Reklama

Wiadomości z diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żary

Przemówić do serc

Reklama

18 atrakcyjnych utworów muzycznych złożyło się na około dwugodzinny koncert, który odbył się 25 stycznia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach.
W pięknej, gotyckiej świątyni, wprost wymarzonej dla tego typu imprez, można było zachwycać się wspaniałą muzyką w wykonaniu wybitnych artystów. Do Żar na koncert przybyła specjalnie z Bolonii słynna śpiewaczka Małgorzata Walewska, która zaśpiewała w żarskim kościele z chórem i orkiestrą kameralną Capella Cracoviensis pod dyrekcją prof. Stanisława Krawczyńskiego. Podczas Galii Noworocznej, którą poprowadził Bogusław Kaczyński, wystąpił także Michał Bajor.
Na koncert złożyły się znane arie i uwertury operowe, kolędy w ciekawym opracowaniu muzycznym, klasyczne utwory muzyczne oraz kilka pieśni z filmu Quo vadis.
Tak zorganizowanej i poprowadzonej imprezy nie powstydziłyby się najlepsze sale koncertowe. Należałoby życzyć wszystkim jak najwięcej tego typu podarunków muzycznych. Organizatorem imprezy był Zarząd Firmy "Kronopl" i chwała mu za to, choć szkoda, że o koncercie tak zacnych osób w Żarach wiedzieli tylko wybrańcy. W mieście nie było plakatów, w prasie informacji, a trzy nawy olbrzymiej świątyni świeciły pustkami. Czyżbyśmy żyli w kraju, w którym wiele dóbr kultury zarezerwowanych jest jedynie dla wybrańców?
Warto w pięknych żarskich świątyniach częściej organizować imprezy, które służyłyby sztuce i kulturze, a dzięki nim ubogacały wewnętrznie słuchaczy. Gotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa został odbudowany z całkowitej ruiny przez ks. prał. Tadeusza Demela. Potem dbał o niego ks. kan. Tadeusz Kleszcz, a obecnie ks. Andrzej Tymczyj. Równie piękny jest neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który także w swych murach niejeden raz gościł polskich artystów. Myślę, że dobrze się dzieje, że kościoły stają się miejscem nie tylko spotkania z Bogiem, ale także miejscem, gdzie podejmowane są ważkie problemy etyczne, gdzie do serca człowieka dochodzi się przez muzykę, sztukę, teatr.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Teresa Małkiewicz

Bobowicko

Sybirackie kolędowanie

1 lutego w Zespole Szkół Rolniczych im. Zesłańców Sybiru w Bobowicku odbyło się spotkanie opłatkowe członków Związku Sybiraków, w którym udział wziął bp Adam Dyczkowski, ks. Andrzej Kugielski - proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bobowicku oraz przedstawiciele władz samorządowych i związkowych. Zebranych przywitała Jadwiga Ostrowska - prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wlkp., a chór szkolny pod kierunkiem Andrzeja Korzeniewskiego wykonał koncert kolęd, za które otrzymał gromkie brawa.
W czasie spotkania dziewięciu osobom przyznano Honorową Odznakę Sybiraka. Odebrali ją: Krystyna Dziębowska, Zyfyryna Hulnicka, Andrzej Korzeniewski, Marek Lutostański, Józef Paramonik, Janina Święcka, Czesław Szagdaj, Janina Wesołowska, Emilia Wiśniewska. Bp Adam Dyczkowski otrzymał na pamiątkę od Zarządu Związku Sybiraków Księgę Sybiraków wydaną przez Radę Naukową Zarządu Głównego Związku Sybiraków.
Miłym akcentem spotkania było wspólne kolędowanie.

Kazimierz Kulas

Domowy Kościół

Reklama

W niedzielę, 24 stycznia zakończył się w Manili IV Światowy Kongres Rodzin. W tym dniu kręgi małżeństw Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie rejonu żagańsko-żarskiego wzięły udział w uroczystej Mszy św. sprawowanej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach jako znak duchowej łączności z uczestnikami kongresu w Manili. Mszy św. przewodniczył ks. prob. Tadeusz Dobrucki, w ramach kazania naukę wygłosił dr Mieczysław Guzewicz. Po Mszy św. na plebanii odbyło się spotkanie rodzin Domowego Kościoła oraz osób zainteresowanych problematyką rodziny. Była to także okazja do dzielenia się życiem oraz doświadczeniami z uczestnictwa w Domowym Kościele.

Żary

Już po raz drugi "Żary dla Jezusa" odbyły się według nowej formy. W ostatni piątek miesiąca we wszystkich kościołach żarskich odbywa się trzygodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu (od godz. 15: 00 do 18: 00). Jednak "Żary dla Jezusa" mają też drugą część. Od godz. 18: 00 do godz. 20: 00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa gromadzą się wierni na wspólnej modlitwie uwielbienia, by modlić się o duchowe przebudzenie Żar. Całość kończy się uroczystą Mszą św. z modlitwą o uzdrowienie o godz. 20.00.
Następne spotkanie "Żary dla Jezusa" odbędzie się 28 lutego (ostatni piątek miesiąca). Tym razem mieszkańcy Żar będą się modlić w intencji wspólnot i grup parafialnych oraz o przebudzenie duchowe całego miasta. Godziny i miejsca modlitwy bez zmian.

Klub Inteligencji Katolickiej

Zielonogórski KIK organizuje konkurs recytatorski "Roman Brandstaetter". Osoby przystępujące do konkursu przygotowują jeden utwór poetycki i jeden fragment prozy z twórczości Romana Brandstaettera. Łączny czas prezentacji obu utworów nie powinien przekroczyć 7 minut. Konkurs odbędzie się w trzech grupach wiekowych: młodzież gimnazjalna, młodzież szkół średnich i młodzież pomaturalna. Konkurs odbędzie się 29 marca w Sali Jasnogórskiej parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.
Zgłoszenia uczestników należy przysyłać do 17 marca pod adresem: Klub Inteligencji Katolickiej, ul. Bułgarska 30, 65-647 Zielona Góra, e-mail: jozef.kosiak@wp.pl.

Klub "Arka"

Klub Arka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy pl. Matejki 2 w Zielonej Górze ogłasza konkurs plastyczny pod patronatem bp. Adama Dyczkowskiego. Temat: pamiątka z Zielonej Góry lub moje ulubione miasto, pejzaże, martwa natura i motywy biblijne. Technika dowolna. Autorzy dziesięciu najlepszych dzieł zostaną nagrodzeni, a zwycięzca pojedzie do Wiednia. Prace do 2 kwietnia, opatrzone imieniem, nazwiskiem i adresem, należy składać w siedzibie Klubu Arka. Ogłoszenie wyników konkursu przewidziano na 12 kwietnia.

Jednym zdaniem

4 lutego ukonstytuował się zarząd nowo powstałego terenowego koła Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich przy parafii pw. św. Józefa Robotnika w Nowej Soli. Prezesem zarządu koła została lek. Anna Eisler, wiceprezesem lek. Tadeusz Pietek, sekretarzem lek. Bogusława Wożniak.

8 lutego odbyło się w Zielonej Górze spotkanie Diakonii Słowa i Informacji Ruchu Światło-Życie. Członkowie diakonii omawiali bieżące kwestie związane z wydawaniem Betfage - diecezjalnego pisma oazowego (e-mail: betfage@wp.pl.) oraz funkcjonowaniem strony internetowej www.adonai.w.pl.

9 lutego bp Edward Dajczak odprawił Mszę św. w intencji chorych w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.

9 lutego w parafii pw. św. Henryka w Sulęcinie podczas Mszy św. o godz 9.00 rozpoczęło się nawiedzenie rodzin przez obraz Jezusa Miłosiernego. Do każdego obrazu została dołączona Księga Duchowych Darów.

10 lutego w Guben spotkali się polscy i niemieccy przeciwnicy zbrojnej interwencji w Iraku. Organizatorem marszu był pastor ewangelicki Michael Domke. We wspólnej modlitwie uczestniczył wraz ze swoimi parafianami proboszcz ks. Zbigniew Samociak z parafii pw. Trójcy Świętej w Gubinie i ks. Uwe Aschenbrenner z parafii w Guben.

11 lutego w ramach obchodów Światowego Dnia Chorych bp Adam Dyczkowski odprawił Mszę św. dla chorych w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze, a bp Paweł Socha w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli.

11 lutego w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze została odprawiona Msza św. w 63. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. Po Mszy św. uczestnicy złożyli hołd poległym na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej.

11 lutego na ulicach Gorzowa przeprowadzono uliczną kwestę na rzecz Hospicjum im. św. Kamila w Gorzowie Wlkp. Zebrano 60 483,71 zł. Suma ta nie uwzględnia datków zebranych przez gorzowskie parafie oraz ofiar z diecezji. W ubiegłym roku zebrano 43 475,99 zł.

Zaproszenia

Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze zaprasza na wykład bp Pawła Sochy pt. "Krzyż Chrystusa świadectwem miłości Boga do człowieka". Spotkanie odbędzie się 25 lutego o godz. 19.00 w Sali Jasnogórskiej przy parafii pw. Ducha Świętego.

Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. zaprasza 27 lutego o godz. 18.00 na wykład Stanisława Sinkowskiego pt. "Badania archeologiczne nad osadnictwem kultury łużyckiej w Dolinie Dolnej warty".

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

[ TEMATY ]

święty

Lowdown/pl.wikipedia.org

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

26 czerwca w liturgii Kościół w Polsce wspomina św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego zwanego "ojcem ubogich i księdzem dziadów". Przed laty kanonizował go papież Benedykt XVI.

Ks. Zygmunt Gorazdowski żył w latach 1845-1920, był kapłanem diecezjalnym i założycielem Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Beatyfikował go 26 czerwca 2001 r. we Lwowie papież Jan Paweł II, a kanonizował 23 października 2005 r. papież Benedykt XVI i była to pierwsza kanonizacja w czasie jego pontyfikatu.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV rozpoczął konsystorz: trzy wskazania dla kardynałów

2026-06-26 09:28

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

Watykan

konsystorz

Vatican Media

Wiara wyzwalająca od lęku, pokój jako obowiązek całej rodziny ludzkiej oraz posłuszeństwo rodzące jedność – to trzy kierunki rozeznawania, które Papież wskazał kardynałom na rozpoczęcie nadzwyczajnego konsystorza. Podkreślił również, że w Kościele prawdziwy autorytet rodzi się ze słuchania, a nie z wydawania poleceń.

Rozpoczynając nadzwyczajny konsystorz Mszą św. celebrowaną w Bazylice św. Piotra, Leon XIV przypomniał, że kardynałowie przybyli do Rzymu z różnych stron świata, niosąc w sercu swoje Kościoły lokalne, doświadczenia duszpasterskie oraz troski wiernych. Podkreślił, że wszystkie te różnorodne doświadczenia odnajdują jedność w Chrystusie – „prawdziwym krzewie winnym”, z którego Kościół czerpie życie i siłę do wydawania owoców.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego potrzeba było aż stu lat, aby Kościół uznał objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie?

2026-06-26 21:34

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Matka Boża Gietrzwałdzka

Julia Czernik

Zatwierdzam kult objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie jako nie sprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, oparty na faktach wiarygodnych, których charakter nadprzyrodzony i Boży nie da się wykluczyć” – oświadczył publicznie 11 września 1977 roku w obecności tysięcy pielgrzymów biskup warmiński Józef Drzazga. W ten sposób w imieniu Kościoła uznał, że między 27 czerwca a 16 września 1877 roku w Gierzwałdzie ukazywała się Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta.

Poniżej fragment książki Odkryć Gietrzwałd na nowo. Całość do kupienia w naszej księgarni: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję