Reklama

Niedziela Lubelska

Kościół moim domem

Rodzina jest najmniejszą komórką społeczną, ale jakże ważną dla rozwoju osobowości każdego człowieka. Docenieniu jej roli sprzyjały Dni Rodziny, które pod hasłem: „Kościół moim domem”, odbyły się w parafii pw. św. Antoniego w Lublinie

Niedziela lubelska 29/2016, str. 8

[ TEMATY ]

Kościół

Domowy Kościół

Sławomir Krzysiak

Na wystawie prezentowane było m.in. zdjęcie rodziny Ewy i Tomasza Kamińskich

Na wystawie prezentowane było m.in. zdjęcie rodziny Ewy i Tomasza Kamińskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dni Rodziny rozpoczęły się 19 czerwca otwarciem wystawy fotograficznej pod tym samym tytułem. Inicjatorką i koordynatorką dzieła była Monika Piechnik. Powstało ono dzięki życzliwej akceptacji proboszcza ks. Marka Urbana i pracy kilku fotografów. Zdjęcia rodzin, gromadzących się przy stole, połączone z głębokimi myślami św. Jana Pawła II, dostarczyły wielu wzruszeń i refleksji.

Reklama

23 czerwca z okazji Dnia Ojca podczas Mszy św. ks. Marek Urban podkreślał, że Bóg jest wzorem i źródłem ojcostwa dla tych, którzy są powołani do życia rodzinnego. Po Eucharystii kapłani udzielili indywidualnego błogosławieństwa wszystkim ojcom. Dzień później, na zakończenie roku szkolnego, Ksiądz Proboszcz przypominał dzieciom i młodzieży o postawie wdzięczności, zwłaszcza wobec rodziców i nauczycieli. – Niech nie zabraknie słowa „dziękuję”. Trzeba mieć wielkie serce i wyobraźnię miłosierdzia, o której mówił św. Jan Paweł II – podkreślał duszpasterz. Sobota 25 czerwca była dedykowana matkom. Ks. Paweł Zdybel zwrócił uwagę, że Kościół to Matka, która żywi i wychowuje dzieci; karmi je Słowem Bożym i Ciałem Jezusa Chrystusa. Podobnie jak ziemskie matki, cierpi i płacze, gdy widzi, jak jej dzieci odrzucają miłość Boga. – Modlimy się za wszystkie matki, aby na wzór Maryi, która jest obrazem Kościoła, karmiły swoje dzieci pokarmem dającym prawdziwe życie w przyjaźni z Bogiem – mówił kapłan. Wieczorem rodziny zostały zaproszone do domu katechetycznego na zabawę taneczną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ukoronowaniem Dni Rodziny był festyn, który odbył się na przylegającym do kościoła zielonym terenie. Spotkanie w niedzielę 26 czerwca rozpoczęło się w skwarze popołudniowego słońca Koronką do Miłosierdzia Bożego. Następnie występ parafialnego zespołu młodzieżowego pod kierunkiem organisty Jacka Chęckiewicza oraz ambitny pokaz taneczny „Mamma Mia” dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 44 (przygotowany przez wychowawczynię Beatę Siek), a także pełne harmonii układy choreograficzne wykonywane przez ubrane na biało dzieci oraz s. Augustynę, nagrodzone zostały gromkimi oklaskami. Konkursy dotyczące życia św. Antoniego oraz historii ŚDM dawały możliwość wykazania się wiedzą. Filia nr 16 Biblioteki im. H. Łopacińskiego przygotowała prezentację i spontaniczne czytanie fragmentów „W pustyni i w puszczy”. Były zabawy dla dzieci, konkursy, loteria fantowa, grill i kiermasze; atrakcje przygotowali m.in. harcerze i świetlica św. Antoniego. Nawet ulewny deszcz nie odebrał radości uczestnikom parafialnej zabawy. Wszyscy zgromadzili się w podcieniu przy wejściu do kościoła, gdzie razem śpiewano piosenki. Fundusze zebrane podczas festynu przeznaczone zostały na potrzeby organizacji parafialnych wydarzeń związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży.

Pierwszy w historii festyn parafialny był dobrym czasem integracji, podziwiania zdolności młodych osób, wspólnej zabawy, rozmów i odkrywania, że Kościół prawdziwie jest naszym domem. Serdeczne podziękowania należą się wszystkim organizatorom i sponsorom oraz uczestnikom.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przepis na udane małżeństwo

Niedziela toruńska 38/2023, str. III

[ TEMATY ]

Domowy Kościół

Jakub Grabowski

Agata i Maciej Fogtowie, 10 lat w małżeństwie, 2 lata w Domowym Kościele

Agata i Maciej Fogtowie, 10 lat w małżeństwie, 2 lata w Domowym Kościele

O doświadczeniu bycia we wspólnocie Domowego Kościoła i przepisie na małżeństwo z Agatą i Maciejem Fogtami oraz Małgorzatą i Tomaszem Kasprowiczami rozmawia Jacek Nasadzki.

Jacek Nasadzki: Dlaczego formujecie się w Domowym Kościele? Czy chce się wam na co dzień mierzyć z jego wymaganiami? Agata i Maciej Fogtowie: Bycie razem we wspólnocie, bliżej Boga – to na pewno nas przybliża do siebie. Motywują nas inne małżeństwa, które według nas są w pewnych aspektach lepsze, lepiej uformowane i przez to chcemy być jak oni. Chcemy spędzać czas z innymi rodzinami, które wyznają te same wartości, podobne spojrzenie na świat jak my. Również dzieci dzięki naszej formacji potrafią znaleźć miejsce dla siebie w tej wspólnocie. Zaspokajamy nie tylko potrzeby duchowe, ale także społeczne. Możemy spotykać się z ludźmi, którzy patrzą w tę samą stronę co my.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA

2026-06-22 13:14

[ TEMATY ]

Ukraina

szczątki

pixabay.com

W Puźnikach, na zachodzie Ukrainy, rozpoczął się w poniedziałek drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków, zabitych przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 roku – poinformował PAP prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Poszukujemy szczątków około 90 osób. Prace potrwają około tygodnia – wyjaśnił naukowiec, który kieruje pracami po stronie polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję