Reklama

Niedziela Łódzka

Festiwal Paradise in the City w Łodzi

Posmakować raju

Niedziela łódzka 28/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Dni w diecezjach

@Wspólnota Chemin Neuf

Wolontariusze Chemin Neuf na zabytkowej krańcówce tramwajowej

Wolontariusze Chemin Neuf na zabytkowej krańcówce tramwajowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest nas dużo, jesteśmy razem, ale nie przestajemy być wyjątkowi, i dla Boga jedyni – mówią o zbliżających się Dniach w Diecezji wolontariuszki z francuskiej Wspólnoty Chemin Neuf i tak zapraszają na przygotowywany w naszym mieście Festiwal Paradise in the City: – Nieważne, skąd pochodzisz, w jakim momencie życia i kim jesteś, na pewno przeżyjesz tu coś ważnego, w super atmosferze stworzonej przez młodych ludzi, doświadczysz też momentów osobistego wzruszenia i zostaniesz odnowiony przez miłość. Kiedy? W dniach 19-25 lipca. W centrum Łodzi. W miasteczku miłosierdzia. Nie wierzysz? Wejdź na stronę, zarejestruj się i przyjdź. I już same uśmiechy, gesty, mimika twarzy dziewczyn mówią mi, że tak będzie. I mimo że już dawno nie mam tych trzydziestu lat, czyli maksymalnego wieku „młodych”, to chce mi się z nimi po prostu być. By zarazić się tym optymizmem, tą radością i tą wiarą.

Każdy może coś ofiarować

Reklama

W domu przy ul. Jaracza w Łodzi mieszka blisko 90 osób. Niektórzy od kilku lat, inni od paru miesięcy, a jeszcze inni – dni. Przygotowują niezwykłe wydarzenie. Każdy ofiarowuje swój czas, talenty i zapał. Młodzi ludzie przerwali studia, wzięli urlopy w pracy i zjechali tu, do naszego miasta, by przeżyć i pozwolić innym przeżyć odnowienie przez miłość. By zrobić coś dla młodych i ewangelizacji. Pochodzą z różnych stron świata. Cecilia Barbosa przyjechała z Brazylii, Dorka Toth – z Węgier, gdzie studiowała medycynę, Natalia Wrzesień jest łodzianką. Czym będą się zajmować w trakcie Dni w Diecezjach? – Przez cały czas zajmowałam się dokumentacją fotograficzną, więc będę to wykonywać, gram też na flecie w ekipie muzycznej – mówi Cecilia, ale jednocześnie dodaje, że młodzi ze wspólnoty będą tak naprawdę robić wszystko – przyjmować ludzi, myć podłogi, wydawać posiłki. Dorka z kolei zajmuje się tłumaczeniami i w czasie Festiwalu będzie także tak działała, bo Festiwal będzie tłumaczony na 12 języków. Natalia przygotowywała szlaki po mieście. Ważne miejsca, historia, męczeństwo, wiara. To zmieniło jej podejście do tego miasta. – Patrzę na Łódź miłosiernymi oczami, ze względu na trudne dzieje tego miasta, zakręty historii i ludzi – tłumaczy. Wszystkie trzy z niezwykłą pasją opowiadają o spotkaniach podczas przygotowań, o nawiązanych relacjach, spontanicznych gestach, ludziach. W ciągu roku przez kilkunastoosobową grupę, tzw. Misję Młodych Wspólnoty Chemin Neuf, prowadzona była akcja informacyjna. Docierali do szkół, na uczelnie, byli obecni na juwenaliach, imprezach, na ulicach, organizowali weekendy formacyjne. Podczas gry w piłkę „na mieście” poznawali młodych ludzi i ci reagowali bardzo pozytywnie na propozycje Festiwalu. Na Msze św. w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego odprawiane przez Wspólnotę w południe po francusku przychodzili łodzianie. – Widać nas w sercu miasta i ludzie się dołączają, spontanicznie i lepiej poznają naszą wspólnotę – mówią. Każdego dnia zjawiają się w domu osoby, które chcą być wolontariuszami. Przed naszym spotkaniem przyszły dwie. Wspólnota nikogo nie odrzuca, bo przecież bycie wolontariuszem odbywa się w różnych wymiarach i każdy może ofiarować Bogu i ludziom jakiś swój talent.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dotknięcie Bożego miłosierdzia

Na początku planowano, że pielgrzymi, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodych do Łodzi, zamieszkają w kilkunastu parafiach ze Śródmieścia. Jednak z upływem czasu na Festiwal zapisało się ponad 5 tys. osób, i młodych zjeżdżających tu na zaproszenie Chemin Neuf przyjmie aż 17 łódzkich parafii, także z innych regionów – Chojen czy Dąbrowy. Sam Festiwal odbywać się będzie w tzw. miasteczku miłosierdzia w okolicach katedry i hali Expo. Co proponuje wspólnota? Mają wieloletnie doświadczenie w organizacji podobnych festiwali, więc będzie się dużo działo. Przewidziana jest modlitwa, konferencje, koncerty, Droga Krzyżowa i wieczór pojednania oraz propozycje sportowe w Parku Poniatowskiego. Co może szczególnie przyciągnąć młodych? Na pewno wieczór otwarcia przygotowywany we współpracy m.in. z Instytutem Wzornictwa Politechniki Łódzkiej, odważne tematy konferencji, poruszające świadectwa. Festiwal chce też pokazać młodym, że Bóg działa przez małe rzeczy i czyni cuda. Bardzo piękny będzie wieczór spowiedzi – dotknięcia Bożego miłosierdzia. Jak mówią dziewczyny, dla wielu będzie to z pewnością pierwsze po bardzo długim czasie doświadczenie sakramentu pokuty i pojednania – z Bogiem, drugim człowiekiem i z samym sobą.

Chcą czegoś prawdziwego

Reklama

Czy młodzi mogą żyć bez Boga? Widząc innych blisko Boga, chcesz być taka jak oni. Gdy już doświadczysz czegoś więcej, gdy jest już w tobie taka radość i szczęście z odnalezienia siebie i drogi do Boga, to nie masz już ochoty żyć bez Niego – przekonuje przyszła dziecięca neurolog, Dorka. A Cecilia dodaje: – Młodzi to właśnie ci, którzy Go najczęściej szukają i najbardziej potrzebują. I nawet jeśli starają się znaleźć jakiegoś swojego boga w imprezach czy narkotykach, to cały czas mają pragnienie tego Najważniejszego. Pragnienie przeżycia czegoś głębszego, prawdziwego. Dla Natalii wspaniałym uczuciem jest bycie robotnikiem Pana. – Tak traktuję to swoje zaangażowanie tutaj – mówi – bo rzadko jest taka możliwość, by móc się poświęcić całkowicie pracy dla Kościoła. Dlatego zapraszają – wszystkich młodych i starszych. Do wolontariatu, do uczestniczenia w festiwalu, do znalezienia czasu i uchwycenia tej radości, tego zapału, jaki przywiozą do naszego miasta młodzi z innych krajów.

Bo Festiwal to miejsce i czas, gdy, jak przyznaje młoda Brazylijka, „będzie można posmakować prawdziwego raju”.

Szczegóły i zapisy na paradiseinthecity.com/pl/ .

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ŚDM na KUL

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Tomasz Koryszko

Studenci na dziedzińcu wewnętrznym KUL

Studenci na dziedzińcu wewnętrznym KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II włączył się w diecezjalne przygotowania do centralnych obchodów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Pielgrzymi z Belize, Belgii, Brazylii, Filipin, Francji, Ukrainy i Włoch będą mieli okazję zwiedzić uczelnię, poznać jej historię i miejsca szczególnie związane z Karolem Wojtyłą w czasach, gdy był on profesorem KUL.

Uczestnicy ŚDM odwiedzą Katolicki Uniwersytet Lubelski, który włączył się w diecezjalne przygotowania do centralnych obchodów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. - W czasie wizyty na KUL goście z takich krajów jak Belize, Belgia, Brazylia, Filipiny, Francja, Ukraina i Włochy będą mieli okazję zwiedzić Uniwersytet, poznać jego historię  i miejsca szczególnie związane z Karolem Wojtyłą z czasów, gdy był on profesorem KUL – poskreśla dr Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję