Reklama

Niedziela Przemyska

Giedlarowa

Finał VII Turnieju Piłki Nożnej Halowej LSO

Niedziela przemyska 19/2016, str. 8

[ TEMATY ]

turniej

Archiwum organizatorów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę, 16 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół w Giedlarowej odbył się Finał VII Mistrzostw Archidiecezji Przemyskiej w halowej piłce nożnej Liturgicznej Służby Ołtarza.

Turniej rozpoczął się Mszą św. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Giedlarowej. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Bartosz Rajnowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, współkoncelebrowali ks. prał. Marek Cisek, dziekan dekanatu Leżajsk I, ks. Jan Balicki, proboszcz parafii oraz księża opiekunowie drużyn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Turniej odbywał się w dwóch kategoriach: szkoły podstawowej i gimnazjalnej.

W kategorii ministranci młodsi – szkoła podstawowa, poszczególne parafie zajęły następujące miejsca:

I miejsce – Jaśliska pw. Katarzyny Aleksandryjskiej (opiekun ks. Sebastian Picur)

II miejsce – Ryszkowa Wola pw. św. Piotra i Pawła (opiekun ks. Andrzej Więcek)

III miejsce – Leżajsk-Fara pw. Trójcy Świętej (opiekun ks. Kamil Gniwek)

IV miejsce – Stubno pw. Matki Bożej Szkaplerznej (opiekun ks. Paweł Tołpa)

V miejsce – Lesko pw. Nawiedzenia NMP (opiekun ks. Leszek Gocek)

VI miejsce – Besko pw. Podwyższenia Krzyża (opiekun ks. Paweł Dziob)

Zostały też przyznane wyróżnienia indywidualne:

Królem strzelców został Bartłomiej Tłuczek z parafii Leżajsk-Fara.

Najlepszym bramkarzem został Patryk Winnicki z parafii Jaśliska.

Drużyną Fair Play została drużyna z parafii Besko.

W kategorii ministranci starsi gimnazjum poszczególne parafie zajęły następujące miejsca:

I miejsce – Stubno pw. Matki Bożej Szkaplerznej (opiekun ks. Paweł Tołpa)

II miejsce – Kopytowa pw. św. Maksymiliana Kolbego (opiekun ks. Zbigniew Kuc)

III miejsce – Niebieszczany pw. św. Mikołaja Biskupa (opiekun ks. Bartłomiej Brodziak)

IV miejsce parafia Giedlarowa pw. św. Michała Archanioła (opiekun ks. Piotr Porada)

V miejsce parafia Górzanka pw. Wniebowstąpienia Pańskiego (opiekun ks. Piotr Bartnik)

Reklama

VI miejsce Szówsko pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (opiekun ks. Karol Krupa)

W tej kategorii królem strzelców został Damian Osmoła z parafii Stubno.

Najlepszym bramkarzem został Bartłomiej Czekański z parafii Kopytowa.

Drużyną Fair Play: Giedlarowa.

Zwycięzcy turnieju oraz zespoły z drugich miejsc z „dzika kartą” w obu kategoriach będą reprezentować naszą diecezję na Finałach Mistrzostw Polski dla Liturgicznej Służby Ołtarza, które odbędą się 1-2 maja br. w Rzeszowie.

Wszystkie zespoły otrzymały puchary, dyplomy oraz piłki do gry w nożną, które zostały wręczone przez Lidię Stępniowską, dyrektor Zespołu Szkół w Giedlarowej, sen. Mieczysława Golbę, prezesa Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej oraz Krzysztofa Sobejko, wójta Gminy Leżajsk.

Honorowy patronat nad Turniejem objęli sen. Mieczysław Golba oraz Krzysztof Sobejko, którzy także – wraz z Kazimierzem Krawcem i Zbigniewem Śliwą – ufundowali nagrody dla zawodników.

Składamy najserdeczniejsze podziękowania dla Dyrekcji Zespołu Szkół w Giedlarowej za umożliwienie przeprowadzenia rozgrywek, wszystkim pracownikom szkoły za pomoc w organizacji zawodów i posiłek, komisarzowi zawodów (Janusz Krajnik) i sędziom za sprawne przeprowadzenie turnieju, pomocy medycznej (Janusz Nowak) oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji finału.

2016-05-05 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mistrzowska drużyna

Niedziela sandomierska 1/2022, str. III

[ TEMATY ]

turniej

szachista

Archiwum prywatne

Mistrzowie województwa podkarpackiego

Mistrzowie województwa podkarpackiego

Reprezentacja szachistów zdobyła mistrzostwo województwa podkarpackiego.

Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 wygrali wojewódzki etap igrzysk dzieci w szachach. Czteroosobowa drużyna będzie teraz reprezentowała miasto w ogólnopolskim finale. – Boje nie były łatwe, w turnieju rywalizowały najlepsze reprezentacje szachowe województwa i obfitowały w wiele zwrotów akcji. Mimo to, drużyna wywalczyła tytuł mistrza województwa! To ogromna duma dla naszego miasta, że mamy tak utalentowaną młodzież i wspaniałego trenera – mówił Waldemar Grochowski, burmistrz gminy i miasta Rudnik nad Sanem. Zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego „Orlik” Rudnik nad Sanem zdobyli w sumie 19 pkt. Najlepszą szachistką była Wiktoria Cagara, która zdobyła 11 pkt. na 11 możliwych. W skład mistrzowskiej drużyny wchodzą: Wiktoria Cagara, Kamil Mierzwa, Adrian Koszałka i Filip Cagara. W trakcie zawodów opiekunką grupy była Katarzyna Trojanowska. Natomiast wszyscy trenują pod bacznym okiem Bolesława Ziółkowskiego w Uczniowskim Klubie Sportowym „Orlik”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa/ W sobotę rozpoczyna się w parafiach peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

2024-05-04 07:58

[ TEMATY ]

relikwie

peregrynacja

Marzena Cyfert

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

W sobotę w parafiach archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej rozpoczyna się peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów - Józefa i Wiktorii i ich siedmiorga dzieci zamordowanych przez Niemców w 1944 r. za ratowanie Żydów. Potrwa do 18 maja.

Peregrynacja rozpocznie się 4 maja w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, gdzie o godz. 19.00 mszy św. będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję