Reklama

Głos z Torunia

Konsekracja świątyni

W roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i w 1050. rocznicę Chrztu Polski w diecezji toruńskiej bp Andrzej Suski konsekrował kościół pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na Rubinkowie II w Toruniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgia poświęcenia kościoła na Rubinkowie II odbyła się 14 maja o godz. 15. Rekolekcje przygotowujące wiernych do tej uroczystości odbyły się w dniach 11-13 maja i poprowadził je ks. prał. prof. dr hab. Jan Perszon.

Powitanie

Uroczystość poświęcenia kościoła rozpoczęto powitaniem bp. Andrzeja Suskiego przez przedstawicieli parafian. Słowo powitania wygłosił również proboszcz miejsca ks. kan. Jan Ropel. Bezpośrednio po tym Ksiądz Biskup pokropił ołtarz, ściany świątyni oraz wiernych. Następnie miała miejsce Liturgia Słowa, podczas której bp Andrzej Suski wygłosił słowo Boże.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowo Boże

Reklama

W homilii bp Andrzej Suski zwrócił szczególną uwagę na rolę ołtarza, który jako stół wieczernikowy jest jednoczącym znakiem Chrystusa. Ołtarz wzywa na ucztę Jezusową. Gdy człowiek odpowie na to wezwanie, staje się współuczestnikiem bóstwa Jezusa, ale zostaje też posłany, by iść i głosić Ewangelię. Kaznodzieja podkreślił, że świątynia jest wyrazem tęsknoty za Panem Bogiem, a każdy jej element jest wołaniem do kolejnych pokoleń, że nie można żyć bez Boga.
Bp Suski podziękował za pracę i każdy wdowi grosz przeznaczony na cel budowy kościoła na Rubinkowie II, a także za dar modlitwy i cierpienia ofiarowanych w tej intencji. Wyraził również wdzięczność wobec proboszczów ks. kan. Mirosława Owczarka i ks. kan. Jana Ropla, wszystkich kapłanów w niej posługujących oraz budowniczych kościoła. – Najważniejsze zadanie trwa i będzie trwać. To budowa świątyni duchowej. Niech dobry Bóg wam w tym błogosławi – zakończył Biskup Andrzej.

Konsekracja

Rozpoczynając główne elementy ceremonii poświęcenia kościoła, Biskup Andrzej odmówił modlitwę poświęcenia, wylał święte krzyżmo na środek ołtarza oraz w jego cztery rogi i dokonał namaszczenia ołtarza. Następnie celebrans i bp Józef Szamocki oraz ks. kan. Jan Ropel namaścili ściany kościoła, znacząc krzyżmem dwanaście krzyży. W obrzędzie okadzenia ołtarza i kościoła na obnażonym ołtarzu ustawiono kociołek do spalenia kadzidła, Biskup Andrzej okadził ołtarz, a proboszcz ściany kościoła, po czym nakryto ołtarz obrusem.
Ostatnim elementem było oświetlenie ołtarza i kościoła. Biskup Andrzej zapalił wniesione w procesji paschał, świece ołtarzowe i zacheuszki, czyli świece stawiane w miejscach namaszczenia ścian. Na zakończenie obrzędu kościół przystrojono kwiatami i rozpoczęto Liturgię Eucharystyczną, podczas której w darach ofiarnych wniesiono m.in. repliki przedstawienia Ostatniej Wieczerzy z prezbiterium kościoła, szaty i paramenty liturgiczne po raz pierwszy używane podczas liturgii konsekracyjnej.

Gratulacje i wdzięczność

Na zakończenie słowa gratulacji i wdzięczności za zwieńczoną konsekracją budowę świątyni wyrazili m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski, dyrektor biura wojewody kujawsko-pomorskiego Tomasz Łapicz, przedstawiciel marszałka województwa Andrzej Mazur, poseł Anna Sobecka i przedstawiciele rady parafialnej.
Ks. kan. Jan Ropel, dziękując wszystkim za obecność i udział w Liturgii, odczytał akt poświęcenia kościoła, który następnie uroczyście podpisali księża biskupi, dziekan dekanatu Toruń I, były i obecny proboszcz miejsca, a także architekci, inżynierowie i przedstawiciele władz.

2016-05-19 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Albański kardynał papieskim przedstawicielem na konsekrację kościoła w Prisztinie

[ TEMATY ]

konsekracja

Mazur/episkopat.pl

Ojciec Święty mianował swoim przedstawicielem specjalnym na planowaną 5 września b.r. konsekrację kościoła pod wezwaniem św. Teresy z Kalkuty w stolicy Kosowa - Prisztinie sędziwego albańskiego kardynała Ernesta Simoniego. Ponadto członkiem Kongregacji Nauki Wiary mianował prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, kard. Giuseppe Versaldiego.

88- letni kard. Simoni w komunistycznej Albanii został tajnie wyświęcony na kapłana 7 kwietnia 1956 roku. 24 grudnia 1963, po Pasterce został aresztowany i przewieziony do więzienia w Szkodrze, gdzie przetrzymywano go w izolatce. Został skazany na karę śmierci, ale wyrok zamieniono na 25 lat katorgi. W więzieniu stał się ojcem duchowym więźniów i ich autorytetem. 22 maja 1973 roku został ponownie skazany na śmierć jako domniemany inicjator buntu, ale ze względu na korzystne dla niego zeznania strażników wyrok nie został wykonany. Przez 18 lat był więziony, w tym dwanaście ciężko pracując w kopalni.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja rzeszowska ma nowego biskupa koadiutora

2026-06-24 12:03

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, został mianowany biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła 24 czerwca 2026 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję