Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z pokłonem...

Niedziela sosnowiecka 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

parafia

stowarzyszenie

stowarzyszenie

B. Polak

Apel pokoleniowy z poświęceniem odnowionego pomnika św. Jana Pawła II i odsłonięciem obelisku z tablicą fundacyjną pomnika

Apel pokoleniowy z poświęceniem odnowionego pomnika św. Jana Pawła II
i odsłonięciem obelisku z tablicą fundacyjną pomnika

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hasło to można chyba uznać za przewodnie podczas uroczystości jubileuszowych, które odbyły się od 24 do 26 czerwca w Brudzowicach. Z wielkim rozmachem uczczono 45-lecie powstania parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Brudzowicach oraz 20-lecie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niwy. Inicjatorami przedsięwzięcia byli członkowie wspomnianego stowarzyszenia, na czele z jego prezesem dr. Emilianem Kocotem, oraz proboszcz tutejszej parafii ks. kan. Stanisław Straż.

Reklama

W naszej pamięci pozostanie uroczysta Msza św. jubileuszowa, przemarsz z pochodniami i zniczami pod odnowiony pomnik św. Jana Pawła II, poświęcenie odrestaurowanych stacji różańcowych, nocny apel pokoleniowy na lokalnym cmentarzu, wystawy prac twórców regionalnych, prezentacje historyczne dr. Kocota i przedstawiciela IPN dr. A. Sznajdera, barwne występy taneczne uczniów Zespołu Szkół w Brudzowicach, konkursy historyczne i plastyczne uwieńczone nagrodami, pokaz śpiewaczy Kół Gospodyń Wiejskich, porywający występ gitarzystów wraz z ks. prob. S. Strażem, który i gitarzystów, i wspólny koncert przygotował, prezentacja muzyczna tutejszej orkiestry strażackiej, odsłonięcie tablicy upamiętniającej tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, widowisko teatralne pt. „Historyja stąd, z tej ziemi” o rycerzu Brudzo, dzieweczce Maryni i o czasach współczesnych, z lokalną obsadą i z regionalnymi treściami, specjalnie przygotowane na tę okoliczność, a zakończone wspólną pieśnią „Na naszej ziemi” (w opracowaniu muzycznym Andrzeja Błacha i w opracowaniu technicznym Dawida Wróblewskiego).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystości plenerowe, z wielką swadą, kulturą i błyskotliwością poprowadził dyrektor Zespołu Szkół Janusz Stelmach. Uczty muzycznej dostarczył też zespół Folk Express, który rozbawił publiczność. Dopisali goście, a wśród nich burmistrz miasta i gminy Siewierz Zdzisław Banaś, radny powiaty będzińskiego Jan Mucha oraz inne zacne osoby.

Wielką pomocą w organizowaniu uroczystości wykazał się dyrektor MGOK w Siewierzu Damian Dawczyński i jego współpracownicy. Lista osób, które okazały pomoc w przygotowaniu jubileuszy jest długa, a każdej z nich należy się serdeczne podziękowanie.

Na pamiątkę pozostaną jubileuszowe wydania książkowe: dr. E. Kocota „Jubileusz 650-lecia Brudzowic” oraz tomik opracowany przez piszącą te słowa „Z pokłonem” – wierszem i prozą okazana (przez parafian i ich bliskich) wdzięczność: Bogu, ludziom i ziemi ojczystej.

„Z pokłonem…” – warto, by to hasło przyświecało nam dalej: na jutro, na kolejne dni i lata, bo wdzięczności wobec Stwórcy, bliźnich i Ojczyzny nigdy za wiele.

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To już 5 lat

Niedziela sosnowiecka 51/2017, str. IV

[ TEMATY ]

stowarzyszenie

stowarzyszenie

Archiwum Stowarzyszenia

Podczas jednego z wielu koncertów przygotowanych przez stowarzyszenie. Występuje chór Brand Cameralis z Jaworzna

Podczas jednego z wielu koncertów przygotowanych przez stowarzyszenie. Występuje chór Brand Cameralis z Jaworzna

Wszystko zaczęło się 5 lat temu. Formalnie, bowiem trzeba jeszcze doliczyć kilka miesięcy, zanim pomysł został wcielony w życie. Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne im. Konstantego Ćwierka ma już 5 lat!

W kaplicy Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu, 21 listopada br., podczas Mszy św. celebrowanej przez ks. Stanisława Litwę członkowie stowarzyszenia dziękowali za 5 lat wspólnej pracy. Jako że stowarzyszenie m.in. skupia wielu artystów, to liturgię ubogaciła solistka Agata Widera oraz chór Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu pod dyrekcją Dominiki Kawiorskiej.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2026-06-22 12:39

[ TEMATY ]

oświadczenie

Archidiecezja Krakowska

Oświadczenie w sprawie wyników eksperckiej analizy finansowo-organizacyjnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie

W pierwszym kwartale br., z inicjatywy kard. Grzegorza Rysia, w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona ekspercka analiza finansowo-organizacyjna. Przygotował ją pro bono dr Jarosław Bauc, ekonomista i menedżer, minister finansów w rządzie prof. Jerzego Buzka w latach 2000–2001.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję