Reklama

Aspekty

Zielonogórsko-Gorzowskie Bramy Miłosierdzia (2)

Bóg czeka na każdego

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 9/2016, str. 6

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Ks. Adrian Put

Brama Miłosierdzia w katedrze w Gorzowie

Brama Miłosierdzia w katedrze w Gorzowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia kontynuujemy cykl artykułów, w których zatrzymujemy się przy Bramach Miłosierdzia wyznaczonych w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Tym razem na łamach „Aspektów” przedstawiamy Bramę Miłosierdzia w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze.

Konkatedra

Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze należy do najstarszych zachowanych zabytków w mieście. Został ufundowany w drugiej połowie XIII wieku przez księcia Konrada I Głogowskiego i poświęcony jego babce św. Jadwidze. Budowa świątyni została ukończona w 1294 r. przez Henryka Głogowczyka, syna fundatora. W 1427 r. książę Henryk IX przekazał farę żagańskiemu konwentowi augustiańskiemu. W 1544 r. kościół przejęli protestanci. W 1651 r. przeszedł w posiadanie katolików. Po drugiej wojnie światowej, kiedy Zieloną Górę opuścili Niemcy, zaczął służyć napływającym do miasta Polakom. 7 czerwca 1992 r., po zmianie nazwy i siedziby diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, kościół parafialny pw. św. Jadwigi został podniesiony do godności konkatedry. Od 1992 r. proboszczem parafii jest ks. prał. Włodzimierz Lange.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drzwi spiżowe

Reklama

Bramę Miłosierdzia w zielonogórskiej konkatedrze stanowią drzwi spiżowe zainstalowane w 2012 r. Wówczas ich poświęcenia 16 października, z okazji rozpoczęcia Roku Wiary i odpustu św. Jadwigi, dokonał ówczesny ordynariusz naszej diecezji bp Stefan Regmunt. Drzwi są prawdziwym dziełem sztuki. Zostały wykonane z inicjatywy proboszcza parafii według projektu poznańskiego artysty Stanisława Mystka przez inż. Władysław Grocholewskiego. Na drzwiach zostały umieszczone postacie Matki Bożej z Rokitna, św. Urbana – patrona Zielonej Góry, Pierwszych Męczenników Polski z Międzyrzecza, św. Jadwigi Śląskiej – patronki konkatedry oraz sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty i św. Jana Pawła II.

Drzwi Święte

Przypomnijmy, że jubileuszowe Bramy Miłosierdzia zgodnie z życzeniem papieża Franciszka zostały otwarte 13 grudnia ubiegłego roku także w wyznaczonych kościołach naszej diecezji. Drzwi Święte w zielonogórskiej konkatedrze otworzył bp Tadeusz Lityński. Obrzęd ten miał miejsce na początku Mszy św. i był poprzedzony krótką procesją. Na zewnątrz świątyni został odczytany fragment Ewangelii według św. Łukasza o poszukiwaniu zagubionej owcy i fragment bulli papieża Franciszka, ustanawiającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Otwierając główne drzwi kościoła, biskup wypowiedział słowa nawiązujące do Psalmu 118: „Otwórzcie bramy sprawiedliwości, byśmy weszli i złożyli dzięki Panu. Oto jest brama Pana: wejdźmy przez nią, aby otrzymać miłosierdzie i przebaczenie” i z księgą Ewangelii w rękach wszedł do świątyni.

Czas szansy

Reklama

Ks. Arkadiusz Cygański, wikariusz parafii, opowiada, że od wielu lat w konkatedrze są codzienna, częsta spowiedź i prawie całodzienna adoracja Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Wierni modlą się wówczas ok. godz. 15, odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia. – W konkatedrze jest też otwarta Brama Miłosierdzia. Zachęcamy wiernych nie tylko do jej przekraczania z należytym usposobieniem wobec Boga i Kościoła, ale też wkraczania przez nią w nowy styl życia. Przypominamy o uczynkach miłosiernych co do duszy i ciała. Jesteśmy przecież nie tylko zaproszeni, żeby doświadczyć miłosierdzia Boga, ale również miłosierdzie czynić wobec bliźnich – mówi kapłan. – W każdy piątek wierni po przejściu przez Bramę Miłosierdzia o godz. 15 mogą podejść do chrzcielnicy, aby odnowić przyrzeczenia chrztu i wyznać wiarę, a następnie adorować Najświętszy Sakrament. Dla zorganizowanych grup pielgrzymkowych z kapłanem istnieje możliwość celebrowania Eucharystii. Istnieje także możliwość ucałowania relikwii św. s. Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Michała Sopoćki.

Wikariusz zaznacza, że Wielki Post jest czasem wielkiej szansy oraz wielkiej kumulacji miłosierdzia Boga do nas i naszego dla bliźnich. – Wielki Post jest czasem odrodzenia się na nowo, by żyć bardziej łaską chrztu w Kościele. Nie chodzi o mnożenie praktyk, ale głębsze przeżywanie istotnych spraw: słuchanie Słowa Bożego, świadome i czynne uczestnictwo w liturgii Kościoła, uczynki miłosierdzia. Chodzi o zapatrzenie się w Chrystusa i odrywanie się od tego, co nie jest Chrystusowe w naszym życiu. Wszystko inne to pewnego rodzaju pomoce, które mogą nas zmobilizować do przemiany życia. Jednakże najważniejsze jest źródło chrześcijańskiego życia – Liturgia, którą celebruje Chrystus z Kościołem.

Ks. Arkadiusz stwierdza, że wśród wiernych widać zainteresowanie Rokiem Miłosierdzia. – Są pytania o możliwości odpustów. Sądzę, że nieco wzrasta grupa osób spowiadających się. Zauważyłem indywidualne pielgrzymki do konkatedry w celu modlitwy, spowiedzi i przyjęcia odpustu zupełnego. Myślę, że to dopiero początek. Wiem jedno: Bogu zależy na każdym. On czeka na każdego.

2016-02-25 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Nadzwyczajny Rok Święty jest darem łaski

[ TEMATY ]

Franciszek

Rok Miłosierdzia

Grzegorz Gałązka

Nadzwyczajny Rok Święty jest darem łaski. Będzie to rok, w którym mamy wzrastać w przekonaniu o miłosierdziu i przedkładać je nad sąd a w każdym przypadku, sąd Boży będzie zawsze odbywał się w świetle Jego miłosierdzia" - mówił Franciszek podczas Mszy św. inaugurującej Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, który potrwa on do 20 listopada 2016 r. Papież nawiązał do przypadającej dzisiaj 50 rocznicy zakończenia Soboru Watykańskiego II, w trakcie którego jego ojcowie "otworzyli drzwi na świat". "Jubileusz pobudza nas do tej otwartości i zobowiązuje, by nie zaniedbywać ducha, jaki wyłonił się z Vaticanum II, ducha Miłosiernego Samarytanina" - powiedział.

Odwołując się do prostego i bardzo symbolicznego gestu otwarcia Drzwi Świętych Miłosierdzia oraz słowa Bożego Franciszek podkreślił, ze stawiają one na pierwszy plan "prymat łaski". Przywołał słowa skierowane przez anioła Gabriela do Maryi: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski”. "`Pełnia łaski może przemienić serce` i czyni je zdolnym do dokonania aktu tak wielkiego, by dokonać zmiany dziejów ludzkości" - zaznaczył papież.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji łódzkiej

2026-06-23 07:33

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Archidiecezja Łódzka

W łódzkiej bazylice archikatedralnej podczas Mszy Posłania kard. Konrad Krajewski wręczył dekrety związane ze zmianami personalnymi wśród duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej.

Decyzją kard. Konrada Krajewskiego - metropolity łódzkiego publikujemy zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej - czerwiec 2026.
CZYTAJ DALEJ

KUL. Siedem piątek w areszcie

2026-06-24 16:15

Tomasz Górecki/KUL

W Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie odbyły się obrony prac licencjackich. 7 studentów uzyskało na dyplomie wynik bardzo dobry oraz wysoką średnią.

Studentów egzaminowała komisja w składzie: rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, prorektor ds. nauki prof. Iwona Niewiadomska oraz prodziekan Wydziału Teologii KUL ks. prof. Mirosław Brzeziński. Pytania stawiane licencjuszom dotyczyły pracy oraz całego zakresu studiów. – To ogromna radość kiedy widzi się wymierne efekty naszej pracy. To podsumowanie nie tylko całego roku pracy, ale tak naprawdę trzech lat. Mamy nadzieję, że Panowie rozpoczną drugi stopień studiów - podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję