim im. Jana III Sobieskiego przy ul. Lotników. Bieg na dystansach 1963 m oraz 6 km. W pakiecie startowym zawodnicy otrzymają koszulkę historyczną, posiłek regeneracyjny, medal grawerowany dla zawodników na mecie oraz materiały promocyjne. Biuro zawodów mieści się w Hali Lekkoatletycznej przy ul. Chopina i będzie czynne w sobotę 27 lutego w godz. 9.30 – 12.00 oraz w niedziele 28 lutego od godz. 9.00 do 11.00. W Wałbrzychu do biegania zachęca Roman Magdziarczyk, czołowy przed laty w kraju chodziarz, dwukrotny olimpijczyk.

– Mam wielką satysfakcję, że Wałbrzych zakochał się w bieganiu – mówi z dumą. – Wałbrzyskie Stowarzyszenie „Biegaj zapobiegaj” już po raz drugi popiera ideę projektu biegowo-edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Chcemy w ten sposób wzmacniać lokalny patriotyzm i budować wizerunek miasta – wyjaśnia. – Liczymy, że w niedzielnym biegu weźmie udział 500 uczestników.

W Kłodzku pięknie i …smacznie

Mawiają, że „historia jest nauczycielką życia”, pozwala unikać błędów i robić rzeczy dobre. Są takie momenty, wydarzenia, kiedy to w sposób szczególny można karmić się historią. Przebywając w określonym miejscu i czasie, czujemy się wzmocnieni; odczuwamy ogromną siłę, motywację, radość, dumę i ochotę do działania, zwłaszcza do pracy nad samym sobą. Tak właśnie jest w przypadku Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Byłem, biegłem, karmiłem się historią. Miałem możliwość obserwacji emocji wielu biegnących. Od 1 marca 2015 r. inaczej patrzę na wiele spraw, w inny sposób zabieram się do pewnych trudnych zadań. Wyklęci, niezłomni. Nie złamali się, wielu z nich straciło życie. Wydaje się, ze pokonani, a jednak zwycięzcy. To daje do myślenia – dzieli się Jarosław Komorowski z Kłodzka, organizator miejscowego biegu. – Rok temu w Kłodzku kilkanaście dziewcząt i kobiet w różnym wieku, nieznających się zupełnie, odpowiedziało na zaproszenie do współuczestnictwa w organizacji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kłodzku. Dla biegnących przygotowały ponad tysiąc ciastek zwycięstwa w kształcie litery V, którymi zajadaliśmy się na Twierdzy Kłodzkiej, w miejscu naszej mety – dodaje. – Pomysł wziął się nie wiadomo skąd. A właściwie wiadomo: z zamyślenia nad tym, w jaki sposób połączyć to, co zwyczajne, codzienne, ludzkie, ze sprawami idei, przekazu, który niosą z sobą Żołnierze Wyklęci i ich życiorysy. Słodkości lubi większość z nas. Przyszłość może być „na słodko” tylko wtedy, kiedy przyłożymy się mocno do naszego „teraz”, kiedy nie zapomnimy naszej historii i kiedy pielęgnować będziemy pamięć o bohaterach. Takimi z pewnością są niezłomni, wyklęci. Ukrywanie się w lasach, niedojadanie, ciągły stres, strach, ucieczka, walka, chłód oraz zmęczenie dawały się we znaki. Z pewnością wielkim darem dla nich byli łącznicy, którzy dostarczali pożywienie. Podejrzewam, że wielką radością dla nich było odnalezienie w prowiancie słodyczy. Dziś my poprzez częstowanie ciastkami zwycięstwa biegnących oraz wszystkich, którzy zameldują się na mecie biegu, pragniemy próbować tworzyć emocje podobne do tych, które towarzyszyły wyklętym, którzy w prowiancie, ukryci w lasach, jarach, rozpadlinach skalnych czy zwykłych ziemiankach – odnajdywali słodkie przysmaki. Będzie pięknie i smacznie. Będziemy karmić się historią, zajadać smacznymi ciastkami zwycięstwa, przebywać wspólnie w atmosferze radości i wdzięczności za Polskę, za tych, którzy ją budowali oraz zapłacili za naszą Ojczyznę najwyższą cenę, cenę życia – gorąco zachęca do uczestnictwa Jarek Komorowski. Do zobaczenia więc na starcie.

2016-02-25 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Niedziela kielecka 11/2013, str. 2

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

T. D.

W Małogszczu ks. prał. Andrzej Kaszycki mówił o patriotycznych powinnościach

W Małogszczu ks. prał. Andrzej Kaszycki mówił o patriotycznych powinnościach

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbyły się w Kielcach 1 marca na cmentarzu Na Piaskach. Bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu państwa polskiego z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą komunistycznemu reżimowi, żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i innych organizacji uczczono w szczególny sposób. Uczestnicy zgromadzili się przed pomnikiem poświęconym żołnierzom zamordowanym przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Więzieniu Kieleckim. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Parlamentu, władz wojewódzkich, samorządowych, kombatanci, poczty sztandarowe oraz młodzież z kieleckich szkół, m.in. Zespołu Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki. Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego przypomniał historię powstania pomnika polskich żołnierzy, przypomniał losy żołnierzy, których funkcjonariusze UB katowali i mordowali, grzebiąc w nieoznaczonych dołach, m.in. na obecnym cmentarzu Na Piaskach. O polskim patriotycznym podziemiu, jego dokonaniach i ofiarach mówił z kolei Leszek Bukowski - naczelnik Delegatury IPN w Kielcach. W intencji pomordowanych modlił się wraz z zebranymi ks. Jacek Kopeć - dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki. Ksiądz Dyrektor z rąk przedstawiciela NSZ otrzymał ryngraf za kultywowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych oraz patriotyczne wychowanie młodzieży. Delegacje złożyły przed pomnikiem kwiaty i wieńce. Zapłonęły znicze. Andrzej Wiatkowski oprowadził zebranych po grobach zamordowanych żołnierzy. Wskazywał symboliczne groby tych, których ciał nigdy nie odnaleziono. Po południu w Wojewódzkim Domu Kultury otwarto wystawę „Proces Krakowski. Działacze WiN i PSL przed sądem komunistycznym”. Żołnierzy Wyklętych uczczono również pod pomnikiem AK. W małej Sali KCK odbył się z kolei pokaz filmowy. Zebrani obejrzeli filmy „Żołnierze Wyklęci”, „Losy Niepokornych” i „Zagończyk.”

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Papież przybył punktualnie o 16.00. Pozdrowiła go po drodze niewielka grupa wiernych, zgromadzonych już od godziny 15.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję