Uroczysta inauguracja działalności Centrum po długim dostosowywaniu terenu odbyła się z udziałem władz uczelni, przedstawicieli władz kościelnych, środowiska naukowego, lokalnego samorządu oraz partnerów UKSW. Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia było poświęcenie obiektu przez biskupa dr. Krzysztofa Zadarko, biskupa ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Hierarcha w przemówieniu okolicznościowym nawiązał do historycznego momentu pozyskania przez UKSW terenu nad brzegiem Morza Bałtyckiego. Wspominając historię oraz szczególne zaangażowanie ówczesnych władz uczelni oraz wielkiego kanclerza wydziałów kościelnych UKSW kard. Kazimierza Nycza, podkreślił istotne zadania Centrum oraz szansę, jaka otwiera się dla Kołobrzegu i jego mieszkańców, w kontekście działania instytucji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Żyjemy w czasach, w których dialog nie jest dodatkiem do życia społecznego, ale jego koniecznym fundamentem. Dlatego z wielką radością patrzę na inicjatywę Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który tworzy miejsce służące spotkaniu człowieka z człowiekiem. Niech Centrum Dialogu Międzykulturowego i Ekumenizmu będzie przestrzenią budowania mostów między kulturami, środowiskami i pokoleniami oraz miejscem poszukiwania dobra wspólnego – wskazał bp Zadarko.
Reklama
Inauguracja Centrum związana jest z zakończeniem prac inwestycyjnych. Powstało na terenie, który jeszcze niedawno wymagał gruntownej rewitalizacji oraz przywrócenia funkcjonalnego charakteru miejsca. Władze UKSW podjęły decyzję o nadaniu temu miejscu nowego życia, zachowując jednocześnie jego wyjątkowy charakter: twórczej pracy, odpoczynku, edukacji, jak również działalności popularyzatorskiej. Centrum będzie funkcjonowało w oparciu o model współpracy uczelni z sektorem prywatnym. Partnerem UKSW został operator posiadający bardzo duże doświadczenie w prowadzeniu działalności wypoczynkowej, konferencyjnej i rekreacyjnej. Takie rozwiązanie pozwala łączyć realizację misji publicznej uniwersytetu z aktywnym wykorzystaniem potencjału nieruchomości oraz zapewnieniem wysokiego standardu świadczonych usług.
Ks. prof. Czekalski podkreślił, że otwarcie Centrum w Kołobrzegu jest wyrazem odpowiedzialnego myślenia o przyszłości UKSW.
- Podjąłem decyzję wymagającą odwagi i dalekowzroczności - zamiast pozostawić ten teren niewykorzystanym, postanowiliśmy przywrócić mu życie i stworzyć miejsce służące m.in. realizacji misji uczelni. Dzięki współpracy z partnerem zewnętrznym możemy zachować akademicki i społeczny charakter tego miejsca, jednocześnie zapewniając mu profesjonalne zarządzanie oraz możliwość dalszego rozwoju – zaznaczył rektor UKSW.
Ważnym elementem uroczystej inauguracji był wykład ks. prof. Henryka Skorowskiego, byłego rektora UKSW, którego staraniem uczelnia pozyskała te tereny, pod tytułem „Dialog podstawą budowania wspólnoty”. Prelegent wskazał między innymi na fakt, że dialog nie oznacza rezygnacji z własnej tożsamości. Przeciwnie – mówił wykładowca – jest spotkaniem osób świadomych własnych wartości, gotowych do wzajemnego słuchania i współpracy. Tak rozumiany dialog jest dziś jednym z najważniejszych zadań uniwersytetu i całego życia publicznego – zaznaczył ks. prof. Skorowski.
Reklama
Rektor UKSW zapowiada, że Centrum będzie otwarte dla wszystkich, którzy w zaproponowanej formule będą chcieli tworzyć, odpoczywać i budować relacje. Nadmorska lokalizacja sprzyja regeneracji sił, pracy twórczej oraz organizacji wydarzeń naukowych i edukacyjnych. Program działania Centrum zostanie przygotowany od nowego roku akademickiego 2026/2027.
Szczególne miejsce w działalności Centrum UKSW w BalticForest w Kołobrzegu zajmą inicjatywy związane z dialogiem międzykulturowym, międzyreligijnym i ekumenicznym. Planowane są konferencje, seminaria, szkoły letnie, warsztaty, debaty eksperckie oraz projekty międzynarodowe skupione wokół problematyki współczesnych wyzwań społecznych i kulturowych. Centrum ma stać się naturalnym miejscem spotkania przedstawicieli różnych środowisk, tradycji i doświadczeń. Otwarcie tego ośrodka ma znaczenie nie tylko dla UKSW, ale również dla Kołobrzegu i całego regionu. Obecność UKSW w Kołobrzegu stwarza nowe możliwości dla rozwoju, stanowi również szansę na owocną współpracę między uczelnią, samorządem, organizacjami społecznymi i lokalnym biznesem. To także szansa na przyciągnięcie do Kołobrzegu młodych ludzi.
Centrum Dialogu Międzykulturowego i Ekumenizmu UKSW w Kołobrzegu jest kolejnym przykładem realizacji misji uniwersytetu, który łączy działalność naukową z troską o rozwój społeczny, kulturowy i duchowy człowieka. Nad Bałtykiem z inicjatywy rektora UKSW powstała przestrzeń, która ma służyć nie tylko wypoczynkowi, ale przede wszystkim budowaniu wspólnoty, wzajemnego zrozumienia i odpowiedzialności za dobro wspólne.
Aktualne informacje o działalności Centrum dostępne są pod linkiem https://mcdmm.uksw.edu.pl/pl/
Rezerwacji pobytu można dokonać poprzez adres https://balticforest.pl.
