Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Palma Wielkanocna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Palma wielkanocna jest jednym z ważniejszych symboli wiosennych Świąt Wielkanocnych. Pan Jezus na osiołku wjeżdżał z Góry Oliwnej do Jerozolimy na święto Paschy. Ludzie gałązkami palm i kwiatami witali Go z wielką radością jako Króla. Jezus podkreślił swą królewską godność przed męką i zmartwychwstaniem.

W Polsce

Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Niedzielę Palmową, w Polsce już od średniowiecza. W XI wieku wprowadzono zwyczaj święcenia palm. Ta niedziela zwana jest też „kwietną” lub „wierzbną”, a rozpoczyna najważniejszy i uroczysty Wielki Tydzień – czas wyciszenia, skupienia, kontemplacji przed Triduum Paschalnym. Liturgia tej niedzieli jest bowiem rozpięta między dwoma momentami – radosnej procesji z palmami oraz czytaniem Ewangelii o Męce Pańskiej. W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane. Niedziela Palmowa jest zatem przejawem miłości do życia, odrodzenia, więzi współczesności z przeszłością. Palmy są symbolem odradzającego się życia, sił witalnych, radości. Ich gałązki o tej porze obsypywane są pięknymi, srebrnymi baziami. Wielu poetów i pisarzy, opisując piękno polskiej ziemi, widzi ją przyozdobioną wierzbami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W naszym regionie

Reklama

Pobożność naszych przodków wypielęgnowała wiele zwyczajów i obrzędów związanych z Niedzielą Palmową. By one nie zaginęły, oleszyckie szkoły od wielu lat organizują konkursy na najpiękniejszą palmę. Z inicjatywy nauczycielki Agnieszki Kapel zapoczątkował je Zespół Szkół w Oleszycach, organizując w 1994 r. po raz pierwszy konkurs dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu lubaczowskiego. Od 9 lat organizuje je również Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II dla przedszkolaków, szkół podstawowych i świetlic wiejskich z gminy Oleszyce.

– Organizowany przez nas corocznie konkurs ma na celu popularyzować tradycję wykonywania palm wielkanocnych, pogłębić więzi z regionem, kultywować znaczenie tradycji, utrwalić wiedzę na temat symboliki i ważności palm w obrzędowości ludowej oraz pobudzić aktywność twórczą. Chodzi nam o to, by dziadkowie i rodzice przekazali umiejętność przyozdabiania kwitnących gałązek wierzbowych barwinkiem, cisem, widłakiem, sitowiem, bukszpanem, gałązkami kwitnących drzew, wstążkami, kolorowymi papierami i innymi materiałami. By tworzyła się wielopokoleniowa tradycja przekazywania „obrazów z przeszłości”, czy jak mówią inni, „był powrót do korzeni i źródeł” – do tego, co ponadczasowe. By dziedzictwo naszych ojców zachowano i ochroniono dla przyszłych pokoleń – wyjaśnia dyrektor szkoły Agata Adamska.

W Oleszycach

Reklama

W jeden z dni tygodnia przed Niedzielą Palmową (w tym roku 16 marca) hala widowiskowo-sportowa Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach przybiera świąteczny charakter. Centralne miejsce zajmuje wystawa palm nagrodzonych i wyróżnionych przez jurorów w kolejnej edycji konkursu na najpiękniejszą palmę. Każdy oddział przedszkolny, każda klasa nauczania początkowego i świetlica wiejska pod okiem swego wychowawcy i opiekuna wykonują palmę na konkurs. Uczniowie klas IV-VI robią palmy indywidualnie. Po bokach hali rozstawione są stoły – ślicznie udekorowane, ze smakołykami i wypiekami świątecznymi, przygotowanymi przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z oleszyckiej gminy. Wnętrze hali wypełniają nie tylko uczniowie szkół i nauczyciele, ale zaproszeni goście, przedstawiciele urzędów, instytucji, organizacji, stowarzyszeń działających w gminie, bo to jest święto całej społeczności gminnej. Uczniowie prezentują część artystyczną. Odczytany jest protokół jurorów, zwycięzcy prezentują swoje nagrodzone palmy, a burmistrz Oleszyc Andrzej Gryniewicz wręcza im nagrody. Konferansjerzy przypominają symbolikę Niedzieli Palmowej i wierzenia związane z palmami.

Symbolika palmy

Oprócz sakralnego palma ma jeszcze inne znaczenie. Wg wierzeń ludowych, człowiek wychłostany poświęconymi w kościele palmami stawał się odporny na choroby. Połykane pączki gałązek wierzbowych miały chronić przed chorobami gardła i krtani. Bazie z poświęconych palm zmieszane z ziarnem wkładali chłopi pod pierwszą zaoraną skibę, by zapewnić urodzaj. Krzyżyki zrobione z gałązek palm wtykano na rogach pola, by chronić zasiewy przed gradobiciem i burzami. Wypędzane wiosną na pastwiska bydło dotykano gałązkami palm, by chroniły je przed chorobami. Wystawiano w oknach palmy, by chronić domy przed piorunami. Wysokie palmy przynosiły ich wykonawcom długie życie, a piękne palmy sprawiały, że dzieci będą dorodne.

W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół przechowywany do posypania głów wiernych w Środę Popielcową. To tylko niektóre z wierzeń związanych z poświęconymi palmami. Oleszyckie święto tradycji i kultury ludowej kończy się degustacją potraw i wypieków świątecznych. Palmy zaś są święcone w Niedzielę Palmową. Św. Jan Paweł II w 1999 r. w Łowiczu mówił: „Nie można dobrze służyć narodowi, nie znając jego dziejów, bogatej tradycji i kultury. Polska potrzebuje ludzi otwartych na świat, ale kochających swój rodzinny kraj”. To wskazanie realizuje Szkoła Podstawowa w Oleszycach, nosząca jego imię od 25 lat.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Palmowa w katedrze polowej Wojska Polskiego

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org

– Prośmy o to, by nasze chrześcijaństwo było pogłębione, osadzone na fundamencie rozumnych decyzji i odpowiedzialnych wyborów – zachęcał podczas Mszy św. w katedrze polowej bp Józef Guzdek, ordynariusz Wojska Polskiego. W przypadającą dziś Niedzielę Męki Pańskiej biskup polowy poświęcił palmy przyniesione przez wiernych do świątyni.

Oprawę muzyczną Mszy św. i liturgię słowa przygotowali harcerze ZHP biorący udział w „Rajdzie Arsenał”, z okazji przypadającej jutro 75 rocznicy „Akcji pod Arsenałem”.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję