Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

ŚDM w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

VII Exodus Młodych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Brazylii papież Franciszek ogłosił, że kolejne międzynarodowe spotkanie młodych odbędzie się w Krakowie. Od tego momentu zaczął się w Polsce prawdziwy „raban”, związany z przygotowaniem ŚDM w naszym kraju. Także w naszej diecezji od początku 2014 r. poczyniliśmy odpowiednie przygotowania: formacyjne, logistyczne, medialne czy te związane ze zorganizowaniem niezbędnej grupy wolontariuszy. Teraz przychodzi czas zbioru owoców tych działań.

W oczekiwaniu na gości

Reklama

Światowe Dni Młodzieży są wydarzeniem religijnym, świętem ludzi młodych, a zarazem świętem Kościoła w Polsce. Wydarzenia centralne odbędą się w dniach od 25 do 31 lipca w Krakowie. Zanim jednak udamy się na spotkania z Ojcem Świętym, przeżywać będziemy tzw. Dni w Diecezji – pierwszą część ŚDM. Będzie to czas między 20 a 25 lipca, w którym na terenie naszej diecezji gościć będą pielgrzymi z zagranicy. Diecezja zamojsko-lubaczowska stanie się dla nich przystankiem w drodze na spotkanie z papieżem i wieloma tysiącami młodych z całego świata. Dni w Diecezji odbędą się w pięciu rejonach: biłgorajskim, hrubieszowskim, lubaczowskim, tomaszowskim i zamojskim. W każdym z tych rejonów zakwaterowanych zostanie prawie 400 pielgrzymów z czterech krajów. W rejonie biłgorajskim będziemy gościć 150 pielgrzymów z Litwy, w rejonie hrubieszowskim 20 młodych osób z Ukrainy, w Tomaszowie Lubelskim przebywać będzie 40 osób również z Ukrainy, w rejonie lubaczowskim 40-osobowa grupa młodzieży z Łotwy, a w Zamościu 127 pielgrzymów z Ukrainy i Austrii. Będzie to okazja do wzajemnego poznania się ludzi młodych oraz szansa na zaprezentowanie naszej religijności, kultury i piękna naszych terenów. Naszym zadaniem, jako Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży, jest zagospodarowanie dla nich (a także dla polskiej młodzieży) tego czasu tak, aby pobyt u nas był dla nich atrakcyjny i ubogacający.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ramowy plan wydarzeń

We wszystkich rejonach Dni w Diecezji plan przedstawia się następująco:

20 lipca – dzień przyjazdu pielgrzymów; 21 lipca – dzień turystyki roztoczańskiej. Żyjemy w miejscu, którego pięknem należy się dzielić i zachwycać nim innych. Będzie okazja, by wspólnie zwiedzać okoliczne tereny, ciekawe miejsca czy podziwiać zabytki.

22 lipca – dzień kultury i sportu. W zdrowym ciele – zdrowy duch – mówi przysłowie. W jego myśl kształtować będziemy swoje wnętrze poprzez międzynarodową rywalizację sportową. Będzie dużo konkurencji, konkursów i zabaw, ale zechcemy także zaprezentować nasze regionalne rzemiosła czy stroje.

23 lipca – dzień wspólnoty. Ogromną wartością ludzi wierzących jest trwanie we wspólnocie, dlatego organizujemy międzynarodowe spotkanie młodzieży na Rynku Wielkim w Zamościu i zamojskich błoniach. Uczestniczyć w nim będą pielgrzymi i nasza młodzież ze wszystkich rejonów. Będziemy się wspólnie modlić, ale nie zabraknie też czasu na poznanie piękna miasta i jego historii. Ponadto zabawy integracyjne i posiłek przygotowany przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Wieczorem natomiast o godz. 20 wystąpią na scenie ambasadorzy ŚDM, Paweł i Łukasz Golec z zespołem Golec uOrkiestra. Koncert ten będzie centralnym punktem obchodów Dni w Diecezji, na który przyjść może każdy. Wstęp jest wolny.

Reklama

24 lipca – dzień dla rodzin. Wiele rodzin zadeklarowało chęć przyjęcia do swojego domu pielgrzymów z zagranicy. Niedziela będzie okazją do tego, by mogli się lepiej poznać, spędzić razem czas, zjeść wspólny obiad, pójść na spacer itp. To wymiana doświadczeń i okazja do zawiązania przyjaźni na długie lata. Część pielgrzymów w niedzielny wieczór będzie uczestniczyła także w festiwalu „Soli Deo” w Biłgoraju.

25 lipca – dzień wyjazdu do Krakowa. Czas rozstania z pewnością nadejdzie bardzo szybko. W poszczególnych rejonach po wspólnej Mszy św. nastąpią oficjalne pożegnania, pamiątkowe zdjęcia i wyjazd młodzieży z zagranicy na wydarzenia centralne do Krakowa. Przypominamy, że ŚDM jest wydarzeniem przede wszystkim religijnym, zatem w centrum wszystkich kulturalnych i turystycznych wydarzeń będzie codzienna Msza św. oraz wieczorne czuwania. Szczegółowy plan tego, co będzie działo się w poszczególnych rejonach, można znaleźć na stronie www.sdm.zamojskolubaczowska.pl.

Pierwsze podziękowania

W tym miejscu chcemy podziękować wszystkim, którzy włączają się w organizację ŚDM w diecezji: wszystkim księżom rejonowym, wolontariuszom ŚDM, sponsorom oraz paniom zrzeszonym w Kołach Gospodyń Wiejskich za okazaną pomoc. Nade wszystko dziękujemy rodzinom, które gotowe są przyjąć pod swój dach pielgrzymów z zagranicy na czas Dni w Diecezji.

Każda diecezja w Polsce na czas przygotowań i samych Dni w Diecezji przybrała pewną biblijną nazwę. Nasza nazwa to „Exodus”. Stało się tak nie bez powodu. Doskonale wiemy przecież, że od kilku lat mamy takie wydarzenie jak „Exodus Młodych”. W tym roku obędzie jego VII edycja, choć w nieco zmienionej formie. Chcemy, by „Exodus Młodych” wpisał się w Światowe Dni Młodzieży, dlatego zapraszamy młodzież do tego, by wzięła udział Dniach w Diecezji. Szczególnie zachęcamy do uczestnictwa w dniu wspólnoty 23 lipca w Zamościu. Niech diecezjalne obchody ŚDM staną się prawdziwym świętem młodych ludzi zamojsko-lubaczowskiego Kościoła, którzy poprzez swoją postawę, radość i zaangażowanie dadzą świadectwo swojej wiary, a zarazem ubogacać się będą wiarą ludzi młodych z innych krajów.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryłko do polskiej młodzieży: Kraków czeka na Was!

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

facebook.com/ŚDM

Kard. Stanisław Ryłko odwiedził w dniach 11-12 marca Kraków, by spotkać się z Komitetem Organizacyjnym ŚDM 2016 i omówić stan przygotowań do przyszłorocznego międzynarodowego spotkania młodych. Z tej okazji zaapelował też do polskiej młodzieży o liczny udział w Światowych Dniach Młodzieży.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich odbył serię spotkań z członkami Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016, podczas których szczegółowo analizowano logistykę przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Poruszano kwestie związane z miejscami centralnych spotkań z papieżem, zakwaterowaniem, wyżywieniem, transportem młodych, dystrybucją pakietów pielgrzyma, organizacją katechez w kościołach oraz tzw. „katechezy w drodze”, czyli pielgrzymki młodych do dwóch sanktuariów: Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II. - Pamiętajcie, że efekt końcowy waszej pracy jest zawsze piękniejszy niż to, co zdołamy sami przygotować. Łaska Boża jest większa niż nasze ludzkie starania – podkreślał kard. Stanisław Ryłko podczas spotkania plenarnego z Sekretariatem Generalnym i szefami wszystkich sekcji Komitetu Organizacyjnego. Hierarcha zaznaczył, że przygotowaniom do ŚDM w Krakowie szczególnie patronuje św. Jan Paweł II. - Jest z nami, bo to jego dzieło, w które włożył całą swoją miłość do młodych – stwierdził.
CZYTAJ DALEJ

Św. Paulin z Noli

Niedziela Ogólnopolska 51/2007, str. 4

pl.wikipedia.org

Św. Paulin z Noli

Św. Paulin z Noli
Drodzy Bracia i Siostry!
CZYTAJ DALEJ

To było spontaniczne spotkanie

2026-06-22 16:59

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Po zakończeniu czuwania modlitewnego w solidarności z osobami zranionymi w Kościele, które odbyło się w kaplicy ojców dominikanów przy ul. Zielonej w Łodzi, kard. Konrad Krajewski wraz z ks. Hieronimem Wróblewskim, sekretarzem metropolity łódzkiego, niespodziewanie odwiedzili wspólnotę kobiet OlaBoga.

W tym samym czasie uczestniczki wspólnoty miały swoje spotkanie formacyjne w jednej z sal przy kaplicy dominikanów. Wizyta kardynała była całkowicie spontaniczna i stała się dla kobiet miłym zaskoczeniem. Spotkanie przebiegało w ciepłej, rodzinnej i bardzo swobodnej atmosferze. Przy herbacie i cieście kard. Krajewski rozmawiał z uczestniczkami o ich wierze, codzienności oraz działalności wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję