Reklama

Niedziela Łódzka

Kościół to wspólnota

Dzisiaj trzeba było nam się spotkać, żeby zobaczyć, spojrzeć sobie w oczy, ile nas osób jest, jak jesteśmy różni, jak jesteśmy piękni, jak Duch Święty, który jest harmonią, potrafi nas zjednoczyć – mówił kard. Konrad Krajewski podczas Mszy św. inaugurującej IV Dni Wspólnoty Archidiecezji Łódzkiej. W łódzkiej katedrze zgromadzili się przedstawiciele ruchów, wspólnot, stowarzyszeń i fundacji działających na terenie archidiecezji.

2026-06-21 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

IV Dni Wspólnoty Archidiecezji Łódzkiej

IV Dni Wspólnoty Archidiecezji Łódzkiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszą św. sprawowaną w bazylice archikatedralnej w Łodzi rozpoczęły się Dni Wspólnoty. Eucharystii przewodniczył kard. Konrad Krajewski a wraz z nim bp Piotr Kleszcz oraz bp Zbigniew Wołkowicz, kapłani diecezjalni i zakonni. W liturgii uczestniczyły siostry zakonne oraz przedstawiciele licznych wspólnot, ruchów, fundacji i stowarzyszeń posługujących w Kościele łódzkim. Podczas Mszy św. Metropolita Łódzki dokonał obrzędu posłania 17 tegorocznych wakacyjnych oaz rekolekcyjnych, wśród których trzy odbędą się poza granicami kraju: w Keni, Kazachstanie i we Włoszech.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii kard. Konrad Krajewski nawiązał do perykopy ewangelicznej mówiącej o liliach polnych i ptakach niebieskich. Jak podkreślił, nie jest to jedynie poetycki obraz, ale przede wszystkim wezwanie do całkowitego zawierzenia Bogu. – Kiedy czytam Ewangelię, ona czyta moje życie – przypomniał zgromadzonym kardynał. – Pan Jezus uczy nas, byśmy umieli całkowicie zawierzyć Panu Bogu. Na początku pyta nas: komu służysz? Jezus mówi bardzo wyraźnie: dwom panom służyć nie można, bo zawsze któregoś z nich zdradzisz.

Reklama

Kaznodzieja zachęcał uczestników Dnia Wspólnoty do rachunku sumienia z własnych priorytetów i odpowiedzi na pytanie, czy w codziennym zaangażowaniu znajduje się miejsce dla Boga. Zwrócił uwagę, że nawet ludzie aktywnie działający w Kościele mogą ulec pokusie skupienia się wyłącznie na sobie lub sprawach świata.

Kard. Krajewski przypomniał również, że w Ewangelii Jezus aż pięć razy powtarza słowa: „Nie martw się”. Jak wyjaśniał, chodzi o rezygnację z takiego zatroskania, które sprawia, że człowiek zachowuje się tak, jakby wszystko zależało wyłącznie od niego. – Czy kiedyś byłeś całkowicie w rękach Boga? I powiedziałeś do Niego: zrób ze mną, co chcesz. Kiedy chcesz, jak chcesz i w jaki sposób chcesz. Oddaję się Tobie – mówił kaznodzieja.

Dzieląc się osobistym świadectwem, kardynał wspomniał swój pierwszy wyjazd na Ukrainę po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. W obliczu wojny, braku łączności i niepewności drogi odkrył na nowo znaczenie pełnego zaufania Bogu. – Uświadomiłem sobie, że największą wartość, jaką mogę mieć, to nosić Boga w sobie. To On wtedy kieruje. To On się o mnie wtedy troszczy. To od Niego wszystko zależy. Jezu, ufam Tobie. Ale nie tylko wtedy, kiedy jestem przed Najświętszym Sakramentem, ale w życiu – podkreślił.

Centralnym przesłaniem homilii było wezwanie do stawiania Boga na właściwym sobie miejscu. Kardynał przypomniał słowa Jezusa: „Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”, wskazując, że prawdziwa sprawiedliwość oznacza pełnienie woli Bożej.

Reklama

Do idei spotkania odniósł się także ks. Wiesław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej. Podkreślił, że Kościół tworzą różnorodne wspólnoty, które powinny nie tylko istnieć obok siebie, ale także współpracować. – Kościół to wspólnota wspólnot. Mamy różne wspólnoty: Odnowę w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie, Neokatechumenat, Spotkania Małżeńskie, Rycerzy Kolumba, Rycerzy św. Jerzego czy Rycerzy Jana Pawła II. Różne wspólnoty, ale wszyscy jesteśmy jednością. Jest jeden Kościół w naszej diecezji – zaznaczył kapłan. Ks. Kamiński zwrócił uwagę, że wiele środowisk kościelnych nie zna się wzajemnie i nie zawsze jest świadomych swojej obecności. Tymczasem zadaniem wszystkich wspólnot jest wzajemne wspieranie się i dzielenie otrzymanymi darami.

Po zakończeniu liturgii świętowanie przeniosło się na Plac Katedralny. Uczestnicy mogli zapoznać się z działalnością poszczególnych wspólnot, ruchów i organizacji działających w archidiecezji. Nie zabrakło wspólnego posiłku, atrakcji dla dzieci i młodzieży, warsztatów oraz panelu dyskusyjnego. Na scenie wręczono nagrody laureatom konkursów organizowanych przez Wydział Katechetyczny. Odbył się także koncert Małego Chóru Wielkich Serc, którego założycielem jest bp Piotr Kleszcz OFMConv. Zainteresowani mogli również zwiedzić Muzeum Archidiecezji Łódzkiej oraz gmach Wyższego Seminarium Duchownego.

Podsumowując znaczenie wydarzenia, kard. Konrad Krajewski podkreślił wartość wspólnego spotkania i świadectwa wiary. – Dobrze być razem. Jeżeli wystarczyło 12 apostołów, żeby Ewangelia rozeszła się po całym świecie, to co dopiero mówić o Łodzi, gdzie nas jest tak dużo. Właściwie ta Ewangelia powinna być wszędzie już obecna – podsumował Kardynał.

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: odpust zupełny jest po to, by zmierzyć się z konsekwencjami grzechu w swoim życiu!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Ks. Paweł Kłys

Zainaugurowany w Niedzielę Świętej Rodziny Rok Jubileuszowy 2025 otwiera przed wiernymi skarbiec Kościoła, w którym znajdują się odpusty przypisane do konkretnych czynów jubileuszowych.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Częstochowa/ Kard. Ryś: bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy w domu

2026-06-24 07:19

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze trwa Narodowa Pielgrzymka Węgrów. Mszę dla pątników odprawił kard. Grzegorz Ryś. Bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy w domu - powiedział. Polskę i Węgry łączą m.in dzieje zakonu paulinów, który pochodzi z Węgier.

Węgrzy tradycyjnie dotarli do Polski specjalnie zamówionym pociągiem. To już dziesięcioletnia tradycja ich pielgrzymowania. Z pątnikami przybył prowincjał placówki paulińskiej na Węgrzech, ojciec Andras Vizi. - Posługuję w Maria Nostra, skąd na Jasną Górę przyszli paulini - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję