Reklama

Niedziela Łódzka

Ufasz mi, Jezu

Niedziela łódzka 20/2016, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Wilno

Kl. Łukasz Kowalski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Kościele obchodzimy właśnie Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Wilno jest szczególnym miastem, gdzie miłosierdzie Boże jest czczone. To w Wilnie został namalowany, według wskazówek św. Faustyny, i znajduje się do dziś, pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego. To tu siostry Jezusa Miłosiernego prowadzą jedyne (! ) na Litwie hospicjum z opieką paliatywną. To tu znajduje się obraz Matki Miłosierdzia – umieszczony w Ostrej Bramie. I dlatego w tym roku nasza wspólnota seminaryjna udała się na dawne Wschodnie Kresy, by błagać Boga o miłosierdzie dla siebie, archidiecezji łódzkiej i wszystkich polecanych naszym modlitwom.

Reklama

Zwiedzaliśmy przepiękne świątynie wileńskie, m.in. kościół Świętych Piotra i Pawła z bogato zdobionym wnętrzem, prawosławną cerkiew, w której są zachowane szczątki trzech męczenników franciszkańskich, kościół Bazylianów, który w czasach komunizmu służył za laboratorium techniczne. Szczególnie poruszającym był wyjazd do Ponar, znanych z dołów śmierci, które w czasie II wojny światowej stały się miejscem kaźni ok. 100 tys. ofiar: Żydów, Polaków, Romów oraz innych narodowości. W Trokach, gdzie stoi zamek księcia Witolda z XIV wieku, zasmakowaliśmy karaimskiej kuchni. 30 kwietnia, w święto Polaków mieszkających na Litwie, uczestniczyliśmy w Eucharystii w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej, przed którą zgromadziły się tysiące naszych rodaków. Wieczorem natomiast chętni wzięli udział w Nieszporach Ludźmierskich w polskim kościele pw. Ducha Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miejscem naszych noclegów było Seminarium Wileńskie. Obecnie studiuje tam 18 kleryków. Główną intencją naszej pielgrzymki do Wilna była prośba o powołania do służby w Kościele łódzkim. Widzimy jednak, że mała liczba powołań to nie tylko problem Polski (choć nasze seminarium liczy obecnie 50 kleryków). Modliliśmy się zatem, i modlimy nieustannie, o liczne, święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne dla całego Kościoła powszechnego.

To, co dla mnie było najważniejsze podczas całej pielgrzymki do Wilna – pod koniec wieczornej Mszy św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ks. prefekt Paweł powiedział: – Zastanawia mnie, dlaczego na obrazie nie ma podpisu: „Jezu, ufam Tobie”? Może dlatego, że Jezus chce nam powiedzieć, że to On ufa nam! To było zdanie, którym modlę się już od jakiegoś czasu, a tamtego dnia rano powiedziałem Panu Jezusowi: Dziś, gdy będę wchodził do każdego kościoła, będę wyznawał wiarę, że Ty mi ufasz. Tak robiłem, a na koniec dnia usłyszałem potwierdzenie...

2016-05-12 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

AWPL- ZChR bezkonkurencyjna na Wileńszczyźnie

[ TEMATY ]

Wilno

l24.it

Dr Bogusław Rogalski

Dr Bogusław Rogalski

Wybory samorządowe 2019 za nami. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin potwierdziła kolejny już raz swoją bezkonkurencyjną pozycję na Wileńszczyźnie, deklasując wszystkich rywali politycznych. Tym samym Polacy pokazali, że są prawdziwymi gospodarzami tej ziemi, na której od wielu pokoleń toczy się zwycięska walka o zachowanie polskiej tożsamości, mowy, kultury, wiary ojców i polskiego szkolnictwa. Te wybory znakomicie potwierdziły siłę polskości i polskich organizacji, których politycznym przedstawicielem jest AWPL – ZChR. Warto zatem podsumować wyborczą batalię.

Merowie Rekść i Palewicz wygrywają w pierwszej turze
CZYTAJ DALEJ

Kazachstan: Z pożaru kościoła ocalało jedynie drewniane tabernakulum i krzyż!

2026-06-25 09:18

[ TEMATY ]

Kazachstan

Mat.prasowy

Uratowany krzyż

Uratowany krzyż

W pożarze trwającym kilka dni spłonęło wszystko poza drewnianym tabernakulum i krzyżem. Ks. Łukasz Chłopek, misjonarz w Kazachstanie, odczytał to jako znak i postanowił odbudować kościół w formie… jurty.

Dariusz Dudek: W nocy z wtorku na środę, 7 maja 2025 roku, o godzinie 23:53 rozdzwonił się Twój telefon. Usłyszałeś cztery słowa: „pali się nasz kościół”. Co czułeś?
CZYTAJ DALEJ

Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa obradowało na UPJPII

2026-06-26 13:20

archiwum organizatorów

- Kardynał zaprosił rektorów do rozwijania współpracy z Kościołem krakowskim i współtworzenia przestrzeni dialogu oraz jedności, co zostało bardzo dobrze przyjęte przez uczestników spotkania” – zauważył rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała

Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, które zrzesza przedstawicieli 18 uczelni z Krakowa i Małopolski, obradowało 22 czerwca 2026 roku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję