Reklama

Niedziela Lubelska

Siła radości i wiary

Centrum Duszpasterstwa Młodzieży wraz z Biurem Organizacji Światowych Dni Młodzieży w Lublinie zaprasza do udziału w Diecezjalnych Dniach Młodych, które odbędą się pod hasłem: „Szczęśliwi Miłosierni”

Niedziela lubelska 12/2016, str. 1, 8

[ TEMATY ]

młodzi

Światowe Dni Młodzieży

Archiwum lubelskiego biura ŚDM

Ks. Adam Bab koordynuje prace lubelskiego biura ŚDM

Ks. Adam Bab koordynuje prace lubelskiego biura ŚDM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela Palmowa to wyjątkowy dzień w okresie Wielkiego Postu. W czas zadumy i rozważania męki Pana Jezusa wpisuje się obraz radosnego powitania Chrystusa w Jerozolimie. Z inspiracji św. Jana Pawła II jest to święto młodzieży, która z radością manifestuje swoją wiarę.

Lubelskie obchody święta młodych tradycyjnie rozpoczną się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku (piątek 18 marca, początek o godz. 18). Centralne obchody zaplanowane są w godzinach popołudniowych w niedzielę 20 marca. Jak informuje ks. Adam Bab, koordynator diecezjalny ŚDM, spotkanie młodzieży rozpocznie się niemal równocześnie w dwóch miejscach Lublina. – O godz. 11.30 w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka” odbędzie się spektakl teatru ITP pt. „Moria”, który nawiązuje do historii Abrahama. To nawiązanie nie jest przypadkowe, ponieważ lipcowe dni diecezjalnych obchodów ŚDM odbędą się w kontekście spotkania Abrahama z Bogiem pod dębami Mamre. Po przedstawieniu i konferencji uczestnicy wyruszą w korowodzie miłosierdzia do archikatedry. Przejście przez ulice miasta (Aleje Racławickie i Krakowskie Przedmieście) będzie czasem radosnej manifestacji wiary – wyjaśnia ks. Adam Bab. – W tym samym czasie w auli „Domu Nadziei” Caritas odbędzie się modlitwa uwielbienia prowadzona przez wspólnotę i zespół „Guadalupe”; uczestnicy tego spotkania również wyruszą w korowodzie miłosierdzia do archikatedry – informuje duszpasterz. Wszyscy uczestnicy święta młodych spotkają się o godz. 14.30 przed archikatedrą, gdzie abp Stanisław Budzik poświęci palmy, a następnie będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. Szczególnym wydarzeniem będzie „gest miłosierdzia”. – W Roku Miłosierdzia chcemy, aby uczestnicy święta młodych, którzy przecież nie wyobrażają sobie życia bez telefonów komórkowych, równocześnie wykorzystali je do przekazania słów pozdrowień, podziękowań lub przebaczenia osobom, z którymi dawno się nie kontaktowali – wyjaśnia ks. Bab. Będzie to też okazja do przypomnienia o najważniejszym wydarzeniu diecezjalnych obchodów ŚDM – o lipcowej „Arenie Młodych”. Wciąż potrzebni są jeszcze wolontariusze do ekip porządkowych, muzycznych i teatralnych tego największego w Lublinie ewangelizacyjnego przedsięwzięcia (szczegóły na: www.sdm.lublin.pl).

Drugie spotkanie młodych zaplanowane jest w Chełmie, gdzie w Niedzielę Palmową pasterskiego błogosławieństwa na czas ostatnich przygotowań do ŚDM udzieli bp Mieczysław Cisło. Chełmskie święto rozpocznie się o godz. 14.45 w kościele pw. Rozesłania Świętych Apostołów, gdzie odbędzie się koncert ewangelizacyjny. Po nim wyruszy procesja z palmami do bazyliki Mariackiej. Centralnym wydarzeniem będzie Msza św. – Bardzo zależy nam na jak najliczniejszej obecności młodych, szczególnie z tych parafii, które przygotowują się na przyjęcie swoich rówieśników z różnych stron świata – podkreśla ks. Adam Bab. – Niedziela Palmowa ma być doświadczeniem wspólnoty radości i wiary – podkreśla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-03-17 10:15

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gość w dom

Niedziela warszawska 19/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Archiwum rodzinne

Przyjmiemy, ugościmy, pokażemy, jak żyjemy – mówi Tomasz Pietrucha

Przyjmiemy, ugościmy, pokażemy, jak żyjemy – mówi Tomasz Pietrucha

W końcu lipca dziesiątki tysięcy młodych ludzi z całego Świata przyjedzie na Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z papieżem Franciszkiem do Krakowa. Zanim tam dotrą, odwiedzą diecezje w całej Polsce – także Warszawę.
W swoich domach będą ich gościć zwykli-niezwykli warszawiacy

W parafii św. Józefa na warszawskim Kole, do przyjęcia gości zgłosiło się ponad sto osób. Zgłaszano się chętnie, jak zaświadcza proboszcz ks. prał. Zbigniew Godlewski. Wystarczyła niewielka zachęta, wspomnienie o sprawie w czasie kolędy. – Mało tego, byłem przygotowany na to, że ludzie mogą, gdy im się odwidzi, rezygnować. Zrezygnowała jedna pani – ma terminową operację, potem będzie przechodziła rekonwalescencję – mówi ks. Godlewski. – Jedna osoba z ponad setki, to nie nagorszy wynik.
CZYTAJ DALEJ

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i Najświętszy Sakrament

2026-06-22 06:42

[ TEMATY ]

profanacja

kradzież

Karol Porwich/Niedziela

Francuski portal tribunechretienne.com podaje, że w kościele w Mugron doszło do kradzieży kielichów, paten i Najświętszego Sakramentu.

Według parafian, z którymi skontaktowano się na miejscu zdarzenia, zniknął także Najświętszy Sakrament i wszystkie konsekrowane hostie przechowywane w tabernakulum.
CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: Starmer zapowiedział rezygnację ze stanowiska premiera

2026-06-22 10:56

[ TEMATY ]

Keir Starmer

PAP/EPA

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zapowiedział w poniedziałek na Downing Street, że zrezygnuje ze stanowiska. Ogłosił, że pozostanie liderem Partii Pracy i szefem rządu do czasu wyłonienia jego następcy.

- Moje ugrupowanie (Partia Pracy - PAP) pyta teraz, czy jestem najlepszą osobą, by poprowadzić nas do następnych wyborów. Usłyszałem odpowiedź mojej partii i akceptuję ją z godnością - powiedział Starmer. Zapewnił, że wszystkie jego decyzje były podyktowane przede wszystkim dobrem kraju. - To dlatego zrezygnuję z bycia liderem Partii Pracy. Rozmawiałem dziś rano z Jego Królewską Mością (Karolem III), by poinformować go o tej decyzji – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję