Reklama

Niedziela Lubelska

Świadkowie Miłosierdzia

Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” działa w Lublinie już od 25 lat

Niedziela lubelska 28/2016, str. 4

[ TEMATY ]

stowarzyszenie

stowarzyszenie

Paweł Wysoki

Procesja z darami

Procesja z darami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Srebrny jubileusz stowarzyszenia, które w sposób szczególny swoją opieką obejmuje osoby zmagające się z chorobami psychicznymi, rozpoczęła Liturgia w archikatedrze lubelskiej. 16 czerwca wraz z abp. Stanisławem Budzikiem i gronem kapłanów sprawował ją ks. prał. Tadeusz Pajurek, twórca „Misericordii” i jej prezes, który ćwierć wieku temu podjął próbę niesienia pomocy osobom zmagającym się z cierpieniem wynikającym z choroby, ale i odrzucenia przez społeczeństwo.

Stowarzyszenie, będące dziełem Opatrzności Bożej, jest odpowiedzią na słowa encykliki św. Jana Pawła II „Dives in misericordia”. Jak podkreśla jego twórca, głównym zadaniem jest pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi, którzy podjęli leczenie przy szpitalu neuropsychiatrycznym w Lublinie. Przez 25 lat działalności z różnorakiej pomocy oferowanej przez „Misericordię” skorzystały tysiące osób, objętych opieką m.in. przez Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Zakład Aktywności Zawodowej, ośrodek adaptacyjny, klub samopomocy, placówkę wsparcia dziennego czy dom o charakterze rodzinnym. Nad podopiecznymi czuwają specjaliści i wolontariusze, zapewniając im kompleksową pomoc i wsparcie w codziennym życiu naznaczonym piętnem choroby psychicznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezent od papieża Franciszka

Reklama

Nawiązując do przeżywanego Roku Miłosierdzia, abp Stanisław Budzik podkreślał, że Miłosierdzie Boże jest szczególnie potrzebne we współczesnych czasach. – Trzeba, aby wołanie o Boże Miłosierdzie płynęło z głębi ludzkich serc pełnych cierpienia, niepokoju, zwątpienia, poszukujących niezawodnego źródła nadziei. Człowiek oczyma swojej duszy powinien zawsze wpatrywać się w oczy Miłosiernego Jezusa i zgłębiać Jego niezmierzone miłosierdzie – mówił w okolicznościowej homilii Pasterz. Jak zauważył, doskonale w tę ideę wpisuje się działalność stowarzyszenia „Misericordia”. – Papież Franciszek sprawił wam na srebrny jubileusz piękny prezent, Rok Święty Miłosierdzia ogłoszony dla całego Kościoła – mówił do zgromadzonych Ksiądz Arcybiskup. Za Ojcem Świętym abp Budzik zachęcał do otwierania szeroko Bram Miłosierdzia wszędzie, gdzie funkcjonują na co dzień.

– Jubileusz to okazja do dziękczynienia za „wyobraźnię miłosierdzia”, jaką Bóg daje ludziom otwartym na Jego obecność w człowieku. Zwłaszcza człowieku chorym, cierpiącym i potrzebującym. Taką wyobraźnię miłosierdzia posiadają niewątpliwie pracownicy i wolontariusze jednego z najpiękniejszych dzieł charytatywnych w archidiecezji lubelskiej i na Lubelszczyźnie, jakim jest stowarzyszenie „Misericordia” – podkreślał Metropolita. Dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w dzieła miłosierdzia, abp Budzik mówił: – To wielka i piękna sprawa, że w zagonionym świecie staracie się dostrzegać człowieka cierpiącego i chcecie być świadkami Chrystusa Miłosiernego. Ta odważna postawa skutecznie przeciwdziała wykluczeniom społecznym i ukazuje piękno ludzkiego ducha, który potrafi podźwignąć się z cierpienia i choroby. Podkreślając, że miłosierdzie nie tylko zmienia sytuację osoby potrzebującej, ale dokonuje przemiany w człowieku, który świadczy pomoc, Ksiądz Arcybiskup życzył pracownikom i wolontariuszom „Misericordii”, by ich posługa sprawiała im wiele radości i przynosiła owoce duchowe.

Czynić dobro

Po uroczystej Mszy św. na Zamku Lubelskim odbyła się jubileuszowa gala, podczas której medalami i statuetkami „Misericordiae Testis” (Świadek Miłosierdzia) wyróżnione zostały osoby zaangażowane w działalność stowarzyszenia. Wieczorem w kościele pw. Świętej Rodziny arcybiskup senior Stanisław Wielgus przewodniczył Eucharystii sprawowanej w intencji wszystkich darczyńców „Misericordii”. – Ks. Tadeusz Pajurek wraz z ludźmi dobrej woli założył stowarzyszenie, które ma na celu pomoc ludziom chorym, biednym, zepchniętym na margines życia społecznego. Było to wtedy, kiedy rozkwitał kult św. Faustyny, patronki Miłosierdzia – mówił abp Wielgus. Przywołując słowa Wiktora Hugo, że każde wielkie dzieło rozpoczyna się od idei, lecz musi trafić na swój czas, mówił: – Ta idea trafiła na swój czas. Znaleźli się ludzie jej oddani, powstało stowarzyszenie dla wspierania wyjątkowej grupy chorych. Była to pomoc w leczeniu i rehabilitacji; tworzono warsztaty i miejsca, gdzie chorzy mają możliwość pracy i wchodzenia w życie. – Bez miłości miłosiernej nie ma chrześcijaństwa. Nie wystarczy nie czynić zła, chrześcijanin musi czynić dobro. Takim mądrym czynieniem dobra jest działalność „Misericordii”, dzięki której bardzo wielu ludzi otrzymuje pomoc i wsparcie – podkreślał Ksiądz Arcybiskup.

Uroczystości uświetnił koncert pt. „Wyobraźnia miłosierdzia”, w którym wystąpiły chóry: Lorien z I LO, Ergo Cantemus z II LO, Kantylena z III LO, Amabile z Zespołu Szkół nr 1, Sensorium z Zespołu Szkół nr 5 oraz Chór Dziecięcy i Orkiestra Symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego pod dyrekcją Lucjana Jaworskiego. Solistą koncertu był Piotr Selim, autor kompozycji „Ja człowiek ufam Tobie”.

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: spotkanie odpowiedzialnych za ruchy i stowarzyszenia

[ TEMATY ]

spotkanie

stowarzyszenie

stowarzyszenie

ruch

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Najpierw trzeba pozyskiwać młodych dla Chrystusa, później dla Kościoła i różnych zaangażowań apostolskich – powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, bp Adam Wodarczyk. W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyło się spotkanie księży odpowiedzialnych w diecezjach za ruchy i stowarzyszenia katolickie, oraz asystentów Diecezjalnych Rad Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Jednym z pojmowanych tematów było młode pokolenie.

- Bez względu na różnego rodzaju analizy socjologiczne opisujące współczesną młodzież, nie możemy zapominać, że ewangelizacja, katechumenat, wprowadzenie w służbę w Kościele to najważniejsze funkcje ruchów i stowarzyszeń katolickich. Mogą zmieniać się metody działania, które z czasem dostosowuje się do mentalności danego pokolenia, ale sedno jest to wciąż to samo. Najpierw trzeba pozyskiwać młodych dla Chrystusa, później dla Kościoła i różnych zaangażowań apostolskich – powiedział bp Adam Wodarczyk.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję