Reklama

Niedziela Lubelska

W promieniach Miłosierdzia

W 110. rocznicę nadania praw miejskich Puławy zostały zawierzone Bożemu Miłosierdziu

Niedziela lubelska 17/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Paweł Wysoki

Przez miasto Puławy przeszła procesja z obrazem Jezusa Miłosiernego

Przez miasto Puławy przeszła procesja z obrazem Jezusa Miłosiernego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na prośbę władz miasta z prezydentem Januszem Groblem, akt zawierzenia Puław i ziemi puławskiej dokonał się podczas uroczystości odpustowych w parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, klęcząc przed wizerunkiem Jezusa Miłosiernego i Najświętszym Sakramentem oraz przyzywając wstawiennictwa apostołów miłosierdzia: św. Faustynę Kowalską, św. Jana Pawła II i bł. ks. Michała Sopoćko, powierzył Bogu społeczność miasta i regionu. – Zawierzamy Twemu Miłosierdziu naszą małą ojczyznę, władze i instytucje, urzędy i zakłady pracy, szkoły i szpitale, parafie i zgromadzenia zakonne, wszystkich mieszkańców poczynając od najmłodszych pod sercami matek, przez dzieci, młodzież, dorosłych, rodziny, osoby chore, cierpiące i bezrobotne. W Twym nieskończonym Miłosierdziu zanurzamy tych, którzy pobłądzili na drogach życia. Zawierzamy dziś losy świata i człowieka, ufając, że w Tobie zawsze odnajdziemy źródło nadziei i ufności – mówił bp Artur Miziński.

Historyczna uroczystość

Reklama

Zawierzenie miasta poprzedziło triduum, które w jubileuszowym kościele poprowadził ks. Stanisław Gurba z diecezji sandomierskiej. Przybliżając wiernym sposoby czynienia miłosierdzia modlitwą, słowem i czynem, Rekolekcjonista modlił się wraz z całą społecznością Puław m.in. podczas Godzinek o Bożym Miłosierdziu, Drogi Światła i nabożeństwa uwielbienia Miłosierdzia Bożego. Podczas głównej uroczystości, w wypełnionym po brzegi kościele pw. Miłosierdzia Bożego, proboszcz ks. Andrzej Sternik prosił bp. Artura Mizińskiego o modlitwę i błogosławieństwo, by promienie Jezusa Miłosiernego objęły każdego mieszkańca puławskiej ziemi. Wraz z duchowieństwem i włodarzami miasta modliły się siostry benedyktynki misjonarki, a także przedstawiciele licznych instytucji i urzędów. Wszyscy znaleźli się w „kościele pod lasem”, by w szkole Chrystusa uczyć się sposobów szerzenia Miłosierdzia Bożego we wszystkich środowiskach życia i pracy. Na zakończenie Eucharystii wierni przeszli w uroczystej procesji; podążając za niesionym na ramionach młodzieży wizerunkiem Jezusa Miłosiernego oraz za relikwiami apostołów miłosierdzia dali świadectwo wiary i ufności. Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wyjątkowej uroczystości podziękował Ksiądz Proboszcz. Szczególne słowa wdzięczności skierował do włodarzy miasta, którzy poprzez postawę i podejmowane decyzje potwierdzają miłość do swojej ziemi oraz dają świadectwo troski o człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wieczorem społeczność miasta ponownie zgromadziła się w jubileuszowej świątyni, by wziąć udział w koncercie poświęconym 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz 110. rocznicy nadania praw miejskich Puławom. W murach kościoła donośnie zabrzmiało „Te Deum” Antoniego Brucknera oraz symfonia G-mol Wolfganga Amadeusza Mozarta. Podniosłe utwory wykonali soliści z filharmonii z Poznania, Chór i Orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie oraz Chór Akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im św. Jana Pawła II.

W szkole Miłosierdzia

Modlitewne spotkanie z biskupem, który w swoim pasterskim zawołaniu ma słowa „Zaufałem Miłosierdziu Twemu” stało się okazją do refleksji nad sposobami szerzenia orędzia Miłosierdzia Bożego w codziennym życiu. Bp Artur Miziński wzywał wszystkich, by nie lękali się być świadkami miłosiernej miłości wobec braci. Za św. Faustyną przypomniał, że istnieje cała sieć sposobów czynienia miłosierdzia. Wskazanymi przez samego Jezusa są: czyn, słowo i modlitwa.

Bp Artur Miziński podkreślał, że miłosierdzie to droga, która łączy serce człowieka z Bogiem; sprawia, że dokonuje się wewnętrzna przemiana nie tylko człowieka obdarzonego pomocą, ale też świadczącego miłosierdzie. Jak mówił, pierwszy sposób wymaga, aby w życiu kierować się miłością i miłosierdziem, czyli wypełniać przykazanie miłości Boga i bliźniego. – W odpowiedzi na miłość Boga mamy wypełniać to posłanie poprzez świadczenie uczynków miłosierdzia, stając się współpracownikami samego Boga. To trudne zadanie, ale warto je podejmować – podkreślał. Drugi sposób to słowo. Jezus wielokrotnie mówił s. Faustynie, że nie może otrzymanych łask zatrzymywać dla siebie, ale musi dzielić się nimi z innymi duszami. – Jak najwięcej osób powinno dowiedzieć się o Bożym Miłosierdziu. To zadanie powierzone jest kapłanom, ale ci nie zawsze mają dostęp do wszystkich środowisk. Dlatego każdy człowiek, który doświadczył Bożego Miłosierdzia, powinien być Jego świadkiem w miejscu codziennej pracy i życia – podkreślał. Jako trzeci sposób wskazał modlitwę, zwłaszcza tę przekazaną światu przez Jezusa za pośrednictwem pokornej zakonnicy, sekretarki Bożego Miłosierdzia. – Z Koronką do Miłosierdzia Bożego wiążą się szczególne łaski, których nie można zmarnować – apelował Ksiądz Biskup.

Bp Artur Miziński podziękował włodarzom miasta za to, że w czasach spychania wiary na margines życia zdecydowali się powierzyć losy Puław Miłosierdziu Bożemu. – Ufam, że to szczególne świadectwo wiary zostanie wszystkim wynagrodzone przez Boga bogatego w Miłosierdzie – mówił Pasterz.

2016-04-21 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek u św. Marty: stylem chrześcijanina jest miłosierdzie

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Mazur/episkopat.pl

Do wyzwolenia od „ducha świata” i pójścia za „szaleństwem krzyża” zachęcił papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Ojciec Święty, nawiązując do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Łk 6,27-38) podkreślił, że życie szczęśliwe, jakie proponuje nam Pan Bóg to droga Błogosławieństw i uczynków miłosierdzia.

Franciszek zauważył, że Pan Jezus daje nam jasne wskazania, jak powinno wyglądać życie chrześcijańskie: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają”. A więc chrześcijanie nie powinni plotkować, podejmować logiki oszczerstw rodzących wojny, ale zawsze znajdować czas na modlitwę za osoby irytujące. W przeciwnym razie, owszem jesteśmy chrześcijanami na mocy chrztu św., ale nie żyjemy po chrześcijańsku.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję